فولکس‌واگن کمتر از یک سال با خانه‌تکانی خطِ‌تولید خود با مجموعه‌ای جدید از خودروهای الکتریکی موسوم به سری .I.D فاصله دارد. خودروساز بزرگ آلمانی در سال ۲۰۲۰، فروش اولین خودرو الکتریکی خود را آغاز خواهد کرد. سری خودروهای .I.D شامل مدل‌ سدان، چند کراس‌اور، یک مدل هاچ‌بک و حتی یک مدل مینی‌بوس می‌شود. گفته شده سدان برقی فولکس‌واگن می‌تواند رقیبی برای تسلای مدل S باشد. 

تا سال ۲۰۲۲، گرچه تمام این وسایل نقلیه دردسترس مصرف‌کنندگان نخواهند بود، قطعا بیشتر آن‌ها برای خریداران عرضه می‌شوند. البته بعضی مدل‌ها مانند هاچ‌بک .I.D به بازار اروپا محدود است. زومیت در این مقاله، ۸ خودرو برقی فولکس‌واگن را معرفی و تاریخ عرضه‌ی آن‌ها به بازار را بیان می‌کند.

 .I.D

Volkswagen I.D. / فولکس واگن

تاریخ فروش: ۲۰۲۰

فولکس‌واگن نخستین خودرو مفهومی .I.D خود را در نمایشگاه خودرو پاریس ۲۰۱۶ به‌نمایش گذاشت و از آن روز به تکمیل مجموعه‌ی هشت‌گانه خودروهای مفهومی برقی همت گماشت که امروز می‌شناسیم. .I.D روی پلتفرم ماژولار MEB فولکس‌واگن سوار می‌شود و در سطح پایه، از بسته‌ی باتری ۴۸ کیلووات‌ساعتی بهره می‌برد. نسخه‌ی پایه می‌تواند با یک‌بار شارژ به شعاع حرکتی ۳۲۹ کیلومتر دست یابد؛ درحالی‌که نسخه‌ی نهایی فولکس‌واگن .I.D مجهز به بسته‌ی باتری ۸۲ کیلووات‌ساعتی می‌تواند شعاع حرکتی بیش از ۵۹۵ کیلومتر نیز ارائه دهد.

تقریبا تمام این ارقام پیشنهادی باید همراه‌با شارژرهای داخلی ۷.۲ یا ۱۱ کیلووات‌ساعتی و نیز قابلیت شارژ سریع ۱۲۵ کیلووات‌ساعتی مستقیم، به مدل تولیدی منتقل شوند.

I.D. Crozz

 

Volkswagen I.D. Crozz / فولکس واگن

تاریخ فروش: ۲۰۲۰

کراس‌‌اور I.D. Crozz در سال ۲۰۱۰ در نمایشگاه شانگهای به‌نمایش گذاشته شد. چند ماه بعد در اواخر تابستان، فولکس‌واگن این خودرو مفهومی را با رنگ قرمز جدیدی تزیین کرد و آن را به نمایشگاه خودرو فرانکفورت فرستاد. هم‌اکنون می‌دانیم فولکس‌واگن آی‌.دی کروز از دو موتور الکتریکی قدرتمند با قدرت مجموع ۳۰۲ اسب‌بخار بهره می‌برد. هاچ‌بک .I.D به‌همراه مدل‌های .I.D کروز و .I.D رومز تا سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه خواهند شد.

I.D. Roomzz

 

Volkswagen I.D. Roomzz / فولکس واگن

تاریخ فروش: ۲۰۲۱

خودروی I.D. Roomzz درحقیقت بزرگ‌ترین مدل مفهومی برقی فولکس‌واگن تا‌به‌امروز است که در نمایشگاه خودرو شانگهای ۲۰۱۹ نیز به‌نمایش درآمد. ازجمله مشخصات این خودرو الکتریکی عبارت‌اند از: طرح صندلی‌های سه‌ردیفه، شعاع حرکتی ۴۵۰ کیلومتر، بهره‌گیری از پلتفرم MEB و بسته‌ی باتری ۸۲ کیلووات‌ساعتی با قدرت ۳۰۲ اسب‌بخار.

I.D. Buggy

 

Volkswagen I.D. Buggy / فولکس واگن

تاریخ فروش: احتمالا سال ۲۰۲۲

I.D. Buggy یکی از خودروهای مفهومی الکتریکی جدید فولکس‌واگن به‌شمار می‌رود. باگی که امسال در نمایشگاه خودرو ژنو نیز به‌نمایش گذاشته شد، از بسته‌ی باتری لیتیوم‌یون ۶۲ کیلووات‌ساعتی بهره می‌برد که ۲۰۱ اسب‌بخار قدرت و ۳۴۹ نیوتن‌متر گشتاور ارائه می‌دهد. آی‌.دی باگی سریع‌ترین مدل مفهومی فولکس‌واگن است که در ۷.۲ ثانیه می‌تواند از حالت سکون به سرعت ۹۶ کیلومتربرساعت دست یابد. 

