مقایسه هیوندای النترا  2015 با هیوندای النترا 2016

مدل النترا (Elantra) شرکت خودرو سازی کره ای هیوندای (Hyundai) سال هاست که به عنوان یکی از اعضای ثابت کلاس خودروهای سدان کوچک (Compact) در بازارهای جهانی حضور دارد. این خودرو برای سال 2017 بطور کامل مورد باز طراحی قرار گرفته و با استفاده از طراحی مدرن بدنه و لیست بلند بالایی از امکانات و ادوات کمکی و رفاهی به بازار عرضه شده است. در این نوشته سعی داریم تا با بررسی دقیق این دو نسل از خودروی هیوندای الانترا، تفاوت های آنها را شناسایی کرده و با مقایسه جز به جز آنها، تغییرات نسل جدید و قدیم این خودرو را مشخص نماییم.


طراحی خارجی
در زمینه طراحی خارجی و بدنه این دو خودرو تفاوت هایی اساسی بوجود آمده است. با وجود اینکه نسل قبلی هیوندای النترا خودرویی زیبا، برجسته همراه با طراحی بدنه تهاجمی بود، نسل جدید با حفظ تمامی این قابلیت ها از طراحی مدرن تری نیز برخوردار بوده و نمای ظاهری آن نیز زیباتر شده است. این خودرو در نسل جدید شباهتی با نسل قبلی خود نداشته و امکان اشتباه گرفتن این دو خودرو وجود ندارد. اما این تغییرات در راستایی بوده که به مدل سدان کلاس متوسط این شرکت یعنی مدل سوناتا (Sontata) شباهت زیادی پیدا کرده است. هیوندای النترا نسل جدید در حال حاضر فقط در کلاس بدنه سدان (Sedan)  عرضه می گردد. قرار است نسل قدیم این خودرو در یک مدل GT هاچ بک (Hatchback) نیز با بازار ارائه گردد که در این صورت کسانی که تمایل به خرید خودروهای کوپه دارند راهی جز انتخاب مدل هاچ بک نسل قدیم ندارند.


طراحی داخلی
همانند تغییراتی که در نسل قبلی و جدید هیوندای توسان در طراحی ظاهری آن بوجود آمده، کابین این خودرو نیز دچار تغییر و تحول شده است. این خودرو در نسل جدید مجهز به کنسول میانی مدرن تری شده که کارایی آن را نسبت به نسل قبلی افزایش می دهد. این کنسول بزرگ تر و مجهز تر بوده و کاربری آن نیز با وجود ساده تر شدن، پیشرفته نیز شده است. در مجموع با اولین نگاه به طراحی داخلی کابین هیوندای النترا نسل جدید، می توان رشد و پیشرفت را نسبت به نسل قبلی خود، در آن ملاحظه نمود.


توانایی های فنی
هیوندای النترا نسل قبلی با دو مدل پیشرانه به بازار عرضه می شد، بیشتر خودروهای هیوندای توسان فعلی از یک موتور 1.8 لیتری 4 سیلندر استفاده کرده که توانایی تولید 145 اسب بخار نیرو را دارد. مصرف سوخت هیوندای توسان نسل قبلی  8.4 لیتردر هر 100 کیلومتر در مسیرهای شهری و 6.2 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر بزرگراهی را داشت. رانندگانی هم که به قدرت بالاتری احتیاج داشتند می توانستند از یک موتور پرقدرت تر 2 لیتری 4 سیلندر که توانایی تولید 173 اسب بخار نیرو را داشت استفاده نمایند. این پیشرانه نیز مصرفی معادل  9.8 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیرهای داخل شهر دارد. توان تولید شده توسط هر دوی این موتورها نیز با استفاده از یک جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک و یا جعبه دنده 6 سرعتی دستی سفارشی به بازار عرضه شدند.
نسل جدید هیوندای النترا نیز مانند نسل قبلی خود با دو مدل موتور به بازار عرضه می گردد. یکی از این موتورها، یک موتور 2 لیتری 4 سیلندر بوده که توانایی تولید 147 اسب بخار نیرو را دارد.  مصرف آن نیز برابر با  8.1 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر شهری و  6.2 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر بزرگراهی است. مدل دیگر این خودرو نیز مجهز به یک موتور کم مصرف است این موتور که یک پیشرانه 4 سیلندر 1.4 لیتری بوده به توربوشارژر مجهز بوده و توانایی تولید 128 اسب بخار نیرو را دارد. این نیرو توسط یک جعبه دنده 7 سرعته اتوماتیک دو کلاچه به چرخ های جلوی این خودرو منتقل می گردد. هرچند هنوز رقم دقیقی برای مصرف سوخت این خودرو به صورت رسمی اعلام نشده اما بنا بر گفته های مطلعین، هیوندای النترا نسل جدید مصرف  6.7 لیتردر هر 100 کیلومتر در سیکل ترکیبی جاده و بزرگراه را خواهد داشت. با وجودی که پیشرانه های استاندارد و پایه این دو مدل هم در توان تولید و هم در میزان مصرف سوخت تقریبا یکسان هستند، اما مدل 1.4 لیتری 4 سیلندر یعنی مدل Elantra ECO به عنوان یکی از ستاره های خودروهای سدان کوچک موجود در بازار شناخته می گردد.


