تولیدات حوزه نانو در صنعت خودرو

سهم عمده‌ی تولید محصولات نانو در صنایع خودروسازی مربوط به لوازم مصرفی و جانبی و نیز فیلتر و افزودنی‌های روغن است. آلمان و آمریکا نیز در میان برندهای تجاری تولیدکننده بیشترین سهم را داشته‌اند. طبق گزارشات، هنگامی‌که کاربرد فناوری نانو در خودرو مطرح می‌شود بیشتر توجه به سمت شیشه‌های خود تمیز شونده و رنگ‌های ضدخش جلب می‌شود در حالی‌که آمارهای موجود در بانک محصولات فناوری نانو (NPD) نشان می‌دهد مواد مصرفی مانند افزودنی‌های روغن و فیلترها سهم عمده‌ای در محصولات فناوری نانو در صنعت خودرو داشته‌اند.
آخرین بررسی‌ها در بانک ان پی دی نشان می‌دهد که در حدود 452 محصول نانو در صنایع خودرو تا پایان آگوست 2016 توسط 69 شرکت از 21 کشور در این بانک ثبت شده‌اند. سهم قاره‌های مختلف از این فناوری‌ها شامل اروپا با 10 کشور، آسیا و اقیانوسیه با 8 کشور و آمریکا با سه کشور بوده است. در حدود 85 درصد از کشورهای مورد بررسی در این آمارها در زمینه تولید افزودنی روغن موتور، روغن گیربکس و احیاکننده‌های داخل بدنه موتور فعالیت داشته‌اند. از دیگر محصولات مورد اشاره می‌توان به افزودنی سوخت، فیلتر، افزودنی رادیاتور، رنگ و محافظ بدنه اشاره کرد.
آمریکا و آلمان بیشترین سهم را در تعداد شرکت‌های دارای محصولات ثبت شده در بانک فناوری نانو دارا هستند. کشورهای بعدی در این لیست نیوزلند، انگلستان، بلژیک و کانادا هستند. در بالای این لیست جای کشوری چون فرانسه که از خودروسازان بزرگ اروپا محسوب می‌شود خالی است. بررسی برندهای تجاری در این لیست نشان می‌دهد که 10 شرکت صاحب بیشترین تعداد محصول با فناوری نانو در صنعت خودرو بوده‌اند. بررسی محصولات این لیست نشان می‌دهد که نانوساختارهایی که در محصولات صنعت خودرو استفاده شده‌اند بیشتر برای افزایش ماندگاری، افزایش قابلیت تمیزکنندگی، محافظت قطعه‌ها و روانکاری، بهبود احتراق، مقاومت در برابر آب و ایجاد خاصیت آنتی باکتریال مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

منبع: ایسنا