بررسی کیا اپتیما SX توربو مدل 2016

شرکت خودروسازی کره ای کیا، با ارائه مدل اپتیما (Optima) سال 2016 میلادی و با توجه به قابلیت های اسپرت و طراحی ظاهری جالب خود، توانسته شور و هیجانی را در بازار خودروهای سدان سایز متوسط ایجاد نماید. مدل جدید اپتیما که بطور کلی دچار پوست اندازی شده، با طراحی جدید هم در قسمت خارج و هم در قسمت داخل کابین روبرو شده است. حالا می خواهیم ببینیم که توانایی های این خودرو در چه حدی بوده و آن را باید به چه مدلی مقایسه نماییم؟ برای یافتن پاسخ این سوالات با انتخاب مدل کیا اپتیما SX توربو به بررسی قابلیت های فنی و تجهیزات آن پرداختیم.

طراحی ظاهری بحث برانگیز، طراحی داخلی فوق العاده
طراحی خارجی کیا اپتیما 2016، باعث بوجود آمدن بحث های زیادی شده است. نه بخاطر اینکه همه معتقد باشند این طراحی زشت است، بلکه بیشتر بحث ها بر سر این موضوع بود که چرا این مدل از طراحی تیز و هوشمندانه برخوردار است. نسل قبلی کیا اپتیما که در سال 2011 به بازارهای جهانی ارائه شده، چهره ای جسور و پرخاشگر داشت. یکی از کسانی که در انجام این آزمایش همکاری داشته، بن چنی (Ben Cheney)، مدیر بخش اطلاعات خودرو ها بود. وی درباره این خودرو گفت: "این خودرو یکی از زیباترین و جذاب ترین خودروهای سدان سایز متوسط موجود در بازار است." در حالیکه دوایت کانینگهام (Dwight Cunningham) متخصص اطلاعات خودروها طراحی آن را خسته کننده و احمقانه مخصوصا در مدل های پایه نامید.
خوشبختانه همه در یک نکته هم عقیده اند: طراحی درجه یک و عالی داخل کابین. بدون توجه به اینکه شما از طراحی خارجی این خودرو متنفر باشید و یا از طرفداران آن باشید، استفاده از مواد عالی و چینش بهتر و مناسب ادوات و تجهیزات، نمایی کامل و عالی به داخل کابین کیا اپتیما 2016 داده است. مدل های بالاتر کیا اپتیما 2016، بخصوص مدل SX توربو – که خودرو مورد استفاده ما در این تست بود- بیشتر حس یک سدان لوکس را به راننده و سرنشینان منتقل می کنند. فضای داخل برای سرنشینان عقب و جلو نیز به نسبت کافی بوده و خودرو کیا اپتیما 2016 را به خودرویی جادار تبدیل می کند.

تجربه رانندگی
یکی دیگر از مواردی که در مورد کیا اپتیما 2016 جالب توجه بود، تجربه رانندگی با آن بود. دوایت کانینگهام عقیده داشت که رانندگی این خودرو نسبت به مدل قبلی تغییرات زیادی داشته و رانندگی با آن بسیار لذت بخش تر شده است. وی همچنین از رانندگی بسیار تاثیر گذار و نرم این مدل یاد کرد و آن را بسیار نزدیک به رانندگی خودروهای سدان آلمانی مانند فولکس واگن و آئودی دانست. بن چنی هم کابین بسیار ساکت این خودرو را از نکات قوت آن دانست و در اظهار نظری جالب ،میزان نفوذ صدای جاده به داخل کابین کیا اپتیما 2016 را کمتر از خودروی لکسوس IS دانست!
حال می رسیم به قدرت تولیدی این سدان تازه وارد. قدرت موتور کیا اپتیما 2016 در مدل پایه با استفاده از یک موتور 4 سیلندر 2.4 لیتری تامین می شود. این موتور توانایی تولید 185 اسب بخار نیرو را دارد. یکی دیگر از موتورهای موجود برای کیا اپتیما 2016 موتور 1.6 لیتری 4 سیلندر مجهز به توربوشارژر است که با مصرف پایین تر سوخت توان تولید 178 اسب بخار نیرو را دارد.
البته هیچ کدام از این پیشرانه ها برای رقابت در بازار سدان ها سایز متوسط گزینه های مناسبی بشمار نمی آیند. پس شرکت کیا برای مدل های بالاتر این سدان مانند SX و SXL با استفاده از موتور 2 لیتری مجهز به توربوشارژر توانایی تولید 245 اسب بخار نیرو در دور موتور 6000 RPM و گشتاور 352 نیوتون متر در دور موتور 1350 RPM را در نظر گرفته است. این نیرو توسط یک جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک به چرخ های جلو منتقل می شود. کیا اپتیما 2016 در مدل SX خود در زمان 6.8 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت می رسد. حداکثر سرعت آن نیز در حدود 153 مایل در ساعت (معادل 245 کیلومتر در ساعت) اعلام شده است. مصرف سوخت این سدان در کمتر از 9 لیتر در هر 100 کیلومتر سیکل ترکیبی (شهر / بزرگراه) است.

استفاده از تکنولوژی روز دنیا
یکی دیگر از نکاتی که در کیا اپتیما 2016 خودنمایی می کند، استفاده از تجهیزات و سیستم های کمکی با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا است. این خودرو مجهز به لیست بلند بالایی از این گونه تجهیزات است. از نمونه هایی از این سیستم های بروز می توان به چراغ های جلویی انطباقی با استفاده از لامپ های زنون، دوربین 360 درجه کمکی پارک، سیستم اخطار برخورد از جلو همراه با تکنولوژی ترمز خودکار و چراغ های نور بالای خودکار اشاره کرد. کیا اپتیما 2016 نیز مانند بسیاری از رقیب های خود با استفاده از این سیستم های کمکی با تکنولوژی بروز سعی در اثبات توانایی های خود دارد.

نظر نهایی ما
با توجه به  آنچه در بالا به آن اشاره شد، نظر نهایی ما درباره کیا اپتیما 2016 تقریبا واضح است. در مورد این خودرو چیز زیادی نبود که حس ناخوشایندی در ما ایجاد کند و بتوانیم از آن به عنوان ضعف این خودرو از آن نام ببریم. ما از توانایی های موتور 2 لیتری مجهز به توربو شارژر و قدرت 245 اسب بخاری آن رضایت داشتیم. طراحی داخلی نیز زیبا و قابل قبول بود و نمره خوبی را به آن اختصاص دادیم. همچنین شیفته امکانات و تجهیزات و سیتم های کمکی مجهز به جدیدترین تکنولوژی های روز آن شدیم. سواری آن نیز بسیار لذت بخش و آرام بود.
تنها نکته ای که در مورد کیا اپتیما 2016 اتفاق نظر وجود نداشت، طراحی ظاهر آن بود. مشکلی که بر خلاف بسیاری از خودروها بر سر خوب یا بد بودن طراحی آن نبود. بحث اصلی در مورد طراحی ظاهری کیا اپتیما 2016 بر سر اطلاق صفات خوب یا عالی به آن بود!
در مجموع اگر شما از طرفداران خودروهای سدان با سایز متوسط هستید و کیا اپتیما 2016 در لیست خرید شما نیست، وقت آن است که در انتخاب خود تجدید نظر کرده و آن را به عنوان یکی از گزینه های اصلی برای خرید خود لحاظ نمایید.

لینک ویدئوی بررسی کیا اپتیما: Kia Optima 2016