مقایسه هیوندای توسان 2016 و هیوندای سانتافه اسپرت 2015؛ تفاوت این دو خودرو در چیست؟

اگر به دنبال خودروهای کراس اوور جدید هستید و مدل های برند هیوندای را در نظر گرفته اید، احتمالا می دانید که این برند، دو مدل از این کلاس را عرضه می کند؛ هیوندای توسان 2016 و هیوندای سانتافه اسپرت 2015 که از مصرف سوخت یکسان، اندازه، سبک و تجهیزات یکسانی برخوردارند. حال این سوال مطرح می شود که این دو خودرو چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ و کدامیک از آنها برای شما مناسب تر است؟ مقایسه ی جزئی به عمل آمده از این دو خودرو می تواند در تصمیم گیری به شما کمک کند.


طراحی خارجی
سبک دو خودروی هیوندای توسان 2016 و هیوندای سانتافه اسپرت 2015 در مجموع به هم شباهت دارد، اما در نهایت از چند تفاوت اساسی برخوردار هستند. برای مثال خودروی سانتافه اسپرت را در نظر بگیرید، به نظر می رسد که این خودرو، مدل کشیده ای از هیوندای توسان باشد. علاوه بر این، تفاوت هایی نیز در قسمت عقبی این مدل دیده می شود؛ درب عقب در هر دو مدل تغییر کرده و چراغ های این قسمت نیز بازطراحی شده اند. با این وجود و به دلیل شباهت های ظاهری بسیار، برخی از خریداران مدل های کراس اوور نمی توانند با یک نگاه کوتاه، این دو مدل را از هم تشخیص دهند.


طراحی داخلی
از نقطه نظر طراحی داخلی این دو خودرو باید گفت که هر دو از ویژگی های داخلی متفاوتی برخوردار هستند. از همه واضح تر، اتاق داخلی خودروهاست. کاملا واضح است که مدل هیوندای سانتافه اسپرت 2015، به ویژه در قسمت عقب و ناحیه ی بار از فضای بیشتری برخوردار است. این دو کراس اوور هر دو از طراحی متفاوت داشبورد، قسمت کنترل مرکزی، سرعت سنج و کیلومتر شمار متفاوت و مواد جدید و متفاوت برخوردار شده اند؛ البته ویژگی آخر در مدل رده بالاتر هیوندای توسان به کار گرفته شده است. به این ترتیب، به نظر می رسد که هیوندای توسان در این بخش برتری دارد.


ویژگی های فنی
مدل هیوندای توسان 2016 با دو مدل پیشرانه عرضه می شود. مدل استاندارد، از موتور 4 سیلندر با حجم 2.0 لیتر برخوردار شده که قدرت 164 اسب بخار را تولید می کند. مصرف سوخت این مدل در جاده های شهری به 23 مایل (37 کیلومتر) در هر گالن می رسد، درحالی که مصرف آن در بزرگراه ها، 31 مایل (49.8 کیلومتر) در هر گالن اعلام شده است. کسانی که به دنبال قدرت بیشتر یا مصرف سوخت بهینه تر هستند می توانند از مدل مجهز به توربوشارژر با حجم 1.6 لیتر، 4 سیلندر و قدرت 175 اسب بخار استفاده کنند. مصرف مدل قوی تر در جاده های شهری به 26 (41.8 کیلوکتر) و در بزرگراه ها به 33 مایل (53 کیلومتر) در هر گالن می رسد. البته این میزان در شرایطی است که از مدل سازگار با محیط زیست برخوردار شوید؛ چرا که مصرف مدل اسپرت این خودرو در جاده های شهری و بزرگراه ها، به ترتیب 25 (40.2 کیلوکتر) و 30 مایل (48.2 کیلومتر) در هر گالن است.
خودرو هیوندای سانتافه اسپرت 2015 نیز با موتور 4 سیلندری عرضه می شود؛ اما از پیشرانه ی توسان کشیده تر است که به لطف طراحی کشیده ی این خودرو، شکل گرفته است. مدل استاندارد یا پایه ای سانتافه اسپرت از موتور 4 سیلندر با حجم 2.4 لیتر برخوردار شده که قدرت 190 اسب بخار را تولید می کند. مصرف آن نیز در شهر به 20 (32.1 کیلومتر) و در بزرگراه ها به 27 مایل (43.4 کیلومتر) در هر گالن می رسد. برای افرادی که به موتور قوی تر نیاز دارند، مدل توربوشارژر 4 سیلندر با حجم 2.0 لیتر و قدرت 264 اسب بخار ارائه شده است که مصرف آن نیز به ترتیب در شهر و بزرگراه، 19 و 27 مایل در هر گالن اعلام شده است. (به تریب، 30.5 و 43.4 کیلومتر)