اگر فولکس‌واگن تصمیم بگیرد آی‌.دی باگی را تولید کند، احتمالا با تیراژ محدود و قیمتی بسیار گران عرضه خواهد شد. تاریخ عرضه خودرو مذکور در بهترین حالت، احتمالا در سال ۲۰۲۲ است. 

I.D. Buzz

 

Volkswagen I.D. Buzz / فولکس واگن

تاریخ فروش: ۲۰۲۲

I.D. Buzz یکی از خودروهای مفهومی است که فولکس‌واگن بیش از تمام محصولات خود درباره‌ی آن صحبت کرده و تقریبا همان چیزی است که اکثر مردم دوست دارند: مینی‌بوس مجهز به باتری که البته تا سال ۲۰۲۲ راهی بازار نخواهد شد. شعاع حرکتی فولکس‌واگن آی‌.دی باز بین ۴۳۴ تا ۵۴۷ کیلومتر خواهد بود و قدرت سیستم محرکه‌ی برقی آن به ۳۶۹ اسب‌بخار می‌رسد. قدرت تولیدی از بسته‌ی باتری ۴۸ کیلووات‌ساعتی گرفته می‌شود؛ اما می‌تواند تا نسخه‌ی ۱۱۱ کیلووات‌ساعتی نیز ارتقا یابد. 

I.D. Buzz Cargo

Volkswagen I.D. Buzz Cargo / فولکس واگن

تاریخ فروش: ۲۰۲۲

آی.دی باز کارگو تفاوت زیادی با Buzz ندارد. این خودرو از همان بسته‌های باتری با ظرفیت ۴۸ و ۱۱۱ کیلووات‌ساعت استفاده می‌کند و شعاع حرکتی‌اش تا ۵۴۷ کیلومتر است و ۳۶۹ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند. افزون‌براین، از فضای کابین بازسازی‌شده برای کاربردهای صنعتی و تجاری برخوردار است. Buzz Cargo از پنجره‌های عقب مدل پایه Buzz بهره می‌برد و نسخه‌ی پایه آن تا سال ۲۰۲۲ راهی بازار می‌شود. 

I.D. Vizzion

Volkswagen I.D. Vizzion / فولکس واگن

تاریخ فروش: ۲۰۲۲

درحالی‌که مدل‌های Buzz و Crozz و Roomzz همگی برای علاقه‌مندان به محصولات شاسی‌بلند عرضه شده‌اند، فولکس‌واگن آی.دی ویژن از همان فناوری در کلاس سدان استفاده می‌کند. این خودرو چهاردر روی پلتفرم MEB سوار می‌شود و از بسته‌ی باتری ۱۱۱ کیلووات‌ساعتی بهره می‌برد. فولکس‌واگن اعلام کرده شعاع حرکتی آن طبق استاندارد اروپا به ۶۵۰ کیلومتر می‌رسد؛ درحالی‌که طبق استاندارد آمریکا این میزان به ۴۸۲ تا ۵۶۳ کیلومتر محدود می‌شود. فولکس‌واگن آی‌.دی ویژن از سیستمی محرکه با ۳۰۲ اسب‌بخار قدرت استفاده می‌کند و همراه‌با مدل Buzz تا سال ۲۰۲۲ راهی بازار خواهد شد.

I.D. R Pikes Peak

Volkswagen I.D. R Pikes Peak / فولکس واگن

تاریخ فروش: نامشخص

فولکس‌واگن خودرو مفهومی کاملا برقی I.D. R را در پایکس‌پیک ۲۰۱۸ رونمایی کرد. I.D. R پایکس‌پیک در اولین حضور خود با ۱۷ ثانیه اختلاف درمقایسه‌با خودرو بعدی توانست رکورد کلی پژو در هیل کلایمب را بشکند و اولین خودرویی بود که توانست مسیر مسابقه را در زمانی کمتر از ۸ دقیقه طی کند. فولکس‌واگن I.D. R پایکس‌پیک از دو موتور الکتریکی بهره می‌گیرد که علاوه‌بر نداشتن آلایندگی، می‌تواند ۶۸۰ اسب‌بخار قدرت و ۶۵۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. خودرو مفهومی فولکس‌واگن موفق شد با زمان ۷ دقیقه و ۵۷.۱۴۸ ثانیه، رکورد جدیدی برای خود ثبت کند و گفته می‌شود رکوردگیری دیگری نیز به‌زودی در پیست نوربرگ‌رینگ خواهد داشت. 

تاکنون جزئیاتی از تاریخ عرضه فولکس‌واگن I.D. R ارائه نشده و احتمالا برای مشتریان دردسترس قرار نگیرد؛ اما خودرو سوپراسپرت برقی در نسخه‌ی محدود می‌تواند سود هنگفتی نصیب این خودروساز کند. مشتریان ثروتمند زیادی در سرتاسر دنیا وجود دارند که نگاه کلکسیونی به چنین خودروهایی دارند و به‌نظر می‌رسد I.D. R بتواند طرفداران زیادی در این گروه پیدا کند.


 

منبع: زومیت