هوای پاک در گرو مجوز واردات خودرو استاندارد

آلودگی هوا عوامل متعددی دارد، که یکی از آن‌ها تردد خودروهای که استاندارد مناسبی ندارند و در سالهای اخیر واردات زیادی از این نوع خودروها به داخل کشور داشته‌ایم.
عبدالکریم حسین زاده عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از به تصویب رسیدن 3 ماده از لایحه هوای پاک سخن گفت و تشریح کرد که برخی از مفاد لایحه مذکور به تصویب نمایندگان مجلس نرسیده است و از این رو لایحه مجددا در اختیار کمسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی برای بررسی دوباره قرار داده شده است.
ایشان مدیریت یکپارچه آلودگی هوا بالاخص در کلان شهرها را مورد نیاز خواند و این مساله را به خاطر سطح بالای آلاینده‌ها و سیستم حمل و نقل این شهرها ضروری دانست. و در شهرهای کوچک نیز وجود ریزگردها را علت اصلی آلودگی در شهرهای کوچک خواند.
ایشان همچنین بر مدیریت صحیح و یکپارچه نظارت بر واردات خودروهای با استاندارد نامناسب و با سطح آلایندگی نامطلوب را تاکید کرد و گفت: « سازمان استاندارد و سایر دستگاه های اجرایی ذیربط باید نظارتی دقیق و کنترلی جدی بر استاندارد سازی خودروهای تولید داخل داشته باشند تا شاهد کاهش میزان آلودگی هوا در کلان شهرها باشیم.»
ایشان همچنین به حذف خوردروهای فرسوده اشاره کرد و این حذف را با ارائه تسهیلات مناسب به مالکان خودروها و توانایی آنان برای جایگزینی خودرو استاندارد را وظیفه ارگان‌های مسئول دانست و از آن‌ها خواست تا تدابیر لازم اندیشیده شود. حسن زاده اظهار امیدواری کرد با تصویب کامل لایحه خوای پاک میزان آلایندگی در سطح شهر تهران کاهش چشمگیری داشته باشد.