آیا نور آفتاب به خودروی شما صدمه میزند؟

اگر مایل هستید بدانید که نور آفتاب توانایی آسیب زدن به خودرو را دارد یا نه خواندن این مطلب شما را آگاه میکند. به چه دلیل بسیاری از رانندگان پارک کردن خودرو در سایه را ترجیح می‌دهند؟ آیا گرم شدن خودرو زیر نور آفتاب می تواند به آن آسیب بزند؟ در این مطلب می‌خواهیم به این سوالات پاسخ بدهیم، و در مقدمه باید بگوییم که بله، نور آفتاب می‌تواند به بیرون و داخل خودروی شما آسیب بزند.
نور خورشید از چند طریق میتواند به داخل خودروی شما صدمه بزند. ترکیب اشعه‌ی فرابنفش و حرارت فوق‌ العاده‌ای که تولید می‌شود به لوازم داخل خودرو آسیب زیادی می زند و گاهی اوقات تعمیر این لوازم می‌تواند هزینه بر باشد. داشبورد به نسبت قسمت های دیگر کابین خودرو بیشتر زیر نور آفتاب قرار می‌گیرد و حرارت روی آن توسط شیشه‌ی جلو بیشتر می‌شود. داشبورد ممکن است در مدت زمان کمی رنگش را از دست بدهد. برخی از موادی که در داشبورد استفاده میشوند بر اثر حرارت بیش از حد ترک خورده یا از هم باز می ‌شوند، بنابر این ظاهر زیبای داشبورد از بین می‌رود.
همان مشکلات ممکن است برای صندلی‌ها و تودوزی آنها نیز پیش بیاید. صندلی‌های چرمی اگر دائما زیر نور آفتاب باشند خیلی زودتر کهنه می‌شوند. در صندلی ‌های مشکی و تیره ‌رنگ، پریدن رنگ صندلی خیلی بیشتر به چشم می‌آید. در معرض نور آفتاب بودن، همچنین روغن ‌های طبیعی چرم را خشک می‌کند و باعث سفت شدن و ترک خوردن آن می‌شود. معمولا خودروسازان از چرم‌های مقاوم به نور افتاب استفاده می‌کنند، اما این چرم‌ها هم اگر بیش از حد زیر نور باشند مقاومت خود را از دست می‌دهند.
نور خورشید برای رنگ بدنه ی خودرو هم ضرر دارد. رنگ‌های تیره‌تر مانند سیاه، آبی یا قرمز حساسیت بیشتری به نور خورشید دارند، اما در هر حال رنگ هر خودرویی ممکن است در اثر نور دائمی آفتاب از بین برود. قطعات پلاستیکی خارج خودرو نیز در معرض خطر هستند. معمولا به قطعاتی نظیر سپر، گلگیر، پوشش آینه‌ها و باربند توجهی نمی‌ شود، اما رنگ آنها هم امکان دارد بر اثر نور آفتاب از بین برود .با رعایت چند روش ساده می‌توانید از خودروی خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. همیشه سعی کنید در سایه پارک کنید، و یا بهتر، زیر یک سقف. اگر مجبورید خودرو را زیر نور مستقیم خورشید رها کنید، شیشه‌ها را بپوشانید تا از تابش مستقیم نور به داشبورد جلوگیری کنید خصوصا شیشه های جلو. این کار خودروی شما را خنک‌ تر نگه می‌دارد و وقتی برمی‌گردید نیز راحت ‌تر خواهید بود. صندلی‌ ها را نیز می‌توانید به شکلی مشابه با کاور بپوشانید.
بیرون خودرو را با دستمال یا ابر خیس پاک کنید. برای این کار از دستمال خشک استفاده نکنید، این کار ممکن است به رنگ خودرو بیشتر آسیب بزند. واکس‌های مخصوصی هم برای پاک کردن رنگ خودرو در بازار موجود هستند که استفاده از آنها هم می‌تواند اثرات مضر نور آفتاب را تا حد زیادی کاهش دهد. اگر برای محافظت از خودروی خود از چادر استفاده می‌کنید، سعی کنید از چادرهای دولایه که لایه‌ی میانی پنبه‌ای دارند استفاده کنید. چادرهای نامرغوب ممکن است باعث خط افتادن روی بدنه‌ی خودرو شوند و یا در اثر تصاعد گازهای شیمیایی از خود، تاثیر بدی روی رنگ خودرو بگذارند. با رعایت کردن این موارد می‌توانید از رنگ خودروی خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید.