هیوندا سوناتا 2016 VS کیا اپتیما 2016؛ تفاوت این دو خودرو در چیست؟

اگر به دنبال خودروی سدان در اندازه ی متوسط و با کیفیت بالا هستید و سبک خودرو، تکنولوژی و راحتی آن نیز برای شما مهم است، بدون شک خودروهای هیونداسوناتا 2016 و کیااپتیما 2016 را در لیست خرید خود قرار داده اید. این دو خودرو تقریبا از تمام مواردی که علاقه مندان به خودروهای سدان به آن نیاز دارند، برخوردار شده اند؛ علاوه بر اینکه با قیمت مناسبی نیز به فروش می رسند. این دو خودرو با پیشرانه، ویژگی های فنی و پلتفرم یکسان عرضه می شوند؛ حال سوال اینجاست که وجه تمایز این دو خودرو در چیست؟ مقایسه جزئی به عمل آمده می تواند در پاسخ به این سوال موثر باشد.

طراحی خارجی
زیر پوسته ی خارجی این دو خودرو، قابلیت های یکسانی نهفته است، اما ظاهر بیرونی آنها کاملا متفاوت است. در حقیقت، تشخیص این دو خودرو از یکدیگر کار دشواری نیست؛ هر دو مدل از پنل بدنه ی متفاوت، سبک طراحی جلو و عقب، طراحی چرخ ها و طراحی کلی متفاوت برخوردارند. این دو مدل اخیرا بازطراحی شده اند، با اینحال تفاوت ظاهری آنها بر هیچکس پوشیده نیست.


طراحی داخلی و کابین
کیا اپتیما 2016 و هیوندا سوناتا 2016 از لحاظ نمای داخلی نیز با هم متفاوت هستند. صفحه ی کیلومتر شمار و سرعت سنج، طراحی جدید داشبورد، دنده ی متفاوت و چندین ویژگی جدید دیگر، از جمله ی این تغییرات هستند. تنها شباهت داخلی دو خودروی اپتیما و سوناتا، فضای سرنشینان است؛ البته به یاد داشته باشید که بیشتر خودروهای سدان، تقریبا در اندازه های مساوی ساخته می شوند، حتی اگر از ویژگی های فنی متفاوتی برخوردار باشند.


ویژگی های فنی
مولفه های فنی این دو خودرو نیز به هم شباهت دارد، علاوه بر اینکه پیشرانه ی آنها نیز تقریبا با هم یکسان است. به ویژه مدل استاندارد این دو خودرو که از موتور 4 سیلندر با حجم 2.4 لیتر و قدرت 185 اسب بخار برخوردار شده است. مدل میان رده ی سازگار با محیط زیست نیز از موتور 4 سیلندر توربوشارژر با حجم 1.6 لیتر و قدرت 178 اسب بخار بهره می برد. مدل رده بالاتر 2.0T نیز با موتور توربوشارژ 4 سیلندر 2.0 لیتر و قدرت 245 اسب بخار عرضه می شود.
تنها تفاوت آنها مربوط به پیشرانه ی هیبریدی است: مدل هیبریدی سوناتا از موتور 4 سیلندر با حجم 2.0 لیتر و قدرت 193 اسب بخار برخوردار شده که مصرف آن در خیابان های شهری به 40 مایل (64.3 کیلومتر) در هر گالن می رسد؛ در حالیکه مصرف آن در بزرگراه ها، 44 مایل (70.8 کیلومتر) در هر گالن اعلام شده است. این موتور هنوز در بین مدل های اپتیما عرضه نشده است. شرکت کیا اعلام کرده است که اپتیما با پیشرانه ی هیبریدی، تا اواخر امسال به فروش خواهد رسید.


