خبر ورود اتومبیل مزدا CX-5 دیزلی به بازار ایالات متحده تایید شد

بنا بر اعلام شرکت خودروسازی مزدا در نمایشگاه خودروی لس آنجس، مدل CX-5 کراس اوور (Crossover) دیزلی در نیمه دوم سال آینده میلادی به بازار آمریکای شمالی عرضه خواهد شد. شرکت مزدا پیشتر خبر از برنامه عرضه این خودرو در آمریکا داده بود اما زمانی را برای این کار مشخص نکرده بود.

خودرو کراس اوور مزدا CX-5 دیزلی از یک پیشرانه دوستدار محیط زیست 2.2 لیتری مدل SkyActiv-D شرکت مزدا استفاده می کند. این پیشرانه دیزلی توانایی تولید 173 اسب بخار نیرو و گشتاور تولیدی 420 نیوتون متر در دور موتور 2000 rpm را دارد. این قدرت توسط جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک به چرخ های این خودرو منتقل می گردد. این پیشرانه با توجه به قوانین سختگیرانه ایالات متحده در مورد میزان آلایندگی هوا بهینه سازی شده است. مزدا CX-5 دیزلی اولین خودروی شرکت مزدا است که با پیشرانه دیزلی به بازار آمریکای شمالی ارائه شده است.

آکیرا ماروموتو (Akira Marumoto) معاونت اجرای شرکت خودروسازی مزدا در سالن مصاحبه نمایشگاه اتومبیل لس آنجلس در مورد مزدا CX-5 دیزل می گوید: "عرضه این مدل خودرو به بازار آمریکای شمالی بیشتر از آنچه انتظار می رفت، طول کشید. اما این خودرو در حال حاضر ترکیبی است از قدرت همراه با رعایت قوانین زیست محیطی و آلایندگی محیط زیست." بازار آمریکای شمالی مدتهاست که به انتظار خودروهای دیزل شرکت مزدا نشسته است. این شرکت پیشتر و در سال 2012 اعلام کرده بود که این اتفاق زودتر از سال 2014 میلادی رخ نخواهد داد. مزدا با تاخیر در برنامه ارائه مدل های دیزلی خود به آمریکای شمالی تمام تلاش خود را برای بهینه سازی موتورهای دیزل انجام داد تا اولین خودروی دیزلی این شرکت با استفاده از موتوری کامل و بدون نقص به این بازار بزرگ عرضه گردد.

مزدا اعلام کرده که این موتور دیزلی با استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی های روز بهینه سازی شده و مصرف سوخت مناسبی خواهد داشت. آکیرا ماروموتو اضافه می کند: "خودروی مزدا CX-5 دیزلی جدید که قرار است به بازار آمریکای شمالی راه پیدا کند ترکیبی است از قدرت و قابلیت های دینامیکی بالا همراه با مصرف سوخت پایین. این خودرو، مدلی است که مشتریان بازار آمریکای شمالی به دنبال آن هستند." این مدل از مزدا که نسل دوم مدل CX-5 بحساب می آید، با طراحی جدید بدنه و طراحی داخلی کابین روبرو بوده و از ماه فوریه سال آینده میلادی برای فروش به بازارهای آمریکا شمالی ارائه می گردد. هنوز آمار و اطلاعات دقیقی از مشخصات این خودرو ارائه نشده و باید منتظر ارائه آن در سال 2017 میلادی به بازارها باشیم.

البته با توجه به قدرت مناسب و گشتاور بالا، انتظار قابلیت های دینامیکی قابل قبولی از این خودرو می رود. شرکت خودروسازی مزدا در سال 1920 توسط جوجیرو ماتسودا (Jujiro Matsuda) در کشور ژاپن تاسیس شد. این خودرو ساز که به تولید خودروهایی کوچک و متوسط، کم مصرف با توانایی های بالا و قیمت پایین مشهور است مدل های موفقی همچون مدل RX-7 ، RX-8 و سری 6 مزدا را تولید کرده است. این شرکت با ارائه مدل موفق Mazda 3 در بازار ایران نیز حضور پررنگی دارد.

منبع: motortrend