امکانات و تکنولوژی استفاده شده
نسل قبلی هیوندای النترا را می توان خودرویی دانست که به لیست بلند بالایی از تجهیزات و امکانات مجهز شده است. نسل جدید این خودرو پا را از این نیز فراتر نهاده و گزینه هایی جدید نیز به این لیست اضافه نموده است. صفحه نمایش لمسی هیوندای النترا نسل قدیم یک نمایشگر 7 اینچی بود که سایز این نمایشگر در مدل جدید افزایش یافته و هیوندای النترا مدل جدید به یک صفحه نمایش 8 اینچی لمسی مجهز شده است. سیستم پخش صوت این نسل نیز توسط شرکت اینفینیتی (Infinity) ساخته شده و با استفاده از 8 اسپیکر کابین النترا را به یک استودیو موسیقی تبدیل می کند. چراغ های جلو آن نیز با استفاده از لامپ های زنون (Xenon) مجهز به سیستم تطبیق با شرایط جاده بوده و سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control) نیز در این خودرو موجود است. تمامی این امکانات در مدل پایه هیوندای النترا نسل جدید وجود ندارد و در صورتیکه بخواهیم به مقایسه این دو نسل در مدل های پایه بپردازیم، تفاوت محسوسی به چشم نمی آید. اما در مدل های بالاتر و مجهز تر هیوندای النترا نسل جدید به سرعت از همتای قدیمی خود پیشی گرفته و آن را به خودرویی ایده آل و محبوب مشتریان تبدیل می نماید.


تجربه رانندگی
بر روی سطح جاده، هیوندای النترا نسل قدیم و جدید عملکرد تقریبا یکسانی دارند. البته این مساله باعث تعجب نخواهد بود. چرا که هر دوی این خودروها از موتورهای 4 سیلندر با توان تقریبا یکسان (نسل قدیم 145 اسب بخار و نسل جدید 147 اسب بخار) استفاده کرده و جثه یکسانی نیز دارند. نسل جدید هیوندای النترا نرم تر و بی صدا تر از نسل قبلی خود بوده که البته این اتفاق در تمامی خودروهایی که پوست اندازی نموده و از طراحی جدید سود می برند، صادق است. در مجموع این دو خودرو در جاده عملکردی مناسب و تقریبا یکسانی دارند. در مجموع مدل جدید هیوندال النترا سواری نرم تری را داشته حس لوکس بودن بیشتری را به سرنشینان و راننده انتقال می دهد و به نظر می رسد به یک گزینه مناسب در بازار خودروهای سدان سایز کوچک تبدیل گردد.


امنیت و سیستم های کمکی رانندگی
با وجود اینکه نسل جدید هیوندای النترا توسط سازمان NHTSA مورد تست قرار نگرفته است اما با توجه به رتبه 5 ستاره نسل قبلی این خودرو، انتظار می رود این خودرو نیز با توجه به بهبود تکنولوژی مورد استفاده، توانایی کسب همین رتبه را داشته باشد. در مورد ابزار و امکانات کمکی این خودرو می توان گفت که این خودرو بسیار پیشرفته تر و مجهزتر از نسل قبلی خود طراحی شده است. هیوندای النترا نسل جدید در حالت پایه و استاندارد به سیستم ترمز ضد قفل (ABS) و کیسه های هوای جانبی مجهز شده است. از امکانات ایمنی این خودرو می توان به سیستم هشدار برخورد از جلو (Forward Collision Alert) با ترمز خودکار، سیستم هشدار خروج از دو خط جاده (Lane Departure Alert)، سیستم کنترل خودرو در بین دو خط جاده (Lane Keep Assist)، سیستم مشاهده نقطه کور و سیستم هشدار برخورد از پشت اشاره کرد. این خودرو با وجود چنین امکاناتی از خودروهای امن موجود در بازار بوده و به رقابت با مدل سیویک (Civic) شرکت هوندا (Honda) می پردازد.

سخن آخر
هیوندای النترا نسل جدید نسبت به مدل قبلی خود پیشرفت های چشمگیری چه در زمینه طراحی ظاهری و چه در امکانات و سیستم های کمکی رانندگی دارد. این خودرو خود را به عنوان یک مدل پیشرفته و بروز با امکانات امنیتی و رفاهی مناسب در کنار قیمت مناسب معرفی نموده است. در زمینه خدمات پس از فروش نیز شرکت هیوندای این خودرو با ضمانت نامه 100.000 کیلومتر یا 10 سال برای پیشرانه خود به بازارهای جهانی عرضه می نماید.