مقایسه کیا اپتیما 2016 با کیا اپتیما 2015

در حدود پنج سال از آخرین پوست اندازی مدل اپتیما شرکت خودروسازی کیا موتورز می گذرد. این خودرو از همان بدو ورود به بازارهای جهانی طرفداران زیادی را برای خود فراهم نمود. ما هم از جمله  کسانی بودیم که جزو طرفداران این خودرو - که در سال 2011 میلادی به بازار عرضه شد بحساب می آمدیم. این خودرو سدان سایز متوسط با طراحی زیبا و مناسب خود همراه با قیمت مناسب و مجموعه ای از امکانات و ادوات رفاهی و کمک رانندگی به پیشرانه های مختلفی نیز مجهز شده و عملکرد مناسبی را برای راننده فراهم می کند. این خودرو علاوه بر پیشرانه های معمول خود، مجهز به یک موتور قدرتمند 4 سیلندر توربو و یک مدل هیبریدی با مصرف سوخت پایین نیز میشود. نسل جدید کیا اپتیما علاوه بر بهره گیری از تمامی امکانات مدل نسل قبلی، به تعدادی ادوات و ابزار جدید نیز مجهز شده است. اما سوال اصلی این است: تفاوت  میان این دو نسل از خودروی کیا اپتیما در چه چیزی است؟ در این نوشته با بررسی بخش به بخش و دقیق این دو خودرو سعی داریم تا تفاوت های موجود را معرفی نموده و به پرسش خود پاسخی مناسب بدهیم.


طراحی خارجی
پیدا کردن تفاوت های سبک طراحی این دو خودرو در نگاه اول اندکی سخت بنظر می آید. مهم ترین دلیل این مساله به طراحی مجدد مدل سال 2011 میلادی بر می گردد. طراحی خارجی این خودرو در نسل قدیم بسیار کامل و بدون نقص بود و همین مساله موجب آن شد تا تغییرات اعمال شده بر روی مدل 2016 این خودرو نسبتا کم و در راستای همان طراحی قبلی باشد.
بنظر منتقدان و دوستداران صنعت خودرو، طراحی مدل سال 2011 به عنوان یکی از برجسته ترین طراحی های بدنه در میان خودروهای کلاس سدان سایز متوسط بود.  حال می پردازیم به بررسی تفاوت های ظاهری میان این دو نسل از خودروی کیا اپتیما. یک از تفاوت های قابل مشاهده در این دو خودرو، نرم تر شدن خط سقف و شیب بیشتر آن است. طراحی رینگ های این دو نسل نیز دچار تغییر شده و ظاهری اسپرت تر بخود گرفته اند.


طراحی داخلی
برای کسانی که تجربه رانندگی با این دو نسل از خودرو را داشتند، تغییرات اعمال شده بر روی کابین این دو نسل از کیا اپتیما محسوس تر از تغییرات اعمال شده بر روی بدنه خودرو است. هرچند کلیت طراحی ثابت مانده است اما، این نمای داخلی دچار اندکی تغییرات شده و ظاهری مدرن تر و اسپرت تر به آن بخشیده است. کنسول مرکزی خودرو بهینه سازی شده و دسترسی آن علاوه بر خود راننده برای سرنشین کناری نیز آسان تر است و با طراحی جدید عقربه ها و ادوات پشت آمپر، راننده حس بهتری را تجربه می کند. فضای داخلی نیز بهینه سازی شده و با اندکی افزایش فضای بیشتری را در اختیار سرنشینان، بخصوص سرنشینان صندلی های ردیف عقب فراهم می نماید. کیفیت مواد بکار رفته برای ساخت داشبورد و ادوات داخلی نیز نسبت به مدل قبلی افزایش یافته است.


عملکرد خودرو
موتور استفاده شده ار کیا اپتیما نسل جدید سال 2016 همان پیشرانه ای است که در برادر دوقولوی این خودرو یعنی هیوندایسوناتا نسل جدید استفاده شده است. این بدان معنی است که موتور این نسل جدید نسبت به نسل قبلی پیشرفت داشته و دارای عملکرد بهتری نسبت به آن است. موتور استفاده شده در مدل پایه کیا اپتیما یک موتور 4 سیلندر 2.4 لیتری است. این موتور توانایی تولید 184 اسب بخار نیرو را دارد. در این مدل نسبت به نسل قبلی قدرت موتور با کاهش 11 واحدی مواجه شده است. در مدل مجهز به سیستم توربوشارژر نیز قدرت موتور با افت 27 اسب بخاری نسب به نسل قبلی به رقم 247 اسب بخار رسیده است.
شرکت کیا یک موتور جدید و کم مصرف نیز برای این مدل درنظر گرفته است. این موتور 4 سیلندر 1.6 لیتری توانایی تولید 178 اسب بخار نیرو را دارد. یک سیستم گیربکس 7 سرعته اتوماتیک دو کلاچه نیز برای این خودرو در نظر گرفته شده است. تمامی این تغییرات باعث شده اند که مصرف سوخت اپتیما جدید به رقم معادل 8.5 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر داخل شهری و 6 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر بزرگراهی برسد.
هرچند هنوز مدل هیبریدی کیا اپتیما به بازار عرضه نشده است، اما می توان انتظار داشت توانایی های آن با برادر دوقلوی خود هیوندای سوناتا هیبریدی برابر باشد. هیوندای سوناتا هیبریدی با موتور 4 سیلندر خود توانیی تولید 178 اسب بخار نیرو را دارد. این موتور 4 سیلندر هیوندای سوناتا هیبریدی مصرفی برابر با 5.9 لیتر در هر 100 کیلومتر در شهر و 5.3 لیتر در هر صد کیلومتر در مسیر بزرگراهی دارد و بنظر می رسد توانایی های کیا اپتیما 2016 هیبریدی نیز در همین حدود باشد. مسافت قابل پیمایش توسط کیا اپتیما 2016 با استفاده از موتور الکتریکی و یک بار شارژ کامل باطری ها در حدود 43 کیلومتر اعلام شده است.


