مقایسه ی تویوتا هایلندر 2015 و هیوندای سانتافه 2015؛ کدام خودرو بهتر است؟

اگر به خودروهای SUV متوسط جدید علاقه دارید که از فضای کافی برای خانواده پر جمعیت شما برخوردار باشد، پس احتمالا نام دو خودروی هیوندایسانتافه 2015 و تویوتا هایلندر 2015 در لیست خرید شما دیده می شود. اما در میان این دو، کدام SUV بهتر است؟ و کدامیک را باید خریداری کنید؟ به سوالات تمام خریدارانی که در هنگام تصمیم گیری دچار مشکل شده اند، پاسخ داده خواهد شد؛ با تک بوک همراه شوید.


تویوتا هایلندر 2015
این خودرو در سال گذشته، کاملا بازطراحی شده و به روز رسانی هایی نیز در آن انجام شده که از میان آنها می توان به اضافه شدن قابلیت های جدید اشاره کرد. در نتیجه این خودرو در سال 2016، هیچ تغییری نکرده است.


هیوندای سانتافه 2015
علاوه بر تغییرات انجام شده در فرمان و سیستم تعلیق هیوندای سانتافه، قابلیت های دیگری همچون درب صندوق عقب برقی به آن اضافه شده است. زمانی که راننده با سوئیچ خود، برای چند ثانیه کنارخودرو سانتافه بایستد، درب به صورت خودکار باز می شود.


قابلیت اطمینان
به گفته ی جی دی پاور، متخصص امور قابلیت اطمینان خودرو، عملکرد هایلندر در مقایسه با سانتافه، کمی بهتر است. خودرو تویوتا هایلندر موفق شد که از میان 5 دایره ی آزمون های Power Circle Rating، امتیاز 4 دایره را به خود اختصاص دهد؛ این میزان از میانگین نیز بالاتر است؛ این در حالیست که خودرو سانتافه، 3 دایره (نزدیک به میانگین) را دریافت کرده است.
اما از نقطه نظر گارانتی، خودرو هیوندای سانتفه 2015 از هایلندر پیشی می گیرد. خودرو سانتافه با 5 سال ضمانت یا 6000 مایل (9656 کیلومتر) و 10 سال یا 100.000 مایل (160934 کیلومتر) پشتیبانی از پیشرانه ارائه می شود. درحالیکه کمپانی تویوتا، خودرو هایندر را برای 3 سال یا 36000 مایل (57936 کیلومتر) و 5 سال یا 60.000 مایل (96560.6 کیلومتر) پشتیبانی کرده است.
از لحاظ قابلیت اطمینان، باید گفت که این دو خودرو تقریبا با هم برابرند؛ چرا که خودروهای برند تویوتا در مجموع از اطمینان بیشتری برخوردارند. خودرو سانتافه، پشتیبانی تولید کننده را ارائه می دهد، در حالیکه برند تویوتا، به تنهایی می تواند ضامن خودروها باشد. حال با دانستن این اطلاعات، تصمیم با شماست که کدامیک را خریداری کنید.


مصرف سوخت
خودرو سانتافه، تنها با یک پیشرانه ارائه می شود؛ موتور 6 سیلندر با حجم 3.3 لیتر که قدرت 290 اسب بخار را ارئه می دهد. این موتور با یک سیستم انتقال قدرت 6 سرعته اتوماتیک همراه شده است که مصرف آن را در جاده های شهری به 18 مایل (28.9 کیلومتر) و در بزرگراه ها، به 25 مایل (40.2 کیلومتر) در هر گالن می رساند.
اما اگر قصد خرید تویوتا هایلندر را داشته باشید، سه گزینه پیش روی شما قرار می گیرد. مدل استاندرد یا پایه ای با موتور 4 سیلندر، حجم 2.7 لیتر و قدرت 185 اسب بخار عرضه می شود. مصرف این مدل در شهر و بزرگراه، به ترتیب 20 (32.1 کیلومتر) و 25 مایل (40.2 کیلومتر) در هر گالن است. مدل محبوب تر، با موتور 6 سیلندر، حجم 3.5 لیتر و قدرت 270 اسب بخار ارائه می شود که مصرفی معادل 19 مایل (30.5 کیلومتر) در شهر و 25 مایل (40.2 کیلومتر) در بزرگراه را نشان می دهد. اما برای رانندگانی که به مصرف سوخت بهینه تر اهمیت می دهند، مدل هیبریدی با 6 سیلندر و قدرت 280 اسب بخار ارائه شده که مصرف آن در جاده های شهری، معادل 27 مایل (43.4 کیلومتر) و در بزرگراه ها، 28 مایل (45 کیلومتر) در هر گالن است.
بررسی های کلی نشان می دهد که این دو خودرو در مجموع از لحاظ مصرف سوخت، یکسان هستند. تفاوت در مصرف هایلندر 4 سیلندری به خوبی احساس می شود. اما مدل هیبریدی هایلندر با مصرف سوخت بهینه ی خود، مزایایی دارد که البته، در قیمت آن نیز تاثیر دارد.


