مقایسه هیوندای النترا 2017 با مزدا 3   2016

با توجه به تعداد زیاد خودروهای سدان سایز کوچک در بازار خودرو، انتخاب یک مدل مناسب کاری نسبتا سخت و دشوار به حساب می آید. از بین این خودروها در این نوشته دو نمونه از خودروهای موفق و با کیفیت این کلاس را معرفی نموده و با بررسی جز به جز آن ها مدل مناسب را به شما معرفی خواهیم نمود. خودرو های مورد نظر ما در این مبحث نسل جدید مدل النترا (Elantra) شرکت خودرو سازی کره ای هیوندای (Hyundai) برای سال 2017 میلادی و آخرین نسل خودروی مزدا 3 (Mazda) شرکت ژاپنی مزدا هستند. نسل جدید هر دوی این خودروها به تازگی به بازارهای جهانی ارائه شده و هر دو از طراحی بدنه و داخلی جدید سود برده و به تعداد زیادی از امکانات کمکی و رفاهی مجهز شده اند. با ما در موتوتل همراه شوید.
اگر شما قصد خرید یک خودرو در این کلاس را داشته و هر دوی این خودروها در بین گزینه ها شما وجود دارند، با مطالعه این نوشته به پاسخی مناسب برای سوالاتی نظیر کدام یک از این دو خودرو مناسب تر است خواهید رسید. تلاش ما این بوده که با بررسی دقیق و موشکافانه توانایی ها، تفاوت های هیوندای النترا 2017 و مزدا 3 2016 را آشکار نموده و انتخابی هوشنمدانه را برای شما رقم زنیم. در ابتدا بهتر است اندکی با خصوصیات این دو خودرو بطور اجمالی آشنا شویم.


نسل جدید هیوندای النترا مدل 2017
مدل جدید هیوندای النترا به تازگی دستخوش تغییراتی اساس شده است. این تغییرات در همه قسمت های این خودرو از جمله طراحی ظاهری، طراحی کابین، ابزار و ادوات کمکی و رفاهی و پیشرانه اعمال شده اند. در مجموع مدل 2017 هیوندای النترا یک خودروی جدید بوده و نسل جدیدی از این خودرو را به بازار عرضه نموده که علاوه بر طراحی ظاهری جذاب تر و پیشرانه های جدید، مصرف سوخت پایین تری نیز نسبت به نسل قبلی خود دارد.


نسل جدید مزدا 3 مدل 2016
شرکت مزدا مانند بسیاری از خودروسازان دیگر، هنوز تغییراتی را برای سال جدید در خودروی مزدا 3 خود ایجاد ننموده و این خودرو با امکانات مدل سال 2016 میلادی خود به فروش می رسد.


اطمینان رانندگی
با توجه به اینکه هنوز زمان زیادی از عرضه هیوندای النترا به بازارهای جهانی نمی گذرد، این خودرو مورد تست متخصصان J.D. Powers (موسسه ای برای بررسی عملکرد خودروها در طولانی مدت) قرار نگرفته است. اما مزدا 3 با شرکت در این آزمون ها نمره این معادل بالاتر از متوسط را به خود اختصاص داده است. اما در مجموع بر اساس آمار و اطلاعات هر دوی این خودروها در این زمینه از امتیاز یکسانی برخوردار شده و توانایی هایی نسبتا مشابه دارند.
در مورد خدمات پس از فروش و ضمانت خودرو، مزدا 3 مانند بسیاری دیگر از رقبای هیوندای النترا از این خودرو عقب افتاده است. در بازار خودرو فعلی جهان کمتر خودرویی است که توانایی رقابت با ضمانتنامه 5 ساله یا 100.000 کیلومتری (هر کدام که زودتر فرا برسد) برای تجهیزات خودرو و 10 ساله یا 160.000 کیلومتری برای پیشرانه را داشته باشد. بدین ترتیب مزدا 3 سال 2016 با ضمانتنامه 3 ساله یا 60.000 کیلومتری برای تجهیزات و 100.000 کیلومتر یا 5 سال برای پیشرانه و موتور رتبه پایین تری از هیوندای النترا نسل جدید را به خود اختصاص می دهد.
در مجموع و در زمینه توانایی های این دو خودرو در دراز مدت، باید به شانس خود اطمینان کنیم! با توجه به اینکه قابلیت های هیوندای النترا در طولانی مدت هنوز مورد آزمون قرار نگرفته اما سیستم گارانتی طولانی مدت و با پوشش کامل آن، این خودرو را هم رده با مزدا 3 که قابلیت های طولانی مدت آن مورد تست قرار گرفته و نمره ای خوب و مناسب را به خود اختصاص داده است، قرار می دهد.


