جریمه ی پرتاب زباله از داخل خودرو

بیرون انداختن زباله از خودروها، ممکن است برای ایرانی‌ها اهمیت زیادی نداشته باشد اما در بسیاری از کشورها این کار جریمه سنگینی دارد و تا جایی که ممکن است فرد خطا کار را مجبور به پرداخت بخش قابل توجهی از درآمد خود به عنوان جریمه میکنند. اصول و آداب شهرنشینی در کشورهای مختلف یکسان است اما نحوه‌ ی اجرای آن متفاوت است. رعایت نکردن حقوق دیگران مانند انداختن آب دهان، ریختن زباله در خیابان و تولید آلودگی صوتی در کشورهای مختلف جرایم متفاوتی دارد. با ما در موتوتل همراه باشید.
تعیین جرایم مختلف برای نقض حقوق سایر شهروندان در کشورهای مختلف نشان می‌دهد اهمیت این موضوع نزد قانون‌گذار، چه مقدار تفاوت دارد. بر اساس جدولی که وبسایت خبری پلیس روز پنج شنبه منتشر کرد، جریمه‌های در نظر گرفته شده برای این تخلف‌ها در چند کشور و ایران مورد بررسی قرار گرفته است. طبق قانون، ریختن زباله، اشیا و مایعات از درون خودرو در معابر عمومی جریمه ای معادل 30 هزار تومان  دارد.  در حالیکه ریختن زباله هزار دلار در سنگاپور جریمه در پی دارد و اگر این تخلف چهار بار تکرار شود فرد متخلف باید با پیش ‌بندی که روی آن نوشته شده "من شهر را کثیف کرده ‌ام" خیابان را جارو نماید. در کره نیز این تخلف جریمه‌ای معادل 11 تا 13 درصد حقوق پایه یک کارمند است. در ژاپن ریختن کوچک ‌ترین زباله یا آب دهان در معابر عمومی جریمه ‌ای بین 80 تا 160 یورو دارد.
جریمه آب دهان انداختن در معابر ایران 30 هزار تومان است اما این کار در کانادا بین 1000 تا 2000 دلار جریمه دارد. در سنگاپور حداکثر 50 دلار برای مرتبه اول و 100 دلار برای دومین بار جریمه درنظر گرفته شده ‌است. در انگلستان نیز این کار تا 80 پوند جریمه در پی دارد. برای ایجاد آلودگی صوتی 40 هزار تومان جریمه در ایران در نظر گرفته شده اما در ژاپن تولید صدای مزاحم در ساعت ‌های ممنوع 9000 دلار جریمه دارد و چنین تخلفی در آمریکا 5000 دلار جریمه خواهد داشت. در شهر توریستی ونیز در ایتالیا نیز اگر کسی با کشیدن چرخ چمدان صدای مزاحم ایجاد کند می‌تواند تا 500 یورو جریمه داشته باشد.