مقایسه کیا اسپورتیج 2017 و کیا سورنتو 2016

اگر شما علاقمند به خرید یک SUV مدرن، مجهز به تجهیزات جدید و به روز هستید، مدل های اسپورتیج (Sportage) و سورنتو (Sorento) شرکت خودروسازی کیا که برای سال 2017 به بازار عرضه شده اند، گزینه های مناسبی برای شما خواهند بود. هر دو این خودروها به تازگی بازطراحی شده اند و مدل اسپورتیج جزو جدیدترین ها در کلاس خود بشمار می آید.
اما چه چیزی این دو مدل را از همدیگر متمایز می کند؟ تفاوت بین این دو مدل چیست و کدامیک از آنها مناسب شما هستند؟ برای پاسخ به این پرسش، ما اقدام به چندین مورد آزمایش نموده ایم و با مقایسه دقیق بین این دو خودرو شرکت کیا، نمونه مناسب نیاز های شما را معرفی خواهیم کرد.


نمای خارجی
باوجود اینکه اسپورتیج و سورنتو هر دو ساخته یک شرکت خودروسازی بوده اند و هردو به تازگی دچار تغییراتی گسترده در طراحی خود گشته اند، در کمال تعجب این دو خودرو تفاوت های بسیار زیادی در زمینه طراحی دارند.
ظاهر کیا سورنتو جدید، با استفاده از المان های سنتی شرکت کیا ساخته شده و با توجه به کلاس بدنه و ساز خود در رده خودروهای SUV سایز متوسط قرار می گیرد. البته با استفاده از تکنیک های طراحی مقداری المان های اسپرت نیز به آن اضافه شده است.
اما کیا اسپورتیج جدید طراحی بروزتر و آینده نگرانه تری داشته و با استفاده از طراحی ویژه خود توانسته از رقبای خود پیشی بگیرد. بزرگترین تفاوت این دو خودرو در سایز آنهاست. کیا اسپرتیج طولی برابر با 176.4 اینچ (4480 میلیمتر( داشته ولی کیا سورنتو اندکی کشیده تر بوده و طولی برابر با 187.4 (4760 میلیمتر) دارد.
همین 280 میلیمتر تفاوت طول باعث شده که این دو خودرو در دو کلاس مختلف قرار بگیرند. کیا اسپورتیج در رده خودروهای کراس اوور کوچک (Compact Crossover) قرار گرفته در حالیکه کیا سورنتو در خانواده خودروهای شاسی بلند سایز متوسط قرار می گیرد.


طراحی داخلی و کابین
بزرگترین تفاوت در داخل کابین کیا اسپورتیج و کیا سورنتو در تعداد صندلی ها و ظرفیت حمل مسافر آنهاست. کیا سورنتو با داشتن 7 صندلی توانایی حمل 7 سرنیشن را دارد. اما کیا اسپرتیج با توجه با سایز کوچک تر تنها توانایی حمل 5 سرنیشین را در داخل کابین خود دارد. کیا سورنتو با توجه با اندازه بزرگتر بدنه خود فضای بیشتر را برای حمل بار و چمدان ها در اختیار سرنشینان گذاشته  و فضای داخلی آن جادارتر از کیا سپورتیج است.
از نظر طراحی نمای داخلی و ادوات و تجهیزات، این دو خودرو شباهت های بسیار زیادی با همدیگر دارند و هر دو از یک نوع مواد برای ساخت قطعات داخلی و ابزار و تجهیزات خود استفاده می کنند. این مساله موجب آن می شود که کسانی که تجربه رانندگی با یکی از این دو خودرو را داشته اند، بدون هیچ زحمت و دردسری به سادگی با ادوات و تجهیزات خودرو دیگر ارتباط برقرار کنند.


موتور و قابلیت های دینامیکی
هردوی این خودروها به صورت استاندارد دیفرانسیل جلو بوده ولی قابلیت انتخاب گزینه تمام چرخ متحرک (All Wheels Drive) را دارند. هر دو این خودروها نیز توسط یک جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک، نیروی تولید شده توسط موتور خود را به چرخ ها انتقال می دهند.
برخلاف مدل های کراس اوورهای کوچک و شاسی بلندهای سایز متوسط، موتورهای این دو خودرو شباهت های زیادی بهم دارند. هر دو این خودروها از یک موتور 4 سیلندر 2.4 لیتری استفاده می کنند. این موتور قابلیت تولید 181 اسب بخار نیرو در مدل کیا اسپرتیج و 185 اسب بخار نیرو را در مدل کیا سورنتو دارد. یک موتور 2 لیتری 4 سیلندر مجهز به توربوشارژر نیز بطور انتخابی برای این دو خودرو در نظر گرفته شده است. این موتور توانایی تولید 240 اسب بخار نیرو را داشته که برای خودرویی در کلاس کیا اسپورتیج نیرویی بسیار خوب و قابل توجه بحساب می آید.
البته برای کسانی که به قدرتی بیش از این نیاز دارند، یک موتور 3.5 لیتری خورجینی نیز در نظر گرفته شده است. این موتور که توانایی تولید قدرتی معادل 290 اسب بخار را دارد فقط در مدل های EX و SX کیا اسپورتیج قابل استفاده است. البته یک موتور 3.3 لیتری 6 سیلندر DOHC نیز برای کیا سورنتو در نظر گرفته شده که توانایی تولید 290 اسب بخار نیرو و گشتاور 341 نیوتون متر را دارد.
با توجه به جثه کوچک تر کیا اسپرتیج، مصرف سوخت آن نیز اندکی کمتر از کیا سورنتو بوده که امری قابل انتظار و بدیهی است.


تجهیزات و امکانات رفاهی
وقتی که به مبحث بررسی تجهیزات و امکانات این دو خودرو می رسیم، در کمال تعجب می بینیم که کیا اسپورتیج بسیاری از امکانات و تجهیزاتی که در کیا سورنتو وجود دارد را بطور استاندارد دارد. به عنوان مثال هر دوی این خودروها از غربیلک فرمان مجهز به گرم کننده، صفحه نمایشگر 8 اینچی لمسی، در پشتی خودکار و الکتریکی و سیستم صوتی حرفه ای هارمان کاردون (Harman Kardon) هستند.
از دیگر امکانات این دو خودرو می توان به لیست بلند بالایی از امکانات و تجهیزات پیشرفته اشاره کرد. تکنولوژی مشاهده نقطه کور خودرو در عقب (Blind Spot Monitoring System)، سیستم هشدار خروج از بین دو خط جاده (Lane Departure Warning)، سنسورهای کمکی پارک کردن و سیستم اخطار برخورد در جلو خودرو نمونه هایی از این امکانات هستند. تنها تفاوت تجهیزات این دو خودرو، سیستم اخطار برخورد از جلو با قابلیت ترمز گیری خودکار بوده که هنوز در کیا سورنتو بطور استاندار نصب نشده است.
اما هنوز تجهیزات و گجت های مختلفی هستند که در کیا سورنتو وجود دارند ولی هنوز در کیا اسپرتیج نصب نشده اند. مدل کیا اسپرتیج هنوز به سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control) مجهز نشده است، در صورتیکه این قابلیت در کیا سورنتو بصورت استاندارد وجود دارد. از دیگر امکاناتی که کیا سورنتو به آنها مجهز بوده می توان به حافظه برای ثبت کردن تنظیمات مربوط به صندلی ها و آیینه ها، صندلی های عقبی مجهز به گرمکن و دوربین عقب چند زاویه ای پراستفاده و کاربردی اشاره کرد.
با توجه به این امکانات، کیا سورنتو برای کسانی که به این نوع تجهیزات اهمیت می دهند، انتخاب مناسب تری است.


سواری و تجربه رانندگی
توانایی های این دو خودرو بر روی جاده، دقیقا همان چیزی است که انتظار می رود. با توجه به بزرگ تر بودن کیا سورنتو، این خودرو کندتر و سنگین تر بوده در صورتیکه کیا اسپرتیج چالاک تر و تیز تر است و در مقایسه با بسیاری از خودروهای هم کلاس خود از قابلیت های اسپرت بیشتری برخوردار است. همچنین در زمینه شتاب نیز کیا اسپرتیج از کیا سورنتو سریع تر است. البته در مدل مجهز به موتورهای 2.4 لیتری 4 سیلندر اطلاق کلمه سریع به این دو خودرو کمی دور از ذهن بنظر می رسد.
اما با استفاده از موتور 4 سیلندر 2 لیتری مجهز به توربوشارژر، کیا اسپرتیج خودرویی سریع بحساب می آید؛ در حالیکه با توجه به وزن و اندازه بزرگتر کیا سورنتو این خودرو حتی در مدل 3.5 لیتری 6 سیلندر نیز خودرویی متوسط بشمار می رود. البته نباید از قابلیت های کیا سورنتو با توجه به کلاس آن نیز چشم بپوشیم.
در مورد راحتی و لذت رانندگی، این دو خودرو مشابه همدیگر هستند. هر دو از میزان صدای ورودی به کابین یکسانی برخوردار بوده و کیفیت مواد استفاده شده در تجهیزات داخلی آنها نیز یکسان است. اما با توجه به اندازه بزرگتر کیا سورنتو، فضایی که در اختیار سرنشینان قرار گرفته به مراتب بیشتر بوده همچنین فضای اختصاص داده شده به بارها و چمدان های سرنشینان نیز بسیار بیشتر از همتای کوچکتر خود است.


ایمنی
با توجه به اینکه نسل جدید کیا اسپورتیج خودرویی جدید بوده و به تازگی وارد بازارهای جهانی شده است، هنوز توسط NHTSA یا سازمان امنیت جاده های ایالات متحده آمریکا مورد تست قرار نگرفته است. اما کیا سورنتو توسط این سازمان مورد ارزیابی قرار گرفته و موفق به دریافت 5 ستاره در مجموع تست ها شده است. البته این دو خودرو توسط IIHS که یک سازمان غیر دولتی بوده مورد تست قرار گرفته اند و کیا اسپروتیج توانسته رتبه بهتری از کیا سورنتو توسط این موسسه دریافت نماید.
یکی از دلایل رتبه بهتر کیا اسپورتیج نسل جدید نسبت به کیا سورنتو نیز می تواند ناشی از امکاناتی نظیر سیستم ترمز خودکار و اتوماتیک در هنگام وجود احتمال برخورد از جلو باشد. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، این قابلیت در کیا سورنتو وجود ندارد.
هر دو این خودروها از امکانات ایمنی تقریبا یکسانی استفاده می کنند. امکاناتی نظیر تکنولوژی مشاهده نقطه کور خودرو در عقب (Blind Spot Monitoring System) و سیستم هشدار خروج از بین دو خط جاده (Lane Departure Warning) در هر دو این خودروها وجود دارد. تجهیزاتی مانند کیسه های هوای پرده ای جانبی (Side Curtain Airbag) ، ترمزهای ضد قفل و سیستم حفظ پایداری الکترونیکی (Traction Control) نیز بصورت استاندارد در این دو خودرو نصب شده اند.
البته تجهیزاتی قابل توجه نیز در کیا اسپورتیج نسل جدید نصب شده اند. از جمله این تجهیزات اضافه و جدید می توان به استفاده از یک دوربین کمکی برای مشاهده نقاط کور بخش پشتی اتومبیل اشاره کرد. البته این دوربین بصورت سفارشی قابل نصب بر روی کیا سورنتو نیز می باشد.
 

سخن آخر
کیا سورنتو و کیا اسپورتیج هر دو خودروهای شاسی بلندی هستند که هر کدام خودرویی نسبتا کامل در کلاس بدنه خود به شمار می روند. کیا اسپورتیج کوچک تر و ارزان تر بوده در حالیکه کیا سورنتو با حجم بزرگ تر خود، جادار تر و گران قیمت تر است. اگر شما از طرفداران خودرو های بزرگ و جادار هستید، این مدل انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. اما برای کسانی که داشتن صندلی های ردیف سوم برای آنها مزیتی خاص بشمار نمی آید، کیا اسپرتیج نسل جدید با قیمت پایین تر و اهرم بروز تر و جدید تر، خودرویی مناسب بحساب می آید.

لینک ویدئوی بررسی کیا سورنتو: kia sorento 2016
لینک ویدئوی بررسی کیا اسپورتیج: kia sportage 2017