فورد با معرفی استیشن واگن فوکوس ST، بار دیگر علاقه‌مندان خودروهای اسپرت آمریکایی در اروپا را، خوشحال کرد. این شرکت در سال ۲۰۱۸ اعلام کرده بود که فروش مدل‌های سدان و هاچ‌بک را در بازار ایالات متحده آمریکا متوقف می‌کند و تمرکز خود را روی تولید شاسی‌بلند، کراس‌اور و وانت پیکاپ قرار می‌دهد. پس از متوقف شدن تولید فورد فیستا ST و هاچ‌بک فوکوس ST، خودروساز آمریکایی این‌ بار نسخه استیشن واگن فوکوس ST را با مجموعه‌ای گسترده از پیشرانه‌های قدرتمند راهی بازار کرده است؛‌ پیشرانه‌هایی که توان بیشتری نسبت به کارکرد عادی و مورد انتظار مدل‌های استیشن واگن دارند.

Ford Focus ST wagon / استیشن واگن فورد فوکوس

در اروپا که مدل استیشن واگن فورد فوکوس ST تابستان امسال به فروش می‌رسد، پیشرانه‌های چهار سیلندر بنزینی ۲/۳ لیتری اکوبوست (EcoBoost) و ۲ لیتری دیزلی در دسترس خواهند بود. شبیه مدل هاچ‌بک، پیشرانه بنزینی ۲۷۶ اسب‌بخار قدرت و ۴۲۰ نیوتن‌متر گشتاور در ۵۵۰۰ دوربردقیقه تولید می‌کند و توان تولیدی ازطریق جعبه‌دنده دستی ۶ سرعته استاندارد یا مدل خودکار هفت سرعته اختیاری به چرخ‌های جلو هدایت می‌شود. هنوز هیچ اطلاعاتی از عملکرد این خودرو با پیشرانه بنزینی وجود ندارد اما انتظار می‌رود که استیشن واگن فورد بتواند در زمانی کمتر از ۶ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتربرساعت برسد. 

Ford Focus ST wagon / استیشن واگن فورد فوکوس

مشتریانی که خودروی دیزلی را ترجیح دهند، می‌توانند از پیشرانه اکوبلو (EcoBlue) با ۱۸۷ اسب‌بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن‌متر گشتاور بهره ببرند؛ مدل دیزلی فوکوس ST تنها با جعبه‌دنده دستی عرضه می‌شود. فعلاً باید صبر کنیم تا فورد جزئیات مربوط‌به عملکرد این خودرو را منتشر کند، اما می‌توانیم بگوییم نسخه دیزلی کندتر از مدل اکوبوست است. از سوی دیگر مشتریانی که به میزان مصرف سوخت خودرو اهمیت می‌دهند، بهتر است نسخه دیزلی را انتخاب کنند. 

Ford Focus ST wagon / استیشن واگن فورد فوکوس

بدون درنظرگرفتن سبک بدنه انتخابی، فورد فوکوس ST جدید با امکاناتی از قبیل دیفرانسیل لغزش محدود الکترونیکی و سریع‌ترین فرمان برقی تاکنون عرضه خواهد شد؛ دیفرانسیل یادشده اولین‌بار است که روی یک خودروی محرک جلو فورد نصب می‌شود. وجود صندلی‌های ریکارو و سیستم تعلیق مستقل عقب با کمک‌فنر فعال باعث می‌شود که استیشن واگن فورد فوکوس ST خود را برای رقابت با محصولاتی مانند سئات لئون کاپرا R ST و اشکودا اکتاویا RS Combi آماده کند. 

Ford Focus ST wagon / استیشن واگن فورد فوکوس

از جمله سایر تغییرات این خودرو نسبت به مدل کنونی می‌توان به جلوپنجره مشبک لانه زنبوری، سرپوش سیاه آینه‌های جانبی، رینگ‌های آلیاژی اختصاصی، خروجی‌های اگزوز دایره‌ای در دو طرف سپر، غربیلک فرمان اسپرت، تریم آلومینیومی و لوگوی ST اشاره کرد. 

Ford Focus ST wagon / استیشن واگن فورد فوکوس

استیشن واگن فورد فوکوس ST تابستان امسال در اروپا برای خریداران عرضه می‌شود و در انگلیس با قیمت ۳۹ هزار و ۳۰۰ دلار برای نسخه دیزلی و ۴۲ هزار و ۵۰۰ دلار برای نسخه بنزینی فروخته خواهد شد. همان‌طور که ممکن است بدانید، مدل‌های هاچ‌بک و استیشن واگن فورد فوکوس ST در بازار ایالات متحده عرضه نمی‌شود.
 

منبع: زومیت