مقایسه ی کیا سورنتو و هیوندا سانتافه؛ کدام خودرو بهتر است؟

اگر قصد خرید خودروهای SUV خانوادگی را دارید، احتمالا یکی از دو خودروی هیونداسانتافه 2016 و کیاسورنتو 2016 را در ذهن دارید. هر دو خودرو از سه ردیف صندلی برخوردارند و با قیمت نسبتا خوبی به فروش می رسند. گارانتی در نظر گرفته شده برای این دو خودرو نیز مناسب است؛ ضمانت 5 ساله یا 6000 مایل (9656 کیلومتر) و ضمانت 10 ساله یا 100.000 مایل (160934 کیلومتر) پشتیبانی از سیستم انتقال قدرت. هر دو خودرو اخیرا به روز رسانی شده اند.
حال سوال اینجاست که کدام خودرو بهتر است؟ و کدامیک از دو خودروی هیوندا سانتافه 2016 و کیا سورنتو 2016 را باید خریداری کنید؟ مقایسه ی جزئی به عمل آمده از این دو خودرو می تواند در تصمیم گیری به شما کمک کند. اما قبل از آن به تغییرات مدل 2016 آنها می پردازیم.

کیا سورنتو 2016
مدل سورنتو برای سال 2016، کاملا به روز رسانی شده است. سبک کاملا جدید، طراحی داخلی متفاوت، قابلیت های جدید و سیستم انتقال قدرت بازطراحی شده، از تغییرات این خودرو در سال 2016 به شمار می روند.

هیوندا سانتافه 2016
مدل سانتافه 2016 تغییرات چندانی نداشته است. بیشترین بازنگری و طراحی مجدد این خودرو به سال 2013 برمی گردد. در آن زمان، طراحی این خودرو به طور کامل تغییر کرد و در نهایت، دو مدل از آن ارائه شد: سانتافه ی بزرگ تر با سه ردیف صندلی (که در اینجا به مقایسه ی این مدل می پردازیم) و مدل کوچکتر با دو ردیف صندلی که کمی اسپرت تر شده است.

قابلیت اطمینان
تا به حال متخصصان اطمینان مثل جی دی پاور، نظر خود را درباره ی نمره ی قابلیت اطمینان هیوندا سانتافه و کیا سورنتو اعلام نکرده اند؛ با اینحال، نتیجه ی بررسی های Vehicle Dependability Study (که برند خودرو را به طور کل بررسی کرده و مدل را در نظر نمی گیرد) نشان می دهد که کیا و هیوندا، هر دو از لحاظ قابلیت امنیت، تقریبا با هم برابر هستند و نمره ی آنها نزدیک به میانگین صنعت است. اما مهم تر اینکه، هر دو مدل، بهترین گارانتی صنعت را ارائه می دهند. در نهایت باید گفت که هر دو مدل از لحاظ قابلیت اطمینان، با هم برابر هستند؛ حداقل تا زمانی که امتیازات هر کدام از این دو خودرو به صورت مجزا منتشر شود.

مصرف سوخت
مدل هیوندا سانتافه با یک موتور ارائه می شود: سیستم انتقال قدرت 6 سیلندر با حجم موتور 3.3 لیتر و قدرت 290 اسب بخار که با سیستم انتقال 6 سرعته اتوماتیک همراه شده است. مصرف سوخت آن در جاده های شهری به 18 مایل (28.9 کیلومتر) در هر گالن می رسد، این مقدار در بزرگراه ها، 25 مایل (40 کیلومتر) در هر گالن است. البته این میزان مصرف در مدل سیستم چرخ های محرک جلو وجود دارد. مدل دیگری که به  سیستم تمام چرخ متحرک (All Wheel Drive) مجهز شده، از مصرف سوخت 18 مایل در شهر و 24 مایل (38.6 کیلومتر) در بزرگراه برخوردار است.
این در حالیست که خودرو سورنتو با سه موتور ارائه می شود. بیشتر راننده ها گزینه ی پیشرانه ی پایه ای را در نظر نمی گیرند که از یک موتور 4 سیلندر با حجم 2.4 لیتر و قدرت 185 اسب بخار برخوردار است. میزان مصرف آن در جاده های شهری به 21 مایل (33.7 کیلومتر) در هر گالن و 29 مایل (46.6 کیلومتر) mpg در بزرگراه ها می رسد. افرادی که به قدرت بیشتری نیاز دارند می توانند گزینه ی 240 اسب بخاری با حجم 2.0 لیتر توربوشارژر و 4 سیلندری را خریداری کنند. مصرف این مدل پیشرانه در شهر،  20 مایل (32.1 کیلومتر) در هر گالن و در بزرگراه، 24 mpg است. اما برای کسانی که به این قدرت نیز راضی نمی شوند، می توان مدل پیشرانه قدرتمند 290 اسب بخاری با حجم 3.3 لیتر و 6 سیلندری را پیشنهاد کرد. این همان پیشرانه ایست که در خودرو هیوندا سانتافه نیز به کار رفته است. این دو شرکت در واقع شریک های تجاری هستند. مصرف کیا سورنتو با این موتور  در جاده های شهری، به 18 مایل و در بزرگراه ها، به 26 مایل می رسد.
در نتیجه، کیا سورنتو با گزینه های متفاوت خود، مصرف پایین تری را نشان می دهد؛ حتی در مدل آخر که پیشرانه ی یکسانی با هیوندا سانتافه دارد نیز، میزان مصرف سوخت کمتر است.

