سرقت خودرو در آمریکا افزایش یافته اما به نظر می‌رسد سلیقه‌ی سارقان در حال تغییر است!


با توجه به داده‌های تحلیل شده توسط وب‌سایت Driving-tests.org می‌توان گفت محبوب‌ترین خودروی صفرکیلومتر موردعلاقه‌ی سارقان در سال 2017 نیسان آلتیما بوده است. پس از این خودرو تویوتا کمری، جی ام سی سیرا و هیوندای الانترا قرار دارند.


نتایج این مطالعه در مقایسه با سال 2016 تغییرات قابل‌توجهی داشته‌اند. در آن سال سه خودروی محبوب سارقان که در رتبه‌های اول تا سوم قرار داشتند از نوع سدان و شامل تویوتا کمری، نیسان آلتیما و تویوتا کرولا بودند.

هوندا سیویک 2018
اگرچه نیسان آلتیما محبوب‌ترین خودروی صفرکیلومتر برای سارقان بوده اما این خودرو در لیست کلی جایگاه ششمی یرا برای بیشترین خودروی دزدیده شده در سال 2017 به خود اختصاص داده است. فاصله‌ی آلتیما با خودروهای هوندا سیویک (45062 مورد سرقت)، هوندا آکورد (43764 مورد سرقت) و پیکاپ های فول سایز فورد (35105 مورد سرقت) بسیار زیاد است.


این خودروها بیشتر قدیمی بوده و سیستم‌های ضد سرقت خیلی کارایی ندارند. محبوب‌ترین مدل برای سارقان در حالت کلی سیویک مدل سال 1998 است.


مکان زندگی نیز تأثیری زیادی روی احتمال سرقت خودروها دارد. اگرچه آلاسکا یکی از کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌های آمریکاست اما بیشترین میزان سرقت به ازای هر هزار خودرو را دارد. پس از آلاسکا هم نیومکزیکو و واشنگتن قرار گرفته‌اند.


در بخشی از این گزارش گفته شده آلبوکرک نیومکزیکو بیشترین میزان سرقت خودرو به ازای هر هزار خودرو را داراست. آنکوریج آلاسکا و پوئبلوی کلرادو نیز مناطق بعدی هستند که بیشترین میزان سرقت را دارند.


اوایل سال جاری FBI اعلام کرده بود در سال 2017 تعداد 773139 دستگاه خودرو در آمریکا به سرقت رفته است. این آمار نشان دهنده‌ی افزایش 10.4 درصدی سرقت در مقایسه با 4 سال پیش از آن است. دولت آمریکا هم می‌گوید سرقت خودروها باعث ضرر حدود 6 میلیاردی به اقتصاد این کشور می‌شود.


البته که مالکان خودروها نیز باید روش‌هایی را برای پیشگیری از سرقت خودروهایشان بکار گیرند. ابتدایی‌ترین نکته اینکه افراد نباید کلیدها و وسایل باارزش خود را در خودرو بگذارند. همچنین خودرو را باید در مکان‌های امن و پارکینگ‌ها پارک کرد.

 

 

 

منبع: پدال