مقایسه هیوندای اکسنت  2015 با هیوندای النترا 2015

اگر شما به دنبال خرید یک خودرو سدان کوچک باشید، شرکت کره ای هیوندای (Hyundai) حتما نماینده ای در لیست گزینه های انتخابی شما خواهد داشت. این شرکت محصولات خود را به پیشرانه هایی با توانایی مناسب مجهز نموده است. قیمت نهایی خودرو نیز با توجه به قابلیت های آن منطقی بوده و مناسب خودروهای این کلاس است. در کنار همه این موارد شرکت هیوندای در زمینه خدمات پس از فروش دست و دل بازی فراوانی به خرج داده و خودروهای این شرکت از گارانتی های طولانی مدت برخوردار شده اند.
هر دو این خودروها از طراحی ظاهری مشابهی استفاده می نمایند. مصرف سوخت آنها نیز هم اندازه بوده و تجهیزات مورد استفاده در آنها نیز شبیه بهم است. شاید این سوال برای شما پیش آید که دو خودروی کوچک این شرکت یعنی هیوندای النترا (Elantra) و هیوندای اکسنت (Accent) چه تفاوتی با همدیگر دارند. با معرفی و بررسی دقیق توانایی ها، قابلیت ها و امکانات این دو خودرو، ما به شما کمک می کنیم تا بتوانید تفاوت های این دو خودرو را شناسایی نموده و مدل موردنظر خود را انتخاب نمایید.

طراحی خارجی
در طراحی خارجی این دو خودرو شرکت هیوندای، شباهت های آشکاری وجود دارند. اما با وجود این شباهت ها، تفاوت هایی نیز خودنمایی می کنند. هیوندای النترا 2015 از چراغ های جلویی بزرگتری استفاده می کند و گلگیرهای آن عضلانی تر و بزرگتر بنظر می رسند. درهای هیوندای النترا نیز بزرگتر از هیوندای اکسنت بوده و از رینگ ها و تایرهای بزرگتری نیز نسبت به چرخ های کوچک هیوندای اکسنت بهره می برد. هر دوی این خودروها دارای مدل های 4 در سدان (Sedan) و 5 در هاچ بک (Hatchback) هستند. البته هیوندای النترا در یک مدل اسپرت دو در کوپه (Coupe) نیز ارائه می گردد که این کلاس در هیوندای اکسنت وجود ندارد.

طراحی داخلی
همانطور که انتظار می رود دامنه شباهت های ظاهری این دو خودرو تنها به طراحی بدنه و نمای خارجی محدود نبوده و در داخل کابین این دو خودرو نیز شباهت های بسیاری وجود دارد. فضای داخلی هیوندای النترا نسبت به هیوندای اکسنت اندکی بیشتر بوده و طراحی داخلی آن نیز اندکی بروزتر و مدرن تر است. به عنوان مثال هیوندای النترا از یک صفحه نمایش بزرگ در وسط داشبورد استفاده کرده و دکمه ها و ادوات کنترلی موجود بر روی قسمت میانی داشبورد از طراحی جدید تری بهره می گیرند. کیفیت مواد استفاده شده در ساخت روکش ها و صندلی ها نیز بهتر از هیوندای مدل اکسنت است. دسته دنده روکش شده با چرم هیوندای النترا نیز زیباتر و خوش دست تر از دسته دنده ساده و معمولی هیوندای اکسنت است.
یکی از بزرگ ترین تفاوت های این دو خودرو در فضای موجود برای پاهای سرنشینان است. در بخش عقب کابین فضای موجود برای در هیوندای النترا مناسب بوده و بزرگتر است. در صورتیکه با توجه به فضای کم صندلی های عقب در هیوندای  اکسنت این صندلی ها بیشتر مناسب کودکان هستند تا افراد بزرگسال.

توانایی های فنی
توانایی موتور هیوندای النترا از هیوندای اکسنت بیشتر است. پیشرانه موجود در مدل استاندارد هیوندای اکسنت یک موتور 1.6 لیتری 4 سیلندر بوده که توانایی تولید نیرویی برابر با 137 اسب بخار را دارد. النترا نیز به یک موتور 1.8 لیتری 4 سیلندر مجهز بوده که اندکی از اکسنت قوی تر بوده و ماکزیمم نیروی تولید توسط آن 145 اسب بخار است. البته هیوندای النترا یک موتور نسبتا قوی 2 لیتری 4 سیلندر را برای مدل اسپرت کوپه دو در خود در نظر گرفته که توانایی معادل 173 بخار نیرو را دارد.
در مورد مصرف سوخت، این دو خودرو تقریبا مشابه هستند. هیوندای النترا مصرفی برابر  8.4 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیرهای شهری و 6.2 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر های بزرگراه را دارد. مصرف سوخت هیوندای اکسنت نیز برابر 8.7 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیرهای شهری و 6.2 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر های بزرگراه مصرف سوختی مشابه با النترا دارد. البته با توجه به موتور بزرگتر و حجیم تر النترا، مصرف کلی سوخت این خودرو بهتر از اکسنت خواهد بود.

