مقایسه  هیوندای سوناتای هیبریدی 2015 با هیوندای سوناتا هیبریدی 2016

اگر قصد خرید یک خودروی کم مصرف در کلاس بدنه سدان سایز متوسط را دارید، پیشنهاد ما این است که هیوندایسوناتا (Hyundai Sonata) هیبریدی نسل جدید مدل سال 2016 میلادی را در میان گزینه های خود قرار دهید. به نظر ما این خودرو که یکی از معدود خودروهای مجهز به پیشرانه هیبریدی موجود این کلاس بدنه در بازار است، یکی از بهترین ها هم بحساب می آید. در سال 2016 شرکت هیوندای مدل هیبریدی سوناتای خود را به طراحی جدیدی مجهز نموده است که تفاوت هایی چشمگیر با مدل قبلی خود دارد. اما اینکه چه قابلیت های جدیدی در این خودرو وجود داشته و تفاوت آن با مدل قبلی چیست، مساله ای است که در این نوشته با مقایسه جز به جز این دو خودرو به بررسی آن خواهیم پرداخت و در نهایت به پاسخ این سوال ها خواهیم رسید.


طراحی خارجی
در خارج از خودرو و نمای ظاهری آن، رشد چشمگیر طراحی بدنه قابل مشاهده است. با وجود اینکه فرم و استایل طراحی در دو نسل هیوندای سوناتا هیبریدی مدل سال 2015 و 2016 نزدیک بهم است، اما در مقایسه با نسل قبلی، مدل جدید اندکی بزرگ تر، مجلل تر، لوکس تر و بروز تر طراحی شده است. اما با توجه به اینکه تغییرات نسل جدید در حد پیشرفت (Evolution) بوده نه انقلاب (Revolution)، هنوز هم کسانی هستند که قدرت تمایز این دو خودرو را از همدیگر نداشته و تنها در صورتی به تفاوت این دو خودرو پی می برند که در کنار همدیگر پارک شده باشند.


طراحی داخلی
در طراحی داخلی نیز مانند طراحی خارجی و بدنه خودرو عمل شده است. کابین هیوندای سوناتا نسل جدید اندکی بزرگ تر شده و ابزار و ادوات موجود در کنسول میانی نیز بزرگ تر و عریض تر شده و احساس مجلل بودن و با وقار بودن را به راننده و سرنشینان القا می کند. همانند خودروهای دیگری که مورد بهینه سازی (Facelift) قرار می گیرند، هیوندای سوناتا هیبریدی جدید نیز از امکانات و ویژگی های بیشتری نسبت به نسل قبلی خود سود می برد. فضای پای سرنشینان در صندلی های جلو و عقب بیشتر شده و سرنشینان احساس راحتی بیشتری می کنند. حجم صندوق عقب نیز افزایش پیدا کرده و مکان بیشتری برای قرار دادن چمدان ها و اسباب و اثاثیه در اختیار سرنشینان قرار گرفته است. همچنین کیفیت مواد اولیه برای ساخت ادوات و ابزار موجود در کابین نیز بالا رفته و در راستای القای حس لوکس بودن حرکت نموده است. در مجموع می توان گفت که تغییرات ایجاد شده در مدل جدید هیوندای سوناتا موجب آن شده شرکت هیوندای در این تغییر نسل موفق عمل نموده و این خودرو در رتبه ای  بالاتر از نسل قبلی خود قرار می گیرد.


توانایی های فنی
هیوندای سوناتا هیبریدی نسل قبلی سال 2015 میلادی از یک پیشرانه هیبریدی 4 سیلندر به حجم 2.4 لیتر استفاده می کند. این موتور توانایی تولید 199 اسب بخار نیرو را دارد. این نیرو توسط یک جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک به چرخ های جلوی آن منتقل می گردد. مصرف سوخت این مدل نیز برابر با  6.5 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر شهری و  5.8 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر بزرگراهی است. سوناتا هیبریدی نسل جدید با استفاده از موتور 2 لیتری 4 سیلندر خود توانی معادل 193 اسب بخار را تولید می کند. این مدل از مصرف سوخت پایین تری نسبت به نسل قبل خود برخوردار بوده و  مصرف آن معادل 5.8 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیرهای شهری  و 5.3 لیتر در هر 100 کیلومتر در بزرگراه است. پس در این زمینه نیز هیوندای موفق عمل کرده و مصرف سوخت خودروی سوناتا هیبریدی را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.


امکانات و تکنولوژی استفاده شده
هنگامی که به مبحث تجهیزات و تکنولوژی استفاده شده در خودرو می رسیم، هیوندای سوناتا هیبریدی نسل جدید بالاتر از نسل قدیم خود قرار گرفته و امکانات بیشتری را نسبت به آن به راننده و سرنشینان ارائه می نماید. بزرگترین تغییرات این خودرو نسبت به نسل قبلی خود در زمینه تجهیزات و تکنولوژی مربوط به بخش امنیت خود است. هیوندای سوناتا هیبریدی 2016 به امکاناتی مانند سیستم هشدار برخورد از جلو (Forward Collision Alert)، سیستم تشخیص نقطه کور، سنسورهای پارک در بخش عقبی خودرو و سیستم هشدار خروج از دو خط جاده (Lane Departure Alert) بوده که هیچکدام از این موارد در نسل قبلی به چشم نمی خورند.
اما موارد اشاره شده تنها تغییرات این خودرو نسبت به نسل قبلی خود نبوده و هیوندای سوناتا هیبریدی جدید به تعداد زیادی ابزار و ادوات کمکی و رفاهی نیز مجهز شده است. صفحه نمایش لمسی این خودرو نسبت به نسل قبلی بزرگتر شده و سایز برابر با 8 اینچ دارد. از دیگر امکانات موجود در هیوندای سوناتا هیبریدی مدل 2016 می توان به چراغ های نور بالای اتوماتیک جلو، صندلی های مجهز به سیستم تهویه در بخش جلو، صندلی های مجهز به گرمکن در بخش عقب و سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control) نیز اشاره کرد که نسل قبلی این خودور از آنها بی بهره بود. در مجموع هیوندای سوناتا هیبریدی مدل سال 2016  پیشرفت چشمگیری در زمینه مجهز بودن به ادوات کمکی و رفاهی داشته و انتظارات افرادی که از داشتن گجت های مختلف و مجهز به تکنولوژی روز لذت می برند را به خوبی برآورده می نماید.


