مقایسه تویوتا کورولا 2017 با هیوندای النترا 2017

برای کسانیکه که خودرو مورد علاقه آنها در بین خودروهای کلاس سدان های کوچک (Compact Sedan) قرار دارد،  دو خودروی هیوندایالنترا (Hyundai Elantra) مدل سال 2017 میلادی و تویوتاکورولا (Toyota Corolla) مدل سال 2017 میلادی از بهترین گزینه ها موجود در بازار بحساب می آیند. این دو خودرو با ارائه امکانات و تجهیزات رفاهی مناسب در کنار مصرف سوخت پایین و قیمت رقابتی به همراه خودروهایی مانند هوندا سیویک (Honda Civic) و مزدا 3 (Mazda 3) نسل جدید به بهترین های این کلاس از خودرو تبدیل شده اند. کدام یک از این دو خودرو بهتر است؟ کدام مدل را برای خرید انتخاب نماییم؟ برای پاسخ به این پرسش ها متخصصان ما این دو خودرو را در بخش های مختلف مورد ارزیابی قرار داده و با معرفی نقاط ضعف و قوت هر کدام از آنها، خوانندگان را برای پاسخ به این پرسش ها یاری می کنند. در ابتدا با بررسی اجمالی این دو خودرو شروع کرده و توانایی ها و امکانات جدید و تفاوت های موجود در آن ها را نسبت به مدل های نسل قبلی خود معرفی نموده و این دو خودرو را مورد ارزیابی قرار می دهیم.


هیوندای النترا مدل سال 2017 میلادی
شرکت هیوندای مدل النترا جدید خود را بطور کل مورد بازطراحی قرار داده است. این تغییرات در تمامی بخش های خودرو مانند نمای ظاهری و طراحی کابین اعمال شده و این خودرو به تجهیزات و گجت های ایمنی، رفاهی و کمکی رانندگی مجهز شده است. بعلاوه کیفیت مواد اولیه ای که در ساخت ابزار و ادوات این خودرو مورد استفاده قرار گرفته نیز نسبت به نسل قبلی خود بهبود یافته است.


تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی
تویوتا کورولا نیز مورد بازنگری قرار گرفته است. هر چند تغییرات این خودرو در حد رقیب خود هیوندای النترا نبوده، اما این خودرو نیز در زمینه طراحی داخلی، خارجی و امکانات نسبت به مدل قبلی خود پیشرفت هایی داشته است. امکاناتی مانند سیستم هشدار برخورد از جلو با قابلیت ترمز خودکار (Forward Collision Alert With Automatic Brake)، سیستم کمکی حفظ خودرو در بین دو خط جاده (Lane Keep Assist) و چراغ های جلو خودکار و ... نیز به این خودرو اضافه شده اند. یک مدل خاص هم از این خودرو به مناسبت بزرگداشت پنجاهمین سالگرد تولید این خودرو بسیار محبوب و پرفروش نیز طراحی شده که در اختیار دوستداران و علاقمندان مدل کورولا شرکت تویوتا قرار می گیرد.


اطمینان رانندگی
با توجه به اینکه نسل جدید هیوندای النترا به تازگی به بازارهای جهانی عرضه شده است، هنوز توسط متخصصین J.D. Powers (موسسه ارزیابی عملکرد خودرو در طولانی مدت) مورد آزمایش قرار نگرفته است. البته با توجه به اینکه نسل قبلی این خودرو موفق به دریافت نمره متوسط در تست های این موسسه شده بود، انتظار می رود که نسل جدید با توجه به طراحی های جدید و امکانات بیشتر و جدیدتر، عملکردی برابر و یا بهتر از مدل قبلی خود داشته باشد.
اما تویوتا کورولا موفق به کسب عنوان عالی از این موسسه شده و به عنوان موفق ترین خودرو در کلاس خود از لحاظ عملکرد خودرو در طولانی مدت و کیفیت ابزار و ادوات موجود  شناخته می شود. هیوندای النترا نسل جدید سال 2017 میلادی در زمینه گارانتی و خدمات پس از فروش یکی از بهترین ها در کلاس خود است. این خودرو با ضمانتی معادل 5 سال یا 100.000 کیلومتر (هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد) برای اجزای خارجی و تجهیزات و 10 سال یا 160.000 کیلومتر برای پیشرانه و موتور به راحتی از تویوتا کورولا پیشی گرفته است. شرکت تویوتا مدل کورولا سال 2017 خود را با ضمانتی 3 ساله یا 60.000 کیلومتر برای اجزای خارجی و تجهیزات و 5 ساله یا 100.000 کیلومتر برای موتور و پیشرانه ارائه نموده است. در مجموع و در این قسمت با توجه به اینکه زمان تحت پوشش ضمانت قرار گرفتن هیوندای النترا بیشتر بوده و اطمینان و کیفیت رانندگی در طولانی مدل برای تویوتا کورولا بیشتر است، این دو خودرو در این زمینه عملکرد مشابهی دارند.