قابلیت ها و تکنولوژی
شباهت در زمینه ی مولفه های فنی باعث شده که این دو خودرو از تجهیزات یکسانی نیز برخوردار شوند. در حقیقت به سختی می توان قابلیتی را پیدا کرد که تنها در یکی از این دو خودرو تعبیه شده باشد؛ البته به جز مدل هیبریدی در سوناتا.
این خبر برای کسانی که به گجت های گوناگون نیاز دارند، خوشایند خواهد بود؛ چرا که دو خودروی کیا اپتیما و هیوندا سوناتا هر دو در کلاس خودروهای سدان متوسط، از جدیدترین تکنولوژی های روز برخوردار شده اند. هر دو مدل از سیستم کنترل کروز تطبیقی، صندلی های مجهز به تهویه (در مدل های سفارشی) غربیلک فرمان مجهز به گرم کننده، سیستم ترمز اتوماتیک قبل از برخورد، سیستم هشدار خروج از لاین و غیره بهره می برند. تنها تفاوت اساسی در این بخش، مربوط به سیستم اطلاعات سرگرمی آنهاست. هیوندا سوناتا از تکنولوژی هیوندا Blue Link و کیا اپتیما از کیا UVO بهره می برند که از عملکرد مشابهی برخوردار هستند.


تجربه ی رانندگی
رانندگی با کیا اپتیما 2016 و هیوندا سوناتا 2016 احساسی مشابهی را در رانندگان این دو خودرو ایجاد می کند. دلیل این امر نیز پلتفرم، موتور، سیستم انتقال قدرت و بسیاری از مولفه های مشابه دیگر است. در گذشته برخی معتقد بودند که هدایت اپتیما کمی خشک تر از سوناتا است؛ اما چنین چیزی حقیقت ندارد. تجربه ی رانندگی با هر دو مدل کاملا سبک بوده و از خشونت اسپرتی چندانی برخوردار نیست. مزیت این دو مدل این است که هر دو، سواری آسان، راحت و نرمی را در کابین آرام خود ارائه می دهند.


امنیت
خودرو هیوندا سوناتا در آزمون اداره ملی امنیت ترافیک بزرگراه توانست امتیاز کامل با 5 ستاره را دریافت کند؛ این در حالیست که کیا اپتیما هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته است. اما با توجه به مولفه های یکسان این دو خودرو، به نظر می رسد که امتیاز آن با سوناتا برابر باشد. همین ماجرا در آزمون موسسه غیرانتفاعی بیمه امنیت ترافیک بزرگراه IIHS تکرار شده است؛ سوناتا با دریافت نمره ی  Top Safety Pick با موفقیت این آزمون را پشت سر گذاشت، در حالیکه اپتیما هنوز از این آزمایش عبور نکرده است؛ با اینحال به نظر می رسد که امتیاز یکسانی را کسب کند.
از لحاظ قابلیت های امنیتی نیز این دو خودرو به هم شباهت دارند. کیسه هوای جانبی، دوربین عقب و ترمزهای ضد قفل، قابلیت هایی هستند که به صورت استاندارد در این خودروها تعبیه شده است. گزینه هایی همچون سیستم نظارت بر نقاط کور، هشدار ترافیک تقاطع، هشدار خروج از لاین و هشدار برخورد از جلو مجهز به ترمز اتوماتیک از ویژگی هایی هستند که به صورت سفارشی در این خودروها قرار می گیرد. لازم به ذکر است که تمام تجهیزات این دو خودرو با هم برابر است.
نتیجه گیری
هیوندا سوناتا 2016 و کیا اپتیما 2016 کاملا به هم شبیه هستند؛ ویژگی های فنی، قابلیت های مشابه، پلتفرم یکسان و تجربه ی رانندگی مشابه، از جمله ی شباهت های این خودرو به شمار می روند. این دو خودرو با قیمتی بسیار نزدیک عرضه می شوند. خودرو کیا اپتیما با قیمت 22.665 دلار و هیوندا سوناتا با قیمت 22.585 دلار عرضه می شود. با این وجود، تنها تفاوتی که میان این دو خودرو وجود دارد، نمای ظاهری آنهاست؛ حال با شماست تصمیم بگیرید که از چه ظاهری بیشتر لذت می برید و یا اینکه چه برندی مورد پسند شماست.

لینک ویدئو بررسی کیا اپتیما: kia optima 2016