مصرف سوخت
برای هر دوی این خودروها دو مدل پیشرانه در نظر گرفته شده است. مدل پایه مزدا 3 مجهز به یک موتور 2 لیتری 4 سیلندر شده است. این موتور توانایی تولید 155 اسب بخار نیرو را دارد. مصرف سوخت مزدا 3 سال 2016 معادل  7.8 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر شهری و  5.7 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر بزرگراهی است. شرکت مزدا برای کسانی که علاقه به قدرت و توانی بیشتری از خودروی خود دارند نیز یک موتور 4 سیلندر 2.5 لیتری در نظر گرفته است. این موتور قدرتمند که توانایی تولید نیرویی معادل 184 اسب بخار را دارد از موتور مدل پایه پر مصرف تر بوده و در هر 100 کیلومتر  8.4 لیتر در مسیرهای شهری و 6 لیتر در مسیر های بزرگراهی طی می کند.
هیوندای النترا 2017 نیز با دو نوع پیشرانه ارائه می گردد. یک پیشرانه 2 لیتری 4 سیلندر که 147 اسب بخار نیرو داشته و مصرف آن برابر با  9 لیتر در هر 100 کیلومتر در شهر و  6.5 لیتر در هر 100 کیلومتر در بزرگراه با استفاده از گیربکس دستی 6 سرعته است. با استفاده از جعبه دنده انتخابی 6 سرعته اتوماتیک مصرف سوخت کاهش پیدا کرده و به اعداد 8.1 در شهر و 6.2 می رسد. البته برای کسانی که از خودروی خود، مصرف سوخت کمتری را انتظار دارند، یک موتور 1.4 لیتری 4 سیلندر مجهز به توربوشارژر نیز در دسترس بوده که با تولید 128 اسب بخار نیرو مصرفی معادل 6.7 لیتر در هر 100 کیلومتر در سیکل ترکیبی شهر/بزرگراه دارد. با وجود اینکه هیوندای النترا نسل جدید و مزدا 3 مدل 2016 هر دو مجهز به پیشرانه هایی با مصرف کم شده اند، توانایی فنی و قدرت تولیدی مزدا 3 بیشتر از رقبای هم رده خود در هیوندای النترا است. در مجموع مزدا 3 مدل سال 2016 با استفاده هماهنگ و متعادل از قدرت بالا و مصرف سوخت پایین تر انتخاب برتر در این زمینه خواهد بود.