برنده این بخش: تساوی


مصرف سوخت
هیوندای النترا مدل سال 2017 نیز با دو نوع پیشرانه ارائه می گردد. یک پیشرانه 2 لیتری 4 سیلندر که 147 اسب بخار نیرو داشته و مصرف آن برابر با  9 لیتر در هر 100 کیلومتر در شهر و 6.5 لیتر در هر 100 کیلومتر در بزرگراه با استفاده از گیربکس دستی 6 سرعته است. با استفاده از جعبه دنده انتخابی  6 سرعته اتوماتیک مصرف سوخت کاهش یافته و به اعداد 8.1 در شهر و 6.2 می رسد. البته برای کسانی که از خودروی خود مصرف سوخت کمتری را انتظار دارند، یک موتور 1.4 لیتری 4 سیلندر مجهز به توربوشارژر نیز در دسترس بوده که با تولید 128 اسب بخار نیرو مصرفی ممعادل 6.7 لیتر در هر 100 کیلومتر در سیکل ترکیبی شهر/بزرگراه دارد.
برخلاف هیوندای النترا، تویوتا کورولا مدل سال 2017 تنها با یک مدل پیشرانه به بازار عرضه می گردد. این پیشرانه از یک موتور 4 سیلندر 1.8 لیتری استفاده می کند. این موتور توانایی تولید نیرویی برابر با 132 اسب بخار در مدل معمولی و استاندارد و 140 اسب بخار در گونه بهینه سازی شده یعنی مدل Corolla Eco را دارد. تویوتا کورولا در مدل Eco خود مصرفی معادل 7.8 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر شهری و 5.6 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر بزرگراهی دارد. مدل استاندارد نیز مصرفی معادل 8.2 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر شهری و 6.2 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر بزرگراهی دارد. البته مدل پایه تویوتا کورولا با استفاده از یک جعبه دنده قدیمی و تقریبا از رده خارج 4 سرعته اتوماتیک مصرفی برابر 8.7 لیتر در هر 100 کیلومتر در شهر و 6.5 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر بزرگراهی دارد. حال می رسیم به اظهارنظر نهایی در مورد مصرف سوخت این دو خودرو: هم تویوتا کورولا مدل 2017 و هم هیوندای النترا مدل 2017 از مصرف سوخت پایینی به ویژه در مدل های Eco خود برخوردار هستند و عملکردی تقریبا یکسان دارند. اما خریداران باید تا جای ممکن از خرید مدل پایه تویوتا کورولا با جعبه دنده از رده خارج 4 سرعته اتوماتیک دوری نمایند.

برنده این بخش: تساوی


امنیت و سیستم های کمکی رانندگی
تویوتا کورولا و هیوندای النترا به لیست نسبتا کاملی از تجهیزات کمکی و ایمنی مجهز شده اند. از تجهیزاتی که در این دو خودرو وجود دارند می توان به سیستم هشدار خروج از دو خط جاده (Lane Departure Alert)، سیستم حفظ موقعیت خودرو در بین دو خط جاده (Lane Keep Assist)، سیستم هشدار برخورد از جلو با قابلیت ترمزگیری خودکار، چراغ های جلو نور بالای اتوماتیک و سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control) اشاره کرد. البته دو سیستم تشخیص نقطه کور (Blind Spot Detection) و هشدار وجود ترافیک در عقب خودرو (Rear Cross Traffic Alert) هنوز در تویوتا کورولا مدل 2017 وجود نداشته که این دو مورد از برتری های هیوندای النترا بشمار می آید.
در زمینه تست تصادف، هیوندای النترا موفق به دریافت 4 ستاره از سازمان NHTSA شده در صورتیکه تویوتا کورولا موفق تر عمل کرده و با دریافت 5 ستاره از رقیب خود پیشی گرفته است. تویوتا در نسل قبلی خود بر خلاف هیوندای النترا که موفق به دریافت عنوان Top Safety Pick+ از موسسه ی غیر دولتی IIHS شده بود، موفق عمل نکرده که انتظار می رود این نقیصه در مدل جدید این خودرو بر طرف شده باشد و تویوتا کورولا هم بتواند به عنوانی مانند رقیب خود دست پیدا نماید.
در مجموع نظر نهایی در مورد امنیت این دو خودرو نشان می دهد که هیوندای النترا نسل جدید مدل سال 2017 در زمینه امکانات کمکی رانندگی از تویوتا کورولا بهتر عمل نموده اما در تست های سازمان NHTSA ضعیف تر از رقیب خود بوده و در پشت آن قرار می گیرد. در صورتیکه شرکت تویوتا بتواند عقب افتادگی نسل قبلی خود در مورد آزمون های IIHS را برطرف نماید، هر دوی این خودروها توانایی های یکسانی در زمینه ویژگی های امنیتی و کمکی رانندگی خواهند داشت. در غیر این صورت هیوندای النترا با فاصله اندکی تویوتا کورولا را به عقب راننده و برنده این بخش از تست های ما خواهد بود.

برنده این بخش: هیوندای النترا


تکنولوژی های مورد استفاده
هیوندای النترا نسل جدید سال 2017 میلادی به عنوان یکی از پیشرفته ترین خودروهای کلاس سدان های سایز کوچک موجود در بازار شناخته می شود و در موارد بسیاری برتری های خود را به رخ رقیب خود تویوتا کورولا مدل سال 2017 میلادی می کشد. همانطور که در بالا اشاره کردیم، دو سیستم تشخیص نقطه کور (Blind Spot Detection) و هشدار وجود ترافیک در عقب خودرو (Rear Cross Traffic Alert) از برتری های این خودرو نسبت به تویوتا کورولا بشمار می آیند. اما این دو مورد تنها بخش هایی نیستند که موجب جلو زدن هیوندای النترا از تویوتا کