تفاوت میان هیوندایی سانتافه و هیوندایی سانتافه اسپرت در چیست؟
اگر به خرید شاسی بلند های متوسط علاقه مند باشید شاید از  اینکه هیوندای دو مدل سانتافه 2016 و سانتافه  اسپرت 2016 را وارد بازار کرده تعجب کرده باشید. آیا وجه تمایزی فراتر از تفاوت اسمی  بین آنها وجود دارد؟ پاسخ مثبت است. اگر مشتاقید که تفاوت بین این دو مدل را بدانید در اینجا به پرسش شما پاسخ می دهیم و به بررسی دقیق و جزئی شباهت ها و تفاوت های میان سانتافه و سانتافه اسپرت در جوانب متفاوت خواهیم پرداخت. با ما در موتوتل همراه باشید.
 
نمای خارجی:
تشخیص سانتافه از سانتافه اسپرت از نمای بیرونی دشوار است؛ با این حال تفاوت هایی میان این دو وجود دارد. بزرگترین تفاوت موجود ابعاد آنهاست؛ سانتافه اسپرت  469 سانتی متری است و در مقابل آن سانتافه طول بیشتری دارد و  490 سانتی متر طول دارد که موجب می¬شود فضای کافی برای ردیف سوم صندلی فراهم شود و علاوه بر آن قابلیت حمل وزن بیشتری هم به نسبت مدل اسپرت داشته باشد که لازمه این وزن بیشتر موتور استاندارد 6 سیلندری ست. مدل های سانتافه سوای تفاوت در طول تقریبا ظاهر یکسانی دارند و طراحی و شکل کلی مشابهی دارند. علاوه بر این خطوط اسپرت و شمایل کلی دو ماشین نیز به هم شبیه است.
 
نمای داخلی:
سانتافه و سانتافه اسپرت به همان اندازه که از نظر نمای بیرونی به هم شبیه هستند ، از نظر نمای داخلی هم به یکدیگر شباهت دارند. این بدان معناست که در هر دو مدل از داشبورد، آمپر،فرمان، کنسول مرکزی، سوئیچ و دکمه یکسانی استفاده شده است. تنها تفاوت موجود در صندلی هاست. در سانتافه اسپرت تنها دو ردیف صندلی قرار داده شده است اما سانتافه فول سایز سه ردیف دارد. برای عده ای از خریداران این دلیل به تنهایی کافیست تا آنها را به خرید سانتافه فول سایز متقاعد کند و یا برعکس آنها را به خرید مدل اسپرت کوچکتر علاقه¬مند سازد.
 
نکات مکانیکی:
بیشترین وجه تمایز میان سانتافه و سانتافه اسپرت در زیرکاپوت آنها نهفته است. مدل اسپرت به موتور 4 سیلندری بسنده کرده است در حالی که مدل فول سایز سانتافه  به طور استاندارد از موتور 6 سیلندری  (V6) بهره می برد. موتور سانتافه اسپرت 2.4 لیتری و 4 سیلندری است که 190 اسب بخار  قدرت و 245 نیوتون متر گشتاور تولید می کند. رانندگانی که به دنبال قدرت تولیدی بیشتر هستند می توانند آنرا به موتور 2لیتری توبوشارژ 4 سیلندری ارتقا دهند که در این صورت قدرت آن به 265 اسب بخار افزایش پیدا خواهد کرد و گشتاور آن نیز 365 نیوتون متر خواهد شد. موتورهای با ظرفیت کمتر به میزان اندکی در مصرف بهینه سوخت پیش هستند، در هر صد کیلومتر 14.1  لیتر در شهر و 10.5 در بزرگراه و در طرف دیگر موتور 2لیتری  14.9 در شهر و 10.5 در بزرگراه بنزین مصرف می¬کند. برای سانتافه تنها یک نوع موتور عرضه شده است: موتور 3.3 لیتری 6 سیلندری که 290اسب بخار قدرت و 341 نیوتون متر گشتاور تولید می کند. این مدل در هر 100 کیلومتر، 15.7 لیتر و در بزرگراه 11.3 لیتر بنزین مصرف می کند.
 