تجربه رانندگی
در بروی جاده نیز هیوندای سوناتا هیبریدی جدید شاهد پیشرفت های زیادی نسبت به مدل قبلی خود بوده و به همان نسبت که در زمینه طراحی خارجی و داخلی این نسل عملکرد مناسبی داشته، در این زمینه نیز موفق عمل کرده است. هیوندای سوناتا هیبریدی جدید حرکتی نرم تر و بی صدا تر بر روی جاده داشته و در هنگام عبور از پستی و بلندی های جاده احساس راحتی بیشتری را به راننده و سرنشینان منتقل می نماید. سیستم ترمز هیوندای سوناتا هیبریدی نسل جدید نیز بر خلاف بیشتر خودروهای هیبریدی موجود در بازار خوب عمل نموده و عملکرد آن مشابه سیستم های ترمز سنتی در خودروهای بنزین سوز است. فرمان پذیری این دو خودرو نیز مشابه بوده و عمکلرد مناسبی دارد. شتاب گیری این دو مدل نیز در حد و اندازه های همدیگر بوده است. البته انتظار می رود با توجه به این مساله که هیوندای سوناتای هیبریدی نسل جدید نسبت به مدل قبلی خود اندکی افزایش حجم داشته و همچنین پیشرانه آن نیز کوچک تر شده است، دچار اندکی افت در قابلیت های شتابگیری شود.


امنیت و سیستم های کمکی رانندگی
در آزمایش هایی که توسط سازمان NHTSA بر روی این دو خوردو انجام شده است، هیوندای سوناتا هیبریدی در هر دو نسل موفق به دریافت 5 ستاره در خصوص تصادفات شده اند. در آزمون هایی که توسط موسسه غیر دولتی IIHD  بر روی این دو مدل انجام شده نیز هر دو خودرو عملکرد مناسب و موفقی داشته و عنوان Top Safety Pick+ را دریافت نموده اند. در مورد تجهیزات کمکی رانندگی و ابزار و ادوات مربوط به مبحث ایمنی، هیوندای سوناتا هیبریدی نسل جدید مدل سال 2016 میلادی تغییرات چشمگیری داشته و به لیست کاملی از این دست تجهیزات مجهز شده است. با وجود اینکه مدل نسل قبلی هیوندای هیبریدی به امکاناتی مانند ترمزهای ضد قفل (ABS)، کیسه های هوای جانبی ای پرده ای، دوربین کمکی بخش عقبی خودرو، سیستم کنترل کشش الکترونیکی (Traction Control) و سیستم کنترل پایداری (Stability Control) مجهز بوده، اما مدل جدید هیوندای سوناتا هیبریدی پا را از این نیز فراتر نهاده و امکانات جدید و مجهز به تکنولوژی روزی مانند سیستم تشخیص نقطه کور (Blind Spot Monitoring System)، سیستم هشدار برخورد از جلو (Forward Collision Alert)، سیستم هشدار خروج از دو خط جاده (Lane Departure Alert) و سنسورهای کمکی پارک در بخش عقبی خودرو را نیز با آنها اضافه نموده و این خودرو را به یک نمونه تقریبا کامل در کلاس خودروهای سدان سایز متوسط تبدیل کرده است. البته با توجه به نمرات خوب کسب شده توسط نسل جدید هیوندای سوناتا هیبریدی از موسسه IIHS این خودرو را بالاتر از نسل قبلی خود قرار داده و آن را به خودرویی مناسب برای کسانی که بیشترین اهمیت را به بخش ایمنی خودرو می دهند، تبدیل کرده است.

سخن آخر
در مجموع و با توجه به آنچه در مورد برتری ها و امکانات جدید هیوندای سوناتا هیبریدی مدل سال 2016 نسبت به نسل قبلی خود گفته شد، این خودرو پیشرفت بسیار زیادی داشته و تقریبا در تمامی موارد مجهز تر و موفق تر از نسل قبلی خود عمل نموده است. بعلاوه طراحی خارجی مدرن تر و کابین زیبا تر و به روز تر، در کنار رانندگی نرم و راحت این مدل جدید، فضای بیشتری نیز در اختیار راننده و سرنشینان قرار گرفته و میزان راحتی کابین را با توجه به افزایش سایز بالاتر برده است. از دیگر برتری های نسل جدید هیوندای سوناتا هیبریدی مدل سال 2016 می توان به مصرف سوخت کمتر، مجموعه ای از ابزار و ادوات رفاهی و سیستم های امنیتی و کمکی رانندگی اشاره کرد. در نهایت اگر خریداران محدودیتی در تامین بودجه برای خرید این خودرو نداشته باشند، این خودرو بسیار بهتر و مجهز تر از نسل پیشین خود بوده و از عملکرد و ظاهری بهتری نسبت به نسل قبلی خود برخوردار شده است.