قابلیت ها و تکنولوژی
نکته ی عجیب درباره ی این دو خودرو این است که مدل کوچک تر و ارزان تر هیوندای توسان با تجهیزات و تکنولوژی های بیشتری عرضه می شود. شاید به این دلیل که مدل توسان در مجموع جدید تر بوده و به تازگی در سال 2016 بازطراحی شده است؛ این در حالیست که هیوندای سانتافه اسپرت برای اولین بار در سال 2014 کار خود را آغاز کرد.
نمونه هایی که در آن، برتری مدل توسان در مقایسه با سانتافه، به اثبات می رسد: تنها خودروی هیوندای توسان از سیستم هشدار خروج از لاین برخوردار شده است. علاوه بر این، هشدار برخورد از جلو، ترمز اتوماتیک، چراغ های جلوی LED و چراغ های تطبیقی از جمله تجهیزات مدل توسان هستند.
البته این بدان معنا نیست که خودروی سانتافه اسپرت را فاقد هرگونه تکنولوژی بدانیم؛ این خودرو از تکنولوژی های پیشرفته ای همچون صندلی های مجهز به تهویه، درب صندوق عقب برقی، صفحه لمسی 8 اینچی، هشدار ترافیک تقاطعات، سیستم نظارت بر نقاط کور و چراغ های جلوی زنون بهره می برد. با اینحال، اگر به دنبال تجهیزات و تکنولوژی های به روز هستید، پیشنهاد می کنیم که خودروی هیوندای توسان را خریداری کنید.


تجربه ی رانندگی
اندازه ی بزرگ هیوندای سانتافه در جاده ها نیز به خوبی احساس می شود. هندلینگ خودرو کمی کندتر است، تناسب بزرگ آن به چشم می آید و دینامیک خودرو با کراس اوورکوچکتر هیوندا همخوانی ندارد. در نهایت باید گفت که راننده های سانتافه اسپرت، بیشتر از آنکه از رانندگی با این خودرو لذت ببرند، از اتاق بزرگ و فضای قسمت بار آن لذت خواهند برد.
تمایز بزرگ آن در مقایسه با نسخه ی توسان، سرعت بالاتر هیوندای سانتافه است که البته کاملا منطقی است؛ چرا که این خودرو می تواند قدرت 264 اسب بخار را ارائه دهد. هیچ کدام از مدل های هیوندای توسان از این قدرت برخوردار نشده اند. علاوه بر این، اندازه ی چرخ ها نیز در سانتافه اسپرت بزرگ تر است که در هندلینگ خودرو موثر تر خواهد بود.
تجربه ی رانندگی با این دو خودرو بسیار به هم نزدیک است. با اینحال، هیوندای توسان کمی چالاک تر است و برای خیابان های شهری، مناسب تر خواهد بود. اما به کسانی که قصد دارند رانندگی لذت بخش تری را تجربه کنند، پیشنهاد می کنیم که سانتافه اسپرت 2.0T را خریداری کنند؛ این مدل توربوشارژر 4 سیلندر، قوی تر است و دینامیک رانندگی مناسب تری را ارائه می دهد. البته نباید انتظار داشته باشید که مانند خودروهای اسپرت باشد، اما یکی از اسپرت ترین خودروهای SUV متوسط در بازار به شمار می رود.


امنیت
خودرو هیوندای توسان، یکی از خودروهای جدید به شمار می رود؛ بنابراین هنوز آزمون های دولتی مربوط به سوانح را پشت سر نگذاشته است. اما خودرو سانتافه اسپرت در آزمایش سازمان ملی امنیت ترافیک بزرگراه توانست نمره ی کامل با 5 ستاره را کسب کند. البته این بدان معنا نیست که هیوندای توسان از ایمنی برخوردار نیست، چرا که در آزمون موسسه بیمه غیر انتفاعی امنیت بزرگراه توانست نمره ی کامل را از آن خود کند؛ این در حالیست که سانتافه اسپرت هنوز از پس این تست بر نیامده است.
برتری هیوندای توسان در بخش امنیت، همچنان ادامه دارد؛ چرا که از تجهیزات و قابلیت هایی برخوردار شده که در مقایسه با کراس اوور بزرگ تر، برتری خود را نشان می دهد. مدل توسان 2016 از سیستم هشدار برخورد از جلو مجهز به ترمز اتوماتیک، هشدار خروج از لاین و چراغ های جلوی LED بهره مند شده است. این در حالیست که مدل سانتافه اسپرت، تنها از چند گجت امروزی بهره می برد که از میان آنها می توان به هشدار ترافیک تقاطع و سیستم نظارت بر نقاط کور اشاره کرد. لازم به ذکر است که مدل توسان نیز از این ویژگی ها برخوردار است.

نتیجه ی نهایی
مدل سانتافه اسپرت در مقایسه با هیوندای توسان و هیوندای سانتافه بزرگتر که از سه ردیف صندلی برخوردار است، شکست خورده به حساب می آید. اگر حقیقتا به اتاق بزرگتر سانتافه اسپرت نیاز ندارید، پیشنهاد می کنیم که هیوندای توسان را خریداری کنید. این خودرو در بخش مصرف سوخت، آزمایش های سوانح و برخورد، تجهیزات و تجربه ی رانندگی چالاک تر، برتری خود را به اثبات رسانده است. اگر اندازه ی بزرگ اتاق سانتافه توجه شما را جلب کرده و به آن نیاز دارید، پیشنهاد می کنیم که نسخه ی بزرگ تر آن که به سه ردیف صندلی مجهز شده را خریداری کنید؛ این مدل از قیمت کمتری برخوردار است.

لینک ویدئوی بررسی هیوندای توسان: hyundai tucson 2016
لینک ویدئوی بررسی هیوندای سانتافه: hyundai santafe 2015