اگر شما خواهان پیدا کردن بهترین خودروها هستید به هیج وجه نباید سراغ‌ خودروهای خیابانی بروید چرا که این دست خودروها به دلیل محدودیت‌های قانونی به هیچ وجه نمی‌توانند بهترین شوند. برای پیدا کردن خاص ترین و قدرتمند ترین خودروها بی شک باید سراغ پیست مسابقه بروید. به طور مثال لامبروگینی سستو المنتو، استون مارتین ولانته و یا پورشه ۹۱۷ خودرهایی نیستند که از کوچه و یا محل شما بتوانند عبور کنند چرا که به قدری پر سر و صدا و پر مصرف هستند که در هیچ کجای دنیا اجازه‌ی عبور و مرور به آن‌ها نمی‌دهند.

فراری در طول تاریخ خود خودروهای خاص بیشماری تولید کرده است. از خودروهای مفهومی بینهایت جذاب تا خودروهای مسابقه‌ای که می‌توانند هر خودرویی را به زانو درآورند را می‌توانیم به وفور در کارنامه‌ی این خودرو ساز دوست داشتنی پیدا کنیم. بخش پروژه‌های خاص فراری تا کنون خودروهایی نظیر اس پی ۱۲ ای پی سی (SP12 EPC)، اف ۱۲ تی آر اس (F12 TRS)، جی ۵۰ (J50) و مونزا اس پی ۱ و۲ (Monza SP1 & SP2) را به تولید رسانده است. همگی این خودروهای بی شک در نوع خود بینظیر هستند اما شاید هیچ کدام به اندازه‌ي آخرین پروژه‌ی این قسمت خاص فراری خاص نباشند!

پی ۸۰/سی، تنها یک نسخه!

آخرین خودروی خاص فراری پی۸۰/سی نام دارد که به درخواست یک کلکسیونر تنها در یک نسخه تولید می‌شود. همان طور که حدس می‌زنید قیمت این خودرو به هیچ وجه مشخص نیست چرا که یک پروژه‌ی خاص است. این خودرو بر اساس خودروی مسابقه‌ای ۴۸۸ جی تی ۳ ساخته شده است که البته رگه‌هایی از ۳۳۰ پی۳/پی۴ (330 P3/P4) و یا دینو ۲۰۶ اس (Dino 206S) را هم در خود دارد. البته فهمیدن این موضوع که این خودرو بر اساس ۴۸۸ ساخته شده است آن چنان هم ساده نیست چرا که طبق گفته‌ی فراری تمام قسمت‌های این خودرو در طی ۴ سال مورد بازبینی و بهبود قرار گرفته است. در واقع این طولانی ترین زمانی بوده است که فراری صرف توسعه‌ی یک خودرو کرده است. 
از لحاظ ظاهری این خودرو یک شاهکار تمام عیار به نظر می‌رسد به نحوی که می‌تواند برای مدت طولانی شما را مشغول دیدن تصاویر خود کند. این خودرو هیچ شباهتی به خودروهای معمول ندارد چرا که به هیچ وجه یکی از آن ها نیست.

قوای فنی مورد استفاده در این خودرو همان موتور وی شکل ۸ سیلندر ۳.۹ لیتری ۴۸۸ جی‌تی‌۳ است. این موضوع که این پیشرانه مورد بازبینی قرار گرفته است یا خیر مشخص نیست اما با توجه به سبک تر بودن این خودرو به نسب ۴۸۸ مسابقه‌ای انتظار می‌رود که پی‌۸۰ به زمانی کمتر از ۲.۷ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت نیاز داشته باشد. این پشرانه در ۴۸۸ جی‌تی۳ قادر است تا ۷۱۰ اسب بخار نیرو تولید کند. ۴۸۸ جی‌تی۳ همچنین قادر است تا ظرف ۷.۵ ثانیه سرعت خود را به ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند.

بی شک پی۸۰ یکی از بهترین خودروهای تولید شده در طول تارخ فراری است که احتمالا طبق گفته‌ی فراری قادر است بسیاری از پیست‌ها را به خاک و خون بکشد. این خودروی بینهایت جذاب تنها در یک نسخه تولید خواهد شد و قیمت مشخصی ندارد اما با توجه به مشخصات آن به نظر نمی‌رسد که قیمتی کمتر از ۴ میلیون دلار داشته باشد.