هوندا پایلوت 2016 vs هیوندا سانتافه 2017؛ کدام خودرو از قابلیت های بیشتری برخوردار است؟

اگر به خودروهای SUV متوسط علاقه دارید، احتمالا به دو گزینه ی هونداپایلوت 2016 و هیونداسانتافه 2017 فکر می کنید. با توجه به رقابت داغ در بازار خودروهای SUV متوسط، احتمالا به این فکر می کنید که کدام خودرو از قابلیت های برتری برخوردار است و کدامیک را می توان خریداری کرد. سایت autotrader به مقایسه ی جزئی دو خودروی هوندا پایلوت 2016 و هیوندا سانتافه 2017 پرداخته که می تواند در یافتن پاسخ این سوال به شما کمک کند؛ اما قبل از آن به قابلیت های جدیدی که در این دو خودرو تعبیه شده می پردازیم.

هوندا پایلوت 2016
مدل پایلوت برای سال 2016 به طور کل بازطراحی شده است؛ سبک طراحی خارجی، طراحی داخلی جدید، قابلیت های جدید و سیستم انتقال قدرت به روز رسانی شده، از جمله ی این تغییرات هستند.

هیوندا سانتافه 2017
طراحی ظاهری هیوندا سانتافه برای سال 2017 کاملا تغییر کرده است که از میان آنها می توان به سپر جدید، جلو پنجره جدید و چراغ های جلو متفاوت اشاره کرد. این خودرو همچنین با چراغ های عقب جدید عرضه می شود. از همه مهم تر اینکه، هیوندا سانتافه 2017 با قابلیت های جدیدی ازجمله سیستم کنترل کروز تطبیقی، چراغ های LED، سیستم هشدار خروج از لاین، نوربالای اتوماتیک و ترمز اتوماتیک برخورد از جلو همراه شده است.

قابلیت اطمینان
مدل هوندا پایلوت کاملا جدید است، به همین دلیل متخصصانی همچون جی دی پاور درباره ی قابلیت اطمینان آن اظهار نظر نکرده اند. هرچند که بررسی های دیگر، امتیاز میانگین را برای این خودرو نشان می دهد. خودرو سانتافه نیز از این قائده مستثنی نیست و به دلیل تغییرات اخیر خود و روند فروشی که به تازگی آغاز شده، تنها امتیازات میانگین صنعت را دریافت کرده است.
از لحاظ گارانتی، مدل هیوندا سانتافه در مقایسه با هوندا پیلوت، از برتری کاملا مشهودی برخوردار است. کمپانی هیوندا، خودروی سانتافه را برای 5 سال یا 6000 مایل (9656 کیلومتر) و 10 سال یا 100.000 مایل (16093.4 کیلومتر) پشتیبانی از سیستم انتقال قدرت، ضمانت کرده است. این در حالیست که خودرو هوندا پایلوت تنها 3 سال یا 36000 مایل (57936.3 کیلومتر) و 5 سال یا 60.000 مایل (96560.6 کیلومتر) پشتیبانی از سیستم انتقال قدرت برخوردار است. این مزیت برتر به تنهایی می تواند قابلیت های دیگر ارائه شده را بی اثر کند.

مصرف سوخت
هر دو خودرو با یک گزینه ی موتور ارائه می شوند. مدل هوندا پایلوت 2016 با موتور 6 سیلندر و حجم 3.5 لیتر که قدرت 280 اسب بخار را تولید می کند، عرضه می شود. مصرف سوخت این مدل در جاده های شهری، 19 مایل (30.5 کیلومتر) در هر گالن است و این میزان در بزرگراه ها به 27 مایل (43.4 کیلومتر) در هر گالن می رسد؛ البته این مقدار برای نسخه ی استاندارد با سیستم انتقال قدرت 6 سرعته ی اتوماتیک اعلام شده است. مدل بالاتر با سیستم انتقال 9 سرعته ی اتوماتیک، معادل 20 مایل (32.1 کیلومتر) در جاده های شهری و 27 مایل (43.4 کیلومتر) در بزرگراه ها مصرف خواهد داشت.
مدل استاندارد هیوندا سانتافه 2017 با موتور 6 سیلندر، حجم 3.3 لیتر و قدرت 290 اسب بخار عرضه می شود که با سیستم انتقال قدرت 6 سرعته اتوماتیک همراه شده است. مصرف سوخت این مدل نیز در جاده های شهری به 18 مایل (28.9 کیلومتر) در هر گالن می رسد؛ این در حالیست که مصرف آن در بزرگراه ها، عدد 25 مایل (40.2 کیلومتر) را نشان می دهد. در نتیجه باید گفت که خودروی هوندا پایلوت از لحاظ مصرف سوخت، بهتر از هیوندا سانتافه 2017 است.