امنیت
آزمایش های تصادف و سانحه ی سازمان ملی امنیت ترافیک بزرگراه ها (NHTSA) هنوز روی مدل هیوندا سانتافه بزرگتر با سه ردیف صندلی انجام نشده است؛ اما مدل کوچکتر که گفته می شود از مولفه های مشابهی برخوردار است، نمره ی کامل با 5 ستاره را به دست آورد. خودرو کیا سورتو نیز توانست نمره ی کامل با 5 ستاره را از سازمان ملی امنیت ترافیک بزرگراه ها دریاف کند. این در حالیست که خودرو سانتافه موفق به کسب نمره کافی از موسسه بیمه برای امنیت بزرگراه (IIHS) نشده است.

از لحاظ امنیت، هیچ کدام از این دو خودرو در کلاس خود بهترین نیستند، هرچند که سورنتو در مقایسه با سانتافه، برتری هایی دارد. مدل کیا سورنتو از سیستم هشدار خروج از لاین و هشدار برخورد از روبرو برخوردار است که هیچ کدام از این دو سیستم در خودرو سانتافه تعبیه نشده است. همین مساله در دوربین پشتیبانی با قابلیت نمایش چند زاویه نیز تکرار شده است. در واقع، تنها مزیت امنیتی سانتافه، سیستم نظارت بر نقاط کور و هشدار ترافیک در تقاطعات است. این دو سیستم در خودرو کیا سورنتو نیز تعبیه شده اند. به لطف بازطراحی انجام شده و بررسی های IIHS (که باید انجام شود) در کیا سورنتو و با در نظر گرفتن قابلیت های امنیتی این خودرو، باید گفت که این مدل برای خریدارانی که به امنیت سرنشینان خود اهمیت می دهند، مناسب تر است.

تکنولوژی
همانطور که در بخش امنیت به آن اشاره شد، مدل سورنتو از لحاظ قابلیت های تکنولوژی نیز از مدل سانتافه جلوتر است. بخش اعظم آن را مدیون طراحی جدید آن هستیم که در آن، خودرو با تکنولوژی های روز دنیا مجهز شده است. علاوه بر تکنولوژی های امنیتی به کار رفته در سورنتو (که سانتافه فاقد آنهاست)، این خودرو به تکنولوژی های رده بالای مدرنی مجهز شده که در سانتافه دیده نمی شود. از میان این تکنولوژی های جدید می توان به سیستم کنترل کروز تطبیقی، آینه های تاشوی برقی و تکنولوژی بهینه سازی موسیقی Clari-Fi اشاره کرد. با این اوصاف، به نظر می رسد که تکنولوژی های روز دنیا در سورنتو، احتمال خرید این مدل را افزایش می دهد.

قیمت
با قیمت پایه ای 26.500 دلار که برای مدل سورنتو در نظر گرفته شده، هیچ شکی باقی نمی ماند که این مدل از سانتافه ارزان تر است. قیمت پایه ای در نظر گرفته شده برای هیوندا سانتافه، 31.500 دلار است. اما این تمام ماجرا نیست. مدل استاندارد سورنتو با دو ردیف صندلی و موتور 4 سیلندر ارائه می شود؛ این در حالیست که تمام مدل های سانتافه، با 6 سیلندر و سه ردیف صندلی عرضه می شوند. حال اگر مدلی برابر با سانتافه را در نظر داشته باشید، باز هم با برتری قیمتی مواجه هستید؛ چرا که این مدل، با قیمت 29.700 دلار به فروش می رسد. در نتیجه باید گفت که کیا سورنتو با وجود برتری های تکنولوژیکی، از لحاظ قیمت نیز از سانتافه بهتر است.

توصیه های نهایی
هر دو خودروی هیوندا سانتافه 2016 و کیا سورنتو 2016 از مزیت های زیادی برخوردارند، اما انتخاب یکی از آنها اصلا کار سختی نیست؛ پر واضح است که کیا سورنتو گزینه ی بهتری خواهد بود. این خودرو با تجهیزات امنیتی بیشتر، قابلیت های متعدد و قیمت پایین تر ارائه می شود. این در حالیست که با سه مدل پیشرانه ی مختلف عرضه می شود. با تمام این اوصاف، به نظر می رسد که سانتافه مدل 2017 قصد دارد تا تمام کمبودهای مدل قبلی را جبران کند. کمپانی هیوندا اعلام کرده است که قصد دارد تمام قابلیت هایی که در نسخه ی قبلی دیده نمی شود را به مدل 2017 اضافه کند. شاید این رویکرد باعث شود که این خودرو در آینده، جذاب تر به نظر برسد. اما در حال حاضر، گزینه ی برتر، کیا سورنتو 2016 است.

لینک ویدئوی بررسی کیا سورنتو: kia sorento 2016

لینک ویدئوی بررسی هیوندای سانتافه: hyundai santafe 2016