امضای توافق نامه ی رنو در ایران 

در شرایطی که حدود دو ماه از توافقنامه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و رنو برای همکاری مشترک می‌گذرد، بنا بر گفته ی مدیرعامل این سازمان، دو طرف احتمالا ظرف یک تا دو هفته ی آینده، این توافقنامه را به قرارداد تبدیل خواهند کرد. همانگونه که منصور معظمی مدیرعامل سازمان گسترش در نشستی که چندی پیش برگزار شد عنوان کرد، توافقنامه با رنو در دو هفته آغازی آذر ماه تبدیل به قرارداد خواهد شد. این توافقنامه که در جریان نمایشگاه بین‌المللی خودرو پاریس بین سازمان گسترش و رنو امضا شد، همکاری مشترک دو طرف را در پی خواهد داشت.
بر طبق این قرار داد، رنو با سهمی 60 درصدی در توافقنامه موردنظر، به نوعی حضوری مستقل را در خودروسازی ایران تجربه خواهد کرد و سازمان گسترش به مرور زمان سهم 40 درصدی خود را به این خودروساز فرانسوی واگذار خواهد کرد. اگرچه مسئولان سازمان گسترش عقیده دارند که طبق قرارداد امضا شده، سایت بن رو که متعلق به سایپا است در اختیار رنو قرار خواهد گرفت، با این حال هنوز این موضوع به تایید رسمی سایپایی‌ها نرسیده است.
طبق گزارشات دنیای اقتصاد، چه بن رو در اختیار رنو قرار بگیرد و چه نه، لطمه‌ای به حضور مستقل رنو در خودروسازی کشور نخواهد خورد، زیرا رنویی‌ها در هر حال سایتی خصوصی را برای تولید محصولات موردنظر خود درست خواهند کرد. اگر آن طور که مدیرعامل سازمان گسترش بیان کرده است، قرارداد با رنو طی یکی دو هفته آینده امضا شود و بن رو نیز در اختیار رنویی‌ها قرار گیرد، احتمالا از اواخر سال آینده، همکاری مشترک دو طرف وارد مرحله اجرایی خواهد شد. تا به امروز حضور پژو در خودروسازی ایران پس از دوران تحریم، قطعی شده و صحبت از حضور شرکت‌هایی مانند فولکس واگن و فیات نیز هست.

منبع: اقتصاد آنلاین