مقایسه ی کیا اپتیما 2016 با تویوتا کمری 2016

اگر می خواهید یک خودروی سدان جدید و با کیفیت را خریداری کنید، پیشنهاد می کنیم که دو خودروی کیااپتیما 2016 و تویوتاکمری 2016 را نیز در نظر بگیرید. این دو خودرو، مدل های پیشرانه ی متفاوتی را ارائه می دهند و قابلیت های گوناگونی به صورت استاندارد و یا سفارشی برای آنها در نظر گرفته شده است. مصرف سوخت و کابین داخلی جادار نیز از دیگر ویژگی های این دو خودرو به شمار می رود. اما کدامیک از این دو گزینه ی بهتری خواهد بود؟ کدام خودرو با نیازهای شما سازگاری بیشتری دارد؟ مقایسه ی جزئی به عمل آمده از این دو مدل، در تصمیم گیری به شما کمک خواهد کرد. اما قبل از آن نگاهی خواهیم داشت به قابلیت های جدید کیا اپتیما و تویوتا کمری؛ با تک بوک همراه شوید.


کیا اپتیما 2016
مدل اپتیما شرکت کیا برای سال 2016 کاملا بازطراحی شده است. علاوه بر طراحی کاملا جدید در نمای ظاهری و کابین داخلی، آخرین نسخه ی این خودرو با قابلیت های جدید و پیشرانه ی توربوشارژر سازگار با محیط زیست نیز در دسترس قرار گرفته است؛ این گزینه برای کسانی در نظر گرفته شده که توانایی خرید مدل هیبریدی کیا اپتیما را ندارند.


تویوتا کمری 2016
این خودرو در سال گذشته به طور کل تغییر کرده است؛ بنابراین در سال 2016، بدون هیچ تفاوتی عرضه می شود.


قابلیت اطمینان
بنابر آزمایشات انجام شده توسط جی دی پاور که از متخصصان امور قابلیت اطمینان خودرو به شمار می رود، خودرو تویوتا کمری، اطمینانی بالاتر از میانگین صنعت را ارائه می دهد. این در حالیست که کیا اپتیما، امتیازی کمی پایین تر از میانگین را دریافت کرده است. البته به یاد داشته باشید که این امتیاز برای نسخه ی قبلی اپتیما در نظر گرفته شده است. مدل جدید هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته؛ اما با وجود قابلیت های فنی مشابه، متفاوت از نسل قبلی خود بوده و می تواند امتیازهای بالاتری را دریافت کند.
از لحاظ پوشش گارانتی باید گفت که خودروی کیا اپتیما در زمینه ی پوشش مسافتی، از کمری پیشی گرفته است. تویتا کمری با ضمانت 3 ساله یا 36000 مایل (57936 کیلومتر) و ضمانت 5 ساله یا 60000 مایل (96560 کیلومتر) پشتیبانی از پیشرانه عرضه می شود. در حالیکه کیا اپتیا برای 5 سال یا 60000 مایل (96560 کیلمتر) و 10 سال یا 100.000 مایل (160934 کیلومتر) پشتیبانی از پیشرانه، ضمانت شده است.
در این زمینه باید گفت که علیرغم ضمانت بهتر اپتیما، ما هنوز اطلاعاتی از مدل جدیدتر کمری در اختیار نداریم. با تمام این اوصاف، برتری گارانتی اپتیما کاملا مشهود است.


مصرف سوخت
هر دو خودروی کیا اپتیما 2016 و تویوتا کمری 2016 با مدل های مختلفی از پیشرانه عرضه می شوند. مدل پایه ای یا استاندارد اپتیما با موتور 4 سیلندر، حجم 2.4 لیتر و قدرت 185 اسب بخار عرضه می شود که مصرف آن را در جاده های شهری به 24 مایل (38.6 کیلومتر) و در بزرگراه ها، به 35 مایل (56.3 کیلومتر) در هر گالن می رساند. این در حالیست که نسخه ی استاندارد کمری با موتور 4 سیلندر، حجم 2.5 لیتر و قدرت 178 مایل عرضه می رود که مصرفی معادل 25 (40.2 کیلومتر) و 35 مایل (56.3 کیلومتر) در هر گالن را به ترتیب در شهر و بزرگراه نشان می دهد.
اما اگر می خواهید که بهره وری بالاتری را دریافت کنید، می توانید از مدل های هیبریدی این دو خودرو بهره مند شوید. لازم به ذکر است که نسخه ی هیبریدی کیا اپتیما هنوز در دسترس قرار نگرفته، اما به زودی عرضه خواهد شد. به نظر می رسد که مصرف سوخت آن نیز نسبت به ارقام سال گذشته، بهبود پیدا کند. (مصرف سال گذشته در جاده های شهری، 36 مایل (57.9 کیلومتر) و در بزرگراه ها، 40 مایل (64.3 کیلومتر) در هر گالن بوده است.) مصرف سوخت مدل هیبریدی تویوتا کمری نیز در شهر و بزرگراه به ترتیب، 43 (69.2 کیلومتر) و 39 مایل (62.7 کیلومتر) در هر گالن است.
از لحاظ مصرف سوخت بهینه، کیا اپتیما مدل دیگری را پیش روی شما قرار می دهد: مدل جدید سازگار با محیط زیست برای کسانی طراحی شده که قصد خرید مدل گران تر اپتیما هیبریدی را ندارند. مدل Eco از موتور توربوشارژر 4 سیلندر با حجم 1.6 لیتر و قدرت 178 اسب بخار بهره مند شده است که مصرف آن در جاده های شهری، 28 مایل (45 کیلومتر) و در بزرگراه ها، 39 مایل (62.7 کیلومتر) در هر گالن است. این مدل از لحاظ مصرف، از تمامی مدل های اپتیما و کمری بهتر است.
حال سوال اینجاست که کدامیک را باید خریداری کرد؟ از لحاظ سازگاری با محیط زیست، مدل هیبریدی تویوتا کمری انتخاب اول خواهد بود؛ اما اگر نمی توانید مبلغ در نظر گرفته شده برای این مدل را پرداخت کنید، اپتیما Eco گزینه ی بهتری است.