امکانات و تکنولوژی استفاده شده
بسیاری از شرکت های خودروسازی در جهان از امکانات مشابهی در خودروهای کوچک (Compact Cars) و فوق کوچک (Subcompact) خود استفاده می کنند. اما شرکت هیوندای از این رویه پیروی نکرده و تجهیزات هیوندای النترا بسیار بیشتر و گسترده تر از امکانات و ادوات هیوندای اکسنت است. بطور مثال هیوندای النترا در حالت استاندارد از یک صفحه نمایش لمسی در وسط کابین استفاده می کند ولی هیوندای اکسنت فاقد این قابلیت است. از  دیگر کمبود های اکسنت نسبت به النترا می توان به سیستم Blue Link موجود در سیستم چند رسانه ای و سرگرمی و همچون عدم استفاده از سیستم روشن/خاموش کردن خودرو بدون استفاده از کلید اشاره کرد. در مجموع با اینکه بسیاری از خودروهای فوق کوچک تنها نمونه هایی کوچک شده از مدل بزرگتر خود بوده و از همان امکانات سود می برند، در این مورد خاص شرکت هیوندای اینگونه عمل نکرده و مدل اکسنت از لحاظ امکانات حرفی برای گفتن در برابر رقبای خود مانند شورولت سونیک (Chevrolet Sonic) و فورد فیستا (Ford Fiest) ندارد.

تجربه رانندگی
با توجه به آنچه تا کنون در مورد تفاوت های هیوندای النترا و هیوندا اکسنت در طراحی خارجی، طراحی کابین و کلاس های مختلف گفتیم، این دو خودرو بر روی جاده تقریبا مشابه با هم عمل می کنند. هر دو این خودروها حس رانندگی با یک خودرو کوچک را به راننده و سرنشینان القا می کنند. قدرت پیشرانه های تقریبا مشابه (بجز مدل اسپرت کوپه دو در هیوندای النترا)، فرمان نرم و سبک، دید مناسب و امکانات و تجهیزات امنیتی همگی از ویژگی های مشترک این دو خودرو هستند. در مقایسه با رقبا هیچکدام از این دو مدل خودرو ویژگی خاصی نداشته و حس لذت رانندگی را به راننده انتقال نمی دهند. صدای تولید شده توسط موتور هیوندای اکسنت در هنگام شتابگیری اندکی زیاد بوده و با توجه به قدرت کم و کوچک بودن موتور آن، فشار بیش از حد به آن احساس می گردد.

امنیت و سیستم های کمکی
تمامی مدل های هیوندای النترا و هیوندای اکسنت مجهز به کیسه های هوا جانبی، سیستم ترمز ضد قفل (ABS) و سیستم های کنترل کشش و حفظ پایداری الکترونیکی می باشند. وقتی که صحبت از ایمنی به میان می آید، مدل النترا برتری خود را نسبت به اکسنت نشان می دهد. النترا علاوه بر امکانات فوق مجهز به دوربین کمکی عقب خودرو، سیستم نرم افزاری Blue Link نیز برای سیستم چند رسانه ای و سرگرمی مدل النترا وجود داشته که در مدل اکسنت وجود ندارد.
متاسفانه هیچ کدام از دو خودروی هیوندای النترا و هیوندای اکسنت از تجهیزات و ادوات جدید کمکی استفاده نمی کنند. از جمله گزینه هایی که رقبای این دو خودرو مجهز به آن بوده و نبود آنها در این دو مدل محسوس است می توان به سیستم تشخیص نقطه کور، سیستم هشدار برخورد از جلو، سیستم هشدار خروج از دو خط جاده (Lane Departure Control) و سیستم هشدار وجود خودرو در پشت سر اشاره کرد.

سخن آخر
در بسیاری از موارد، خودروهای رده فوق کوچک (Subcompact) نمونه هایی هستند که تنها در سایز با مدل اصلی خود متفاوت هستند ولی امکانات و تجهیزات آنها با مدل های بزرگتر یکسان بوده و تفاوت آنها در مواردی مانند مصرف سوخت پاین تر، قدرت کمتر و قیمت پایین تر خلاصه می گردد. اما در مورد دو خودروی مورد بحث ما به این گونه عمل نشده است. اکسنت و النترا هر دو از مشخصات تقریبا یکسانی برخوردار بوده و مصرف سوخت آنها نیز در یک اندازه است. اما مدل النترا از امکانات بیشتری سود برده و به امکاناتی مانند سیستم ناوبری ماهواره ای، صفحه نمایشگر لمسی، دوربین کمکی عقب خودرو و دکمه روشن و خاموش نمودن موتور خودرو مجهز شده است. طراحی آن نیز چه در داخل کابین و چه در خارج از خودرو مدرن تر بوده و زیبا تر بنظر می رسد.
بازار هدف هیوندای اکسنت، خریداران طبقه متوسط با بودجه نسبتا کم بوده که مجهز بودن به آخرین امکانات و تکنولوژی های روز دنیا از اولویت های آنان بحساب نمی آید. کسانی هم که توانایی مالی بیشتری دارند، می توانند مدل مجهزتر و پرقدرت تر النترا را خریداری نمایند. شركت هيونداي موتور در سال 1967 در كشور كره جنوبي تاسيس شد. آنچه در اين سالها هيونداي موتور را از ساير شرکت هاي سازنده خودرو متمايز نموده است، داشتن افراد پرتواني است كه قادرند آرزوهاي غيرممكن را ممكن سازند. این شرکت با ساخت خودروهایی مانند مدل های جنسیس، ایکوس و آزرا و سوناتا توانست به بازار خودروهای لوکس و پرقدرت وارد شده و به یکی از معتبرترین و پرفروش ترین برندهای خودرو در جهان تبدیل گردد.

لینک ویدئوی بررسی هیوندای اکسنت: hyundai accent 2016
لینک ویدئوی بررسی هیوندای النترا: hyundai elantra 2017