ثبت سفارش پنج برند خودرو اروپایی متوقف شد

در نامه‌ای که از سوی مرکز امور اصناف وزارت صنعت، معدن و تجارت به دفتر مقررات صادرات و واردات این وزارتخانه ارسال شده‌است درخواست شده ثبت سفارش 5 برند واردکننده خودرو از تاریخ 18 آذرماه متوقف شود.این درحالی است که این وزارتخانه تاریخ 18 آذرماه سالجاری را آخرین زمان برای دریافت گواهی فعالیت از شرکت مادر اعلام کرده‌بود.
اینطور به نظر می آید که قطعی شدن عدم توانایی این شرکت‌های واردکننده برای گرفتن مجوز از شرکت‌های مادر در تاریخ مشخص شده دلیل اعلام اسامی آن‌ها از مرکز امور اصناف به دفتر مقررات بوده‌است. در گزارش دنیای اقتصاد آمده‌است که بعضی از این شرکت‌ها برندهای اروپایی را با واسطه به کشور وارد می‌کرده اند در حالی‌که این شرکت‌ها مجوزهای فعالیت در ایران را از اصناف دریافت کرده بودند.
در این شرایط به نظر می‌رسد که این واردکنندگان نتوانسته‌اند موفقیتی در مذاکرات با شرکت مادر به دست آورند و از آن‌ها نمایندگی دریافت کنند. ضعف در ارائه خدمات مطابق با استانداردهای این شرکت‌ها توسط برخی از این نماینده‌ها دلیل مهمی در عدم علاقه به همکاری شرکت‌های اصلی با این متقاضیان نمایندگی بوده‌است. لذا مرکز اصناف نیز درخواست توقف ثبت سفارش آن‌ها را داشته‌است.
از سوی دیگر بعضی از کارشناسان واردات خودرو اعتقاد دارند، این شرکت‌های منتظر نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا بوده اند تا بر اساس شرایط جدید سیاست ورود خود به بازار ایران را تنظیم نمایند. تعدادی از این شرکت‌ها مذاکرات جدیدی را با توجه به پایان انتخابات در آمریکا شروع کرده‌اند اما قطعا تا هجدهم آذرماه نتیجه‌ای از این مذاکرات حاصل نخواهد شد. اما به نظر می‌رسد مذاکرات شرکت‌های بزرگ برای ورود به ایران در ماه‌های آتی گسترش بیشتری بیابد.

منبع: اقتصاد آنلاین