امکانات و تکنولوژی های مورد استفاده
علاوه بر اعمال تغییراتی در نمای بیرونی و کابین کیا اپتیما نسل جدید، ابزار و ادوات جدید این خودرو از تکنولوژی های جدید و بروزتری نسبت به نسل قبلی استفاده می کنند. یکی از این تغییرات بهینه سازی شده، دوربین دید عقب این خودرو است. سیستم روشنایی اتوماتیک جدید، چراغ های جلوی تطبیقی (AdaptiveHeadlights)، سیستم کنترل سرعت جدید تطبیقی (Adaptive Cruise Control) و سیستم هشدار موانع با قابلیت ترمز خودکار از دیگر امکانات جدید این نسل از کیا اپتیما هستند. سیستم چند رسانه ای این خودرو نیز با تکنولوژی Apple CarPlay و Android Auto نیز سازگار است. نسل قبلی کیا اپتیما نیز قابلیت مجهز شدن به ادواتی نظیر سیستم مدیریت نقطه کور خودرو در عقب (Blind Spot)، صفحه نمایش 8 اینچی لمسی بود که در این نسل دید هم وجود خواهند داشت.


رانندگی
بر اساس برآرودهای ما از نسل جدید کیا اپتیما، این خودرو از سواری نسبتا بهتری برخوردار است و راحتی و آسایش سرنشینان نیز بهبود پیدا کرده است. شرکت کیا با کاهش 27 اسب بخاری قدرت موتور در موتور 4 سیلندر خود، بازار رقابت با خودروهای مجهز به پیشرانه های 6 سیلندر خورجینی مانند خودروهای شرکت تویوتا (Toyota)، هوندا (Honda) و فولکس واگن (Volkswagen) را ترک کرده است. شرکت کیا در این مدل سعی داشته تا با ارائه امکانات و تجهیزات بهتر و بیشتر، خودروهای تولیدی خود را به سمت سدان های لوکس و نیمه لوکس موجود در بازار سوق دهد. با وجود این سواری نرم تر و فرمان پذیری بهتر این خودرو، حالت تهاجمی و اسپرتی بیشتری نسبت به خودروهایی مانند نیسان آلتیما (Nissan Altima) و فولکس واگن پاسات (Volkswagen Passat) که از رقبای آن بشمار می آیند، دارد.


ایمنی
در تست تصادف که توسط سازمان دولتی ( NHTSA ) ایالات متحده آمریکا انجام می گردد، هر دو نسل این خودرو موفق به دریافت 5 ستاره ایمنی شده اند. البته کیا اپتیما هنوز توسط موسسه های غیر دولتی مورد تست تصادف قرار نگرفته است که البته بنظر می رسد با توانایی های این خودرو، نمره کسب شده توسط آن در آزمایش های مشابه نیز رقمی قابل قبول و بالا باشد. کیا اپتیما 2016 نسل جدید به امکانات ایمن و کمکی متنوعی مجهز شده است. دوربین کمکی عقب بهینه سازی شده، چراغ های جلویی تطبیقی با شرایط جاده، سیستم نور بالای اتوماتیک، سیستم کنترل سرعت تطبیقی و سیستم هشدار برخورد با موانع در جلو خودرو از دیگر امکانات جدید این خودرو هستند. این امکانات موجب آن شده است که این خودرو از توانایی های بیشتری در زمینه تامین امنیت سرنشینان و عابران پیاده نسبت به نسل قبلی خود برخوردار باشد.

سخن آخر
همانطور که در ابتدای این نوشته به آن اشاره شد، شاید در نگاه اول تفاوت چشمگیری بین این دو خودرو مشاهده نگردد اما این مدل جدید با بروز کردن طراحی ظاهری، کابین و پیشرانه و همچنین سیستم های کمکی رانندگی و قابلیت های امنیتی بیشتر خود توانسته از نسل قبلی خود پیشی بگیرد. همچنین فضای بیشتری داخل کابین نیز موجب آن شده تا سرنشینان از راحتی بیشتری برخوردار شده و با استفاده از ادوات مجهز به تکنولوژی روز حس راحتی و آرامش بیشتری را تجربه نمایند. در انتها باید اشاره کنیم که این خودرو با وجود اندکی افزایش قیمت، ارزش مناسبی را دارد. این خودرو با قیمتی در حدود 25.000 دلار (در بازار ایران 182 میلیون) عرضه شده که با توجه به داشته های این خودرو رقمی معقول و مناسب بنظر می رسد.

لینک ویدئوی بررسی کیا اپتیما: kia optima 2016