تا همین چند سال پیش افراد زیادی به خودروهای چینی به چشم محصولاتی بی‌کیفیت نگاه می‌کردند اما همه‌چیز تغییر کرده است. در واقع این روزها می‌توانید شاسی بلندهای مدرن و الکتریکی‌ای را ببینید که توسط چینی‌ها ساخته شده و البته ادعای زیادی نیز دارند.

 


در این نوشتار قصد داریم دو نمونه از برجسته‌ترین محصولات چینی یعنی لی شیانگ وان پلاگین هیبریدی و NIO ES8 تمام الکتریکی را باهم مقایسه کنیم. هر دو خودرو از نظر ابعاد مشابه یکدیگر بوده و از کابین‌هایی پیشرفته با متریالی لوکسی و استایلی آینده‌نگرانه بهره می‌برند.


لی شیانگ وان جدای از نوار نورانی موجود در بخش جلویی از طراحی مرسوم‌تری برخوردار بوده و یک شاسی‌بلند بزرگ است که احتمالاً با حذف لوگوی لی از روی کاپوت آن را به محصولات هیوندای یا لینکلن تشبیه خواهید کرد. به عبارت بهتر می‌توان این خودرو را یک جنسیس شاسی‌بلند دانست.


اما ES8 کمی متفاوت بوده و اگرچه نمی‌توان ظاهر آن را مدرن دانست اما به لطف خط شانه‌ی متمایز و زوایای تیز و نمای جلوی برجسته خودرویی متفاوت نشان می‌دهد. این خودرو طول 4978 میلی‌متری داشته درحالی‌که طول لی شیانگ وان به 5003 میلی‌متر می‌رسد. این دو خودرو تنها چند میلی‌متر کوتاه‌تر از آئودی Q7 می‌باشند.

سری هم به داخل این دو شاسی‌بلند جدید چینی بزنیم. چشمانتان اشتباه نمی‌کنند! لی شیانگ وان واقعاً دارای چهار صفحه‌نمایش در داشبورد و کنسول مرکزی است. در جلوی راننده پشت آمپرهای دیجیتالی بزرگی قرار دارد که دو صفحه‌نمایش دیگر با آن هماهنگ شده‌اند. چهارمین صفحه‌نمایش نیز درست زیر این مجموعه قرار داشته و عملکرد سیستم‌های اصلی همچون سیستم تهویه مطبوع را کنترل می‌کند.


از نظر کیفیت باید گفت پوشش چرم تأمین‌کننده‌ی محصولات ب ام و در این شاسی‌بلند نیز دیده می‌شود. اگرچه اطلاعات زیادی از تکنولوژی‌های داخل کابین لی شیانگ وان به بیرون درز نکرده اما می‌دانیم که این خودرو دارای تکنولوژی خودران سطح 2 می‌باشد.


اما NIO ES8 طراحی داشبورد ساده‌تری داشته و از پشت آمپرهای دیجیتال و صفحه‌نمایش تبلت مانندی سود می‌برد که کمی به سمت راننده متمایل شده است. این خودرو هم از پوشش چرم ناپای زیادی برخوردار بوده و دارای سیستم کمک‌راننده‌ای است که از 23 حسگر شامل دوربین دید جلو، چهار دوربین اطراف بدنه، رادارهای مختلف، دوربین پایش راننده و 12 حسگر اولتراسونیک می‌باشد. این تکنولوژی باعث ترمز اضطراری، کمک به راننده در ترافیک و بزرگراه و تشخیص نقاط کور، علائم ترافیکی و… می‌شود.


لی شیانگ وان جدید از سیستم پلاگین هیبریدی برخوردار است. پیشرانه‌ی 1.2 لیتری توربوی بنزینی این خودرو به عنوان افزاینده‌ی محدوده حرکتی عمل کرده و قدرت را به چرخ‌ها منتقل نمی‌کند. کل قدرت این مجموعه به 326 اسب بخار و گشتاور آن به 530 نیوتون متر رسیده و برد آن نیز 700 کیلومتر می‌باشد.


اما در NIO ES8 مجموعه باتری 70 کیلووات ساعتی وجود دارد که تنها برد 355 کیلومتری را ارائه می‌کند. دو پیشرانه‌ی الکتریکی این شاسی‌بلند قدرت قابل‌توجه 643 اسب بخاری و گشتاور 840 نیوتون متری ایجاد می‌کنند. این خودرو شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت 4.4 ثانیه‌ای دارد.


اما ES8 خودرویی گران‌تری است زیرا از تکنولوژی‌های بیشتر سود برده و قدرت بسیار زیادی دارد. این خودرو با 67715 دلاری در دسترس است درحالی‌که لی شیانگ وان حدود 60 هزار دلار قیمت خواهد داشت.

 

 

منبع: پدال