امنیت
در آزمایش های دولتی سوانح و تصادفات، هر دو خودرو توانستند نمره ی کامل با امتیاز 5 ستاره را از آن خود کنند. البته خودروی سانتافه در آزمون موسسه غیر انتفاعی بیمه امنیت بزرگراه (IIHS) عملکرد موفقی نداشته و در تصادفات برخورد از روبرو، با مشکل مواجه شده است. اما تویوتا هایلندر توانست امتیاز Top Good را در این آزمون به دست آورد و امتیاز Top Safety Pick را در آزمون IIHS کسب کند.
خودرو تویوتا هایلندر در دسته بندی امنیت نیز از سانتافه جلوتر است. خودرو سانتافه بسیاری از مواردی که به آن نیاز دارید را به شما ارائه می دهد که از جمله ی آن می توان به کیسه هوای جانبی، دوربین پشتیبان و ترمزهای ضد قفل اشاره کرد. علاوه بر این، قابلیت های کلیدی دیگری از جمله سنسورهای پارک، سیستم نظارت بر نقاط کور، هشدار ترافیک تقاطع و سیستم تغییر لاین برخوردار شده است. این در حالیست که خودرو تویوتا هایلندر با قابلیت های بیشتری عرضه می شود. این خودرو با سیستم هشدار برخورد از جلو مجهز به ترمز اتوماتیک، هشدار خروج از لاین، کنترل کروز تطبیقی و نوربالای اتوماتیک عرضه می شود که هیچ کدام از این موارد در خودرو سانتافه دیده نمی شود.
در نتیجه باید گفت: به رانندگانی که به امنیت سرنشینان خود اهمیت می دهند پیشنهاد می کنیم که تویوتا هایلندر 2015 را خریداری کنند.


تکنولوژی
از نقطه نظر قابلیت های تکنولوژیکی نیز مدل هایلندر جدیدتر، مزیت های بیشتری را نسبت به رقیب خود، یعنی سانتافه ارائه می دهد. مهمترین مزیت این خودرو، قابلیت های امنیتی است که در بالا به آنها اشاره شد: آیتم هایی همچون هشدار برخورد از جلو با ترمز اتوماتیک، هشدار خروج از لاین، کنترل کروز تطبیقی و نوربالای تطبیقی. اما برتری های هایلندر به اینجا ختم نمی شود. خودروی SUV تویوتا با سیستم سرگرمی در صندلی های عقب (این ویژگی در سانتافه تعبیه نشده است) و سیستم Driver Easy Speak همراه شده است؛ این سیستم می تواند صدای راننده را به گونه ای تقویت کند که شنیدن آن برای سرنشینان عقب، آسان تر باشد.
به نظر ما، تکنولوژی هیوندای سانتافه در مقایسه با سایر خودروهای همرده ی خود، عقب مانده است. اما هایلندر از تکنولوژی های روز دنیا انباشته شده که شک هر خریداری را به یقین تبدیل می کند.


قیمت
علیرغم برتری هایی که تویوتا هایلندر ارائه می دهد، اما این خودروی هیوندای است که با قیمت بیشتری عرضه می شود. مدل استاندارد سانتافه با موتور 6 سیلندر به فروش می رسد، در حالیکه هایلندر با موتور 4 سیلندری در دسترس قرار می گیرد. اگر گزینه ی محبوب تر هایلندر با موتور 6 سیلندر را در نظر بگیرید، متوجه می شوید که قیمت آن به اندازه ی 870 دلار از سانتافه بیشتر است. هایلندر با قیمت 32.810 دلار و هیوندای با قیمت 31.940 دلار عرضه می شوند. با پیشرفته تر شدن خودروها، قیمت آنها نیز به نسبت افزایش می یابد.
با توجه به شواهد موجود، قیمت بالاتر هایلندر به خاطر تکنولوژی ها و قبلیت های برتری است که ارائه می دهد؛ علاوه بر اینکه در آزمون های امنیتی و قابلیت اطمینان نیز امتیاز کامل را به دست آورده است. علیرغم قیمت بالاتر این خودرو، ارزش خرید را دارد.

توصیه های نهایی
خودرو هیوندای سانتافه 2015 یکی از بهترین کراس اوورهای خانوادگی به شمار می رود؛ با اینحال در مقایسه با تویوتا هایلندر 2015، حرفی برای گفتن ندارد. این دو خودرو از لحاظ قیمتی به هم نزدیک هستند، با اینحال، هایلندر با امتیازهای بهتر در قابلیت اطمینان، آزمون های سوانح، قابلیت های امنیتی بیشتر، تکنولوژی پیشرفته تر و مصرف سوخت (کمی) بهینه تر، در مجموع بهتر از سانتافه است.
سانتافه در دسته بندی قیمت و گارانتی برتری دارد. اگر محدودیت قیمت دارید، پیشنهاد ما سانتافه است؛ در غیر اینصورت، حتما تویوتا هایلندر را خریداری کنید.

لینک ویدئوی بررسی هیوندای سانتافه مدل 2015 : santafe 2015