امنیت
نتیجه ی آزمایشات برخورد و تصادف سازمان ملی امنیت ترافیک بزرگراه روی مدل هوندا پایلوت، امتیاز کامل 5 ستاره را نشان می دهد. این در حالیست که خودروی سانتافه هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته است. اما مدل کوچکتر آن که از مولفه های یکسانی برخوردار است، موفق به کسب 5 ستاره ی این آزمون شد. اما در آزمایشاتی که توسط موسسه غیر انتفاعی بیمه امنیت بزرگراه (IIHS) صورت گرفته، مشخص شد که امتیازات نسخه ی 2016 سانتافه هنوز به حد نصاب نرسیده است. اما این احتمال وجود دارد که اشکالات آن در نسخه ی 2017 برطرف شده باشد. این در حالیست که هوندا پایلوت توانست امتیاز کامل امنیت را به دست آورد.
از نقطه نظر تجهیزات امنیتی نیز باید گفت که هر دو خودرو عملا همه چیز را ارائه می دهند؛ به ویژه با تغییراتی که در نسخه ی 2017 هیوندا سانتافه صورت گرفته، کمبودهای نسخه ی 2016 را برطرف کرده است. در واقع، این دو خودروی SUV هر دو از جدیدترین گجت های روز دنیا برخوردار شده اند که از میان آنها می توان به نوربالای اتوماتیک، هشدار خروج از لاین، هشدار برخورد از جلو با ترمز اتوماتیک، کنترل کروز تطبیقی، هشدار ترافیک تقاطع و سیستم نظارت بر نقاط کور اشاره کرد. خودرو هوندا پایلوت با دوربین نقطه کور LaneWatch توانست برتری خود را در مقایسه با هیوندا سانتافه به اثبات برساند.
با توجه به امتیاز کامل هوندا پایلوت در آزمایش IIHS و دوربین فوق العاده ی LaneWatch، برتری این خودرو در دسته بندی امنیت ثابت شده است؛ البته در این دسته اختلاف زیادی با سانتافه ندارد. با انتشار امتیاز IIHS هیوندا سانتافه، این اختلاف کمرنگ تر خواهد شد.

تکنولوژی
با توجه به اینکه تکنولوژی در بخش خودروهای SUV متوسط، مولفه ی بسیار مهمی به شمار می رود، هر دو خودروی هوندا پایلوت 2016 و هیوندا سانتافه 2017 تقریبا از تمام قابلیت های تکنولوژیکی برخوردار شده اند.
قبلا در بخش امنیت به چند آیتم تکنولوژی اشاره شد؛ اما این قابلیت ها به اینجا ختم نمی شوند. هر دو خودرو از آیتم های راحتی و آسایش بسیاری برخوردارند که از میان آنها می توان به صندلی های جلوی مجهز به تهویه، سیستم سوتی رده بالا مجهز به چندین اسپیکر، فرمان مجهز به گرم کننده، سیستم اطلاعات سرگرمی پیشرفته با قابلیت سازگاری با گوش های هوشمند، سیستم سرگرمی DVD در صندلی های عقب و غیره اشاره کرد. تفاوت های اندکی از لحاظ تکنولوژی در این دو خودرو وجود دارد که اختلاف این دو خودرو را در این دسته بندی به حداقل می رساند. قابلیت های تکنولوژیکی این دو خودرو کاما رضایت بخش هستند.

قیمت
از لحاظ قیمت نیز این دو خودرو به هم نزدیک هستند. هیوندا سانتافه 2017 با قیمت اولیه 31.700 دلار عرضه می شود؛ این در حالیست که قیمت 31.100 دلار برای هوندا پایلوت 2016 در نظر گرفته شده است. با اینحال، این اختلاف 600 دلاری قابل توجه است. مدل استاندارد هیوندا سانتافه با قیمت 31.700 دلار به فروش می رسد و برای نسخه ی بالاتر، قیمت 35.800 دلار در نظر گرفته شده است. این در حالیست که مدل پیشرفته تر هوندا پایلوت با قیمت 33.500 دلار عرضه می شود.
در نتیجه باید گفته که قیمت هیوندا سانتافه کمی بیشتر از هوندا پایلوت است، در حالیکه برتری های چندانی ندارد. بنابراین، هوندا پایلوت از برتری قیمتی برخوردار است.

توصیه های نهایی
هوندا پایلوت 2016 و هیوندا سانتافه 2017 هر دو از بهترین خودروهای SUV متوسط هستند که از قیمت مناسبی نیز برخوردارند؛ خودروهایی که تجهیزات و فضای زیادی را در اختیار خانواده ی شما قرار می دهند. اما پیشنهاد ما هوندا پایلوت است. این خودرو با قیمت کمتر خود، مصرف سوخت پایین ترین دارد و از طراحی جدیدتر و دوربین نقطه کور فوق العاده ی LaneWatch برخوردار شده است. این قابلیت در هیچ خودروی دیگری وجود ندارد. با این اوصاف، ما کاملا از خودروی هیوندا سانتافه 2017 ناامید شده ایم. این خودرو با اینکه یکی از بهترین ها به شمار می رود، اما باز هم نمی تواند در مرحله ی نهایی و خرید، پیروز شود.