امنیت
خودرو کیا اپتیما جدید هنوز آزمایش های اداره ملی امنیت ترافیک بزرگراه را پشت سر نگذاشته است؛ این در حالیست که آخرین نسخه ی تویوتا کمری موفق به کسب 5 ستاره ی این آزمون شده است. مدل فعلی اپتیما نیز این آزمون را با نمره ی کامل پشت سر گذاشته است. این دو خودرو در آزمون موسسه بیمه امنیت بزرگراه IIHS نیز به همین منوال رتبه بندی شده اند: اپتیما جدید این آزمون را پشت سر نگذاشته؛ اما کمری، امتیاز Top Safety Pick را دریافت کرده است.
از لحاظ ایمنی خودرو، هر دو مدل از استانداردهایی برخوردارند که هر کسی به آنها نیاز دارد که از میان آنها می توان به کیسه هوای جانبی، ترمزهای ضد قفل، سیستم کنترل خودرو در مسیرهای لغزنده و دوربین پشتیبان اشاره کرد. تقریبا تمام گجت های روز دنیا نیز به صورت سفارشی روی این خودرو تعبیه می شوند؛ تجهیزاتی همچون ترمز اتوماتیک برخورد از جلو، سیستم نظارت بر نقاط کور، هشدار خروج از لاین و هشدار ترافیک تقاطع از جمله ی آنها هستند. خودروی اپتیما با یک دوربین با زاویه ی 360 درجه همراه شده که در مواقع پارک خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. این ویژگی می تواند یکی از برتری های اپتیما در مقایسه با کمری باشد. در غیر اینصورت، می توان قابلیت های امنیتی این دو خودرو را با هم برابر دانست.


تکنولوژی
دو خودروی کیا اپتیما 2016 و تویوتا کمری 2016 هر دو جدید هستند؛ بنابراین اکثر تکنولوژی های روز دنیا در آنها تعبیه شده و از تکنولوژیکی ترین خودروهای کلاس سدان متوسط به شمار می روند. آرایه ی شگفت انگیزی از قابلیت های مدرن در آنها قرار گرفته که از میان آنها می توان به کنترل کروز تطبیقی، نوربالای اتوماتیک، سیستم صوتی با 10 اسپیکر و قابلیت های ایمنی بسیار عالی اشاره کرد.
علاوه بر این، باید گفت که این دو خودرو از ویژگی های دیگری برخوردار هستند که هر کدام در مقایسه با دیگری بهتر است. برای مثال، تنها در خودروی تویوتا کمری می توان دستگاه ها را به صورت وایرلس شارژ کرد؛ و اینکه تنها خودروی اپتیما دوربین 360 درجه ای را برای پارک خودرو ارائه کرده است. سانروف پاناروما نیز تنها در کیا اپتیما دیده می شود. اما درب صندوق عقب کمری به صورت خودکار باز می شود. کیا اپتیما و تویوتا کمری از لحاظ ویژگی های تکنولوژی، رقابت نزدیکی دارند.


قیمت
کیا اپتیما از لحظا قیمت بر تویوتا کمری برتری دارد. مدل پایه ای و استاندارد اپتیما با قیمت 22.800 دلار به فروش می رسد که از مدل استاندارد کمری با قیمت 24000 دلار کمتر است. این تفاوت قیمت در مدل های رده بالاتر نیز ادامه دارد و برتری اپتیما را از این لحاظ نشان می دهد.
علاوه بر این، کیا اپتیما مدل Eco پیشتاز خودروهای کلاس سدان متوسط است. نسخه ی هیبریدی این خودرو هنوز عرضه نشده است؛ با اینحال مصرف سوخت این خودرو در سیکل ترکیبی (32 مایل معادل 51.4 کیلومتر در هر گالن) به رقم مدل هیبریدی کمری (41 مایل معادل 65.9 کیلومتر در هر گالن) نزدیک است. از همه مهم تر اینکه، قیمت آن نیز مقرون به صرفه تر است. مدل استاندارد اپتیما اکو با قیمت 24.800 دلار عرضه می شود که در مقایسه با مدل هیبریدی کمری، با تخفیف 3000 دلاری به فروش می رسد.

توصیه های نهایی
انتخاب یکی از این دو خودرو کار دشواری است، چرا که رقابت تنگاتنگی دارند. اما در آخر، پیشنهاد ما کیا اپتیماست. این خودرو با قیمت کمتر و گارانتی بیشتر، مدل برنده ی اکو را نیز عرضه می کند؛ چیزی که مدل کمری فاقد آن است. علیرغم بازطراحی انجام شده در کمری و تجربه ی رانندگی تقویت شده، باز هم بر این عقیده ایم که سازگاری اپتیما در جاده بهتر بوده، علاوه بر اینکه از ظاهر زیبایی نیز برخوردار است.

لینک ویدئوی بررسی کیا اپتیما: kia optima 2016