امنیت و سیستم های کمکی رانندگی
با توجه به اینکه هیوندای النترا مدل 2017 از تاره واردان بازار خودروی جهان بشمار می آید، هنوز مورد تست ایمنی تصادف توسط NHTSA قرار نگرفته و نمره کسب شده توسط آن نیز نامشخص است. اما با توجه به کسب بازخوردهای مناسب در نسل قدیمی این خودرو و با توجه به اینکه این خودرو در هر زمینه ای، پیشترفته تر از مدل قبلی خود است، انتظار می رود که نسل جدید این خودرو نیز موفق به کسب 5 ستاره در زمینه امنیت رانندگی گردد. مزدا 3 مدل سال 2016 نیز توانسته با کسب 5 ستاره از NHTSA و عنوان Top Safety Pick+ نام خود را به عنوان خودرویی ایمن در بازارهای خودروی جهان ثبت نماید.
در زمنیه تجهیزات و ادوات کمکی و تجهیزات ایمنی، این دو خودرو نیز مانند بسیاری از رقبای خود در بازار به لیست بلند بالایی از تجهیزات و ویژگی های مختلف و قابل توجه مجهز شده اند. این دو خودرو در مدل های پایه مجهز به امکاناتی از قبیل کیسه های هوای جانبی پرده ای (Side Curtain Airbags)، سیستم ترمز ضد قفل (ABS) و سیستم کنترل کشش (Traction Control) شده اند. گزینه های جالب توجهی مانند سیستم هشدار ترافیک در بخش عقب خودرو (Rear Cross Traffic Alert) و سیستم هشدار برخورد با موانع در جلو (Forward Collision Alert) با قابلیت ترمز خودکار و سامانه هشدار خروج از دو خط جاده (Lane Departure) نیز به صورت انتخابی برای این دو خودرو وجود دارند.
اما هیوندای النترا مدل 2017 و مزدا 3 مدل 2016 در زمینه امکانات تفاوت هایی نیز با هم دارند. به عنوان مثال تنها هیوندای النترا مجهز به سیستم حفظ مسیر حرکت بین دو خط جاده (Lane Keep Assist System) بوده و مزدا 3 از این سیستم استفاده نمی کند. در مقابل چراغ های جلو نور بالا در مزدا 3 عملکردی خودکار دارد که هیوندای النترا از آن بی بهره است. البته یکی از نقاط ضعف بزرگ در مورد هیوندای این بوده که دوربین کمکی عقب خودرو به صورت انتخابی بر روی مدل های آن نصب می گردد، در صورتیکه این وسیله در تمامی مدل های مزدا 3 بصورت استاندارد وجود دارد. در مجموع و در زمینه تجهیزات ایمنی و کمکی این دو خودرو رقابت بسیار سختی با هم داشته و اگر هیوندای النترا بتواند نتایج خوبی را در آزمون های NHTSA در زمینه امنیت در هنگام تصادفات رانندگی کسب نماید، این دو خودرو به عنوان ایمن ترین خودروهای کلاس سدان کوچک شناخته خواهند شد.


تکنولوژی
همانطور که انتظار می رود و با توجه به لیست بلند بالای تجهیزات ایمنی و کمکی رانندگی در این دو خودرو، هیوندای النترا مدل 2017 و مزدا 3 مدل 2016 از جدیدترین تکنولوژی های روز در ابزار و ادوات خود استفاده می نمایند. این تکنولوژی ها هم در زمینه تجهیزات ایمنی مانند سیستم های هشدار موانع در جلو بوده و هم در زمینه سیستم های رفاهی و چند رسانه ای مانند صفحه های نمایشگر بزرگ لمسی، سیستم های صوتی با کیفیت بالا و سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control). این دو خودرو علاوه بر این موارد به صندلی ها و ابزار و ادواتی با پوشش چرم و سیستم ناوبری ماهواره ای و بسیاری دیگر از امکانات نیز مجهز شده اند. تنها نکته ای که هیوندای النترا سال 2017 را اندکی بالاتر از مزدا 3 مدل 2016 قرار می دهد، استفاده آن از نرم افزارهای Apple CarPlay و Android Audio است. اما در مجموع با توجه به همه این امکانات، این دو خودرو از مدرن ترین گزینه های موجود در کلاس بدنه سدان کوچک در بازار بشمار می روند.


پیشنهاد
با توجه به نتایج، خودروی برگزیده ما مزدا 3 مدل 2016 خواهد بود. البته این برتری محسوس نبوده و منکر توانایی های فنی و قابلیت های دینامیکی هیوندای النترا نخواهد شد. از دلایلی که موجب انتخاب مزدا 3 به عنوان خودروی برتر این مقایسه شد می توان به کسب رتبه خوب در تست رانندگی طولانی مدت توسط J.D. Powers، فرمان پذیری سریع تر و چابک تر و قدرت تولیدی بیشتر پیشرانه ها اشاره نمود. همچنین تجهیزاتی مانند سیستم ارتباطی بلوتوث و دوربین کمکی عقب نیز بر روی مدل های پایه و استاندارد این خودرو نصب شده که در مدل های پایه هیوندای النترا وجود ندارد. مدل هاچ بک مزدا 3 نیز از طراحی جدید و مدرنی برخوردار است در صورتیکه مدل هاچ بک هیوندای النترا هنوز با همان ظاهر نسل قدیمی این خودرو به بازار ارائه می گردد. در نهایت با وجود اینکه هردوی این خودروها به عنوان مدرن ترین، کم مصرف ترین و مجهزترین خودروها کلاس خود بحساب می آیند، اما به نظر ما برنده این رقابت با اختلاف بسیار کم مزدا 3 مدل سال 2016 میلادی خواهد بود.