یکی از معضلاتی که خریداران خودروهای دست‌دوم و به خصوص خودروهای گران‌قیمت وارداتی با آن مواجه هستند کم کردن کیلومتر کارکرد خودرو توسط مالک است. البته این روزها در بازارهای جهانی خبرهای زیادی از کم کردن کارکرد خودروها به گوش نمی‌رسد اما احتمالاً این روند عادی‌تر از آن چیزی است که اکثر افراد فکر می‌کنند.


NBC12 برای بررسی این موضوع با یکی از مدیران کار فاکس صحبت کرده و او می‌گوید حدود 1.6 میلیون خودرو در آمریکا با دست‌کاری کیلومتر کارکرد خود مواجه بوده‌اند. این عددی شوکه کننده است و کریس باسو نیز خاطرنشان می‌سازد این امر هزینه‌ای میلیون دلاری روی دست مصرف‌کنندگان می‌گذارد زیرا خریداران معمولاً برای خودروهایی که کارکرد کمتری دارند مبلغ بیشتری پرداخت می‌کنند.

متأسفانه فرایند کم کردن کیلومتر خودرو کاملاً ساده بوده و می‌توان با کمک یک دستگاه ارزان‌قیمت که به کامپیوتر خودرو وصل می‌شود این کار را انجام داد. باسو و تکنسین همکار او در کمتر از 30 ثانیه نشان می‌دهند که می‌توان کارکرد 370669 کیلومتری یک شورولت سیلورادو 2006 را به 209992 کیلومتر رساند.


این تفاوت واقعاً قابل‌توجه بوده و برای فروشنده‌ای فریبکار کاملاً سودآور است. همان‌گونه که باسو خاطرنشان می‌سازد، شاید یک پیکاپ قیمت 3700 دلاری داشته باشد اما قیمت آن با کم کردن کیلومترش می‌تواند به بیش از 8 هزار دلار هم برسد. خب شاهد سود بیش از 4 هزار دلاری در ازای کاری هستیم که کمتر از 1 دقیقه طول می‌کشد.

با توجه به داده‌های کار فاکس می‌توان گفت کم کردن کیلومتر کارکرد خودروها در تگزاس معمول‌تر است زیرا آن‌ها بیش از 174 هزار مورد مشکوک به این کار را یافته‌اند. از دیگر مکان‌هایی که بیشترین میزان کم کردن کیلومتر خودروها رخ می‌دهد می‌توان به فلوریدا (63290 مورد)، جورجیا (60368 مورد)، ایلینویز (60228 مورد) و ویرجینیا (51154 مورد) اشاره کرد. البته آریزونا، کلرادو و میشیگان نیز جزو ایالت‌هایی هستند که بیش از 30 هزار مورد مشکوک به این کار غیرقانونی در آن‌ها مشاهده شده است.


کار فاکس تخمین می‌زند هرساله کارکرد نزدیک به 200 هزار خودرو کم می‌شود اما خوشبختانه افراد با توجه به برخی نکات می‌توانند متوجه این مسئله شوند. این شرکت پایگاه داده‌ای فراهم کرده که افراد تنها با وارد کردن شماره شناسایی خودرو در آن می‌توانند از کارکرد واقعی خودرو اطلاع یابند. همچنین با پرداخت هزینه‌ای اندک می‌توان گزارش‌های وسیع‌تری را دریافت کرد.

علاوه بر این می‌توان به حس ششم خود و همچنین احساس کلی درباره‌ی یک خودرو توجه نمود. اگر خودرو ظاهر غیرعادی‌ای دارد اما کارکرد پایینی را نشان می‌دهد قطعاً موضوع مشکوکی وجود خواهد داشت.

 

منبع: پدال