مشخصات و تکنولوژی:
همانند سایر خصوصیات ذکر شده درخصوص  سانتافه و سانتافه اسپرت تمامی مشخصات و تکنولوژی های به کار رفته در این دو ماشین ، به استثنای ظرفیت موتور که در بالا بدان اشاره شد یه علاوه ردیف سوم صندلی ، یکسانند. تنها تفاوت در نمونه هایی است که برای هر مدل ارائه شده است. برای سانتافه اسپرت ظرفیت های موتور گوناگون وجود دارد و از سویی دیگر برای سانتافه اِس ای (SE) و مدل های محدود عرضه گردیده است. سوای این ها سایر خصوصیات دو ماشین مثل هم هستند و در هر دو  آنها بازکن در صندوق عقب، سیستم کنترل نقاط کور، چراغ هشدار نزدیکی به سایر ماشین ها ، چراغ های عقب LED، سیستم ناوبری، صفحه نمایش 8 اینچی لمسی، صندلی های جلو مجهز به تهویه، صندلی های عقب مجهز به گرمکن و بسیاری امکانات دیگر دارند
 
تجربه رانندگی با ماشین:
در جاده به هنگام رانندگی، تفاوت اندکی میان سانتافه و سانتافه اسپرت مشاهده خواهید کرد. این حالت به ویژه در شرایطی صادق است که سانتافه اسپرت 2.4 لیتری را انتخاب کنید؛ این مدل به نسبت موتور دولیتری کندتر اما خوشایندتر است . اما اگر آنرا به توربو ارتقا دهید، شدت قدرتی که در سانتافه 3.3 لیتری 6 سیلندری تولید می کند نخواهید یافت. با این وجود چالاکی و سرعتی که این موتور دو لیتری در پیچ ها به وجود می آورد باعث می شود سانتافه دولیتری در میان سایرین بهترین ماشین برای رانندگان باشد. سوای فرمان پذیری و عملکرد دو ماشین، سانتافه و سانتافه اسپرت تجربه رانندگی یکسانی را برای راننده به ارمغان می آورند. در هر دو مدل دید مناسب است اما خارق العاده نیست. هر دو از ترمزهای قدرتمندی بهره می برند و فرمان پذیری نرم و آسانی دارند. در هیچ کدام از مدل های سانتافه به هنگام رانندگی ضعف بزرگی مشاهده نکردیم.
 
امنیت:
در تست تصادف که توسط اداره امنیت ملی تردد در بزرگراه (NHTSA) به انجام رسیده است، سانتافه اسپرت توانست 5 ستاره و امتیاز کامل را از آن خود کند. سانتافه با ابعاد بزرگتری که دارد هنوز در معرض تست قرار نگرفته است با این حال پیش بینی می شود که در صورت انجام تست نتایج مشابهی به دست آید. در این میان سانتافه اسپرت  تاکنون توسط موسسه امنیتی بیمه بزرگراه ها (IIHS) تست نشده است. سانتافه در اکثر زمینه ها توانسته امتیاز خوبی کسب کند و در میان تنها در تست هم پوشانی کوچک مقابل خودرو اندکی از خود ضعف نشان داد.
از نظر امکانات  امنیتی، سانتافه اسپرت و سانتافه از زمان خود عقب هستند. تجهیزات ضروری از قبیل کیسه هوای جانبی ترمز ضد قفل در آنها دیده می شود و امکانات مدرن دیگری چون سیستم کنترل نقاط کور، دوربین پشت  و چراغ هشدار نزدیکی به سایر ماشین¬ها به صورت آپشن برای آنها موجود است . با وجود تمامی این امکانات سانتافه و سانتافه اسپرت از جدیدترین تجهیزات روز مثل سیستم حفظ ماشین در خط ، سیستم جلوگیری از برخورد و ترمز اتوماتیک بی بهره اند.

نتیجه گیری:
سانتافه و سانتافه اسپرت 2016 دو مدل مجزا نیستند . این دو ماشین در حقیقت یه مدل هستند و تنها در اندازه با یکدیگر تفاوت دارند.سانتافه بزرگتر است و گزینه بهتری برای خانواده ها محسوب می شود. سانتافه اسپرت کوچکتر است و رانندگی با آن کمی لذت بخش تر است. انتخاب شما در نهایت  بستگی به نوع مسافرینی خواهد داشت که قصد دارید با ماشینتان حمل کنید .