در سال‌های گذشته، معرفی ماکت‌های جذابی را در مقیاس‌های مختلف شاهد بوده‌ایم؛ اما نمونه‌ای که امروز به آن خواهیم پرداخت، با تمام ماکت‌هایی که تاکنون دیده‌ایم متفاوت است. این نمونه ماکتی با مقیاس ۱:۲۵ از نسل دوم فورد اسکورت است که درواقع یک اثر هنری محسوب می‌شود. در ساخت بدنه و جزئیات این ماکت از جواهرات متعدد و موادی همچون طلا، نقره و الماس استفاده شده است.

ماکت فورد اسکورت

مردی که در پشت پرده ساخت این ماکت منحصربه‌فرد قرار دارد، راسل لرد نام دارد که یک جواهرساز ماهر و علاقه‌مند به خودرو است. او طی سالیان اخیر، مالکیت ۵۵ نمونه فورد اسکورت واقعی را برعهده داشته و از ۲۵ سال قبل فرایند ساخت این ماکت را آغاز کرده است. راسل لرد مبلغ هنگفتی برای ساخت این نمونه هزینه کرده است که مواد به‌کاررفته در آن، به‌تنهایی ۱۰۱,۰۰۰ دلار ارزش دارند. شایان ذکر است که جدای از قیمت تمام‌شده‌ی مواد، هزاران ساعت کار با دقت بالا روی این ماکت انجام گرفته است.

ماکت فورد اسکورت

لرد می‌گوید:

این برای من یک سرگرمی بود که به‌صورت پیاپی به سراغش می‌رفتم؛ اما سه سال قبل، تصمیم گرفتم که این پروژه را به سرانجام برسانم. من تمام قسمت‌های این خودرو را می‌شناسم، بنابراین نقشه‌ای در کار نبود. من تمامی قطعات را از صفر ساختم.

تنها با نگاه‌کردن به عکس‌ها هم می‌توان متوجه شد که چه جزئیات دقیقی در این ماکت به‌کار رفته است. بدنه و قسمت زیرین خودرو از نقره خالص ساخته شده، در حالی‌که در ساخت لولای کاپوت و باله عقب از طلا استفاده شده است.

ماکت فورد اسکورت

علاوه‌براین، در ساخت جلوپنجره از طلای سفید، چراغ‌های جلو از ۶۵ نقطه الماس، چراغ‌های مه‌شکن پایین از ۷۵ نقطه الماس و چراغ‌های کمکی بالا از یک قیراط الماس معادل ۱۰۰ نقطه استفاده شده است. برای ساخت چراغ‌های راهنمای جلو و عقب از یاقوت نارنجی‌رنگ و در ساخت چراغ‌های ترمز از یاقوت قرمز استفاده شده است. نکته جالب اینکه، نشان فورد در قسمت عقب هم از یاقوت آبی‌رنگ ساخته شده است. لرد برای ساخت شیشه‌های این ماکت از شیشه واقعی استفاده کرده و به‌گفته وی، میزان‌کاری شیشه‌ها با قوس بدنه کار دشوار و وقت‌گیری بوده است.

ماکت فورد اسکورت

علاوه‌براین، در ساخت گلگیرها هم ۶۰۰ الماس تیره رنگ به‌کار رفته است. در قسمت داخلی خودرو جزئیات فنی فراوانی را شاهد هستیم. رول‌کیج کامل، صندلی راننده ثابت همانند خودرو رالی اصلی و صندلی تنظیم شونده نقشه‌خوان از جذاب‌ترین نکات کابین ماکت فورد اسکورت است. شیب صندلی و حتی پشت‌سری‌ها هم قابل تنظیم هستند. علاوه‌براین، ترمز‌دستی و دسته‌دنده این ماکت هم تکان می‌خورند و مکان پدال‌ها قابل تنظیم هستند.

ماکت فورد اسکورت

در بلبرینگ‌های چرخ از جواهر استفاده شده که رینگ چهار پیچ را در خود جای داده‌اند و پیچ‌های رینگ با استفاده از یک آچار کوچک باز‌و‌بسته می‌شوند. سیستم تعلیق این ماکت عملکردی همچون خودروی واقعی دارند و قطعاتی از جمله طبق‌، میل‌موج‌گیر و فنرهای ساخته شده از جنس طلا در آن به‌کار رفته است.

ماکت فورد اسکورت

در پیشرانه این ماکت هم جزئیات خارق‌العاده‌ای دیده می‌شود که شامل قطعاتی همچون کاربراتورها، وایر‌های شمع و از همه جالب‌تر، پولی‌های قابل‌حرکت میل‌لنگ و میل‌سوپاپ می‌شود. لرد در ویدئو به سختی‌های تنظیم کردن لولای کاپوت اشاره می‌کند. برای ساخت این ماکت منحصربه‌فرد بیش از ۱۰۰۰ ساعت وقت صرف شده است.

ماکت فورد اسکورت

لرد می‌گوید از ۲۵ سال گذشته تاکنون، روند ساخت این ماکت با وقفه مواجه بوده؛ اما زمانی‌که پسرش ماکت نیمه‌ساخته وی را می‌‌بیند، او را تشویق به پایان رساندن پروژه می‌کند. این ماکت جذاب تا چندی بعد در یک حراجی به فروش خواهد رسید و قسمتی از سود حاصل از آن به چند خیریه منتخب تعلق می‌گیرد. لرد می‌گوید اکنون که توانسته فرایند ساخت اولین ماکت خود را به پایان برساند، قصد دارد ماکت دیگری بسازد؛ این بار نسل اول فورد اسکورت.


 

منبع: زومیت