نیسان الگوی شارژ و میزان افت باتری را با دقت در بیش از ۴۰۰ هزار دستگاه مدل لیف بررسی کرده است. بسیاری از افراد، نیسان لیف را به‌دلیل نداشتن سیستم مدیریت حرارت فعال برای باتری سرزنش می‌کنند ولی اطلاعات منتشرشده توسط نیسان نشان می‌دهد باتری لیف بسیار قابل اطمینان است.

جدیدترین اطلاعات نیسان از باتری این خودرو نشان می‌دهند که باتری نیسان لیف حتی می‌تواند ۱۰ تا ۱۲ سال بیش از خودرو عمر داشته باشد. نیسان عمر ۱۰ ساله را برای مدل لیف تخمین زده است اما فرانسیسکو کارانزا، مدیر بخش انرژی گروه رنو نیسان گفته که باتری نیسان لیف می‌تواند تا ۲۲ سال عمر کند.

nissan leaf

این داده‌ها بسیار ارزشمند هستند و نشان می‌دهند که باتری نیسان لیف بعد از ۲۲ سال باید جایگزین شود. همچنین با گذشت زمان و کاهش عملکرد باتری، نیسان لیف دیگر شعاع حرکتی اول را نخواهد داشت. البته این مورد فقط مربوط‌به نیسان لیف نیست و برای هر خودروی برقی دیگری هم اتفاق می‌افتد. باید به این مسئله نیز توجه داشت که آب‌وهوای گرم می‌تواند روی عمر باتری خودروها تاثیر منفی داشته باشد.

nissan leaf

همچنین نیسان خبر از آغاز تلاش‌هایش برای بازیافت و استفاده کردن از باتری‌های خراب داده است. در گذشته، نیسان لیف با شعاع حرکتی محدودی به بازار عرضه می‌شد اما امروز مدل لیف پلاس با شعاع حرکتی حدود ۳۵۰ کیلومتر در بازار موجود است. پس حتی با درنظرگرفتن افت باتری‌ها با گذشت زمان، نیسان لیف پلاس همچنان یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید محسوب می‌شود. این تنها نقطه‌قوت لیف پلاس نیست و باید به طراحی داخلی خوب این خودرو، امکانات بالا، صندوق بزرگ و فضای داخلی جادار آن نیز اشاره کرد.
 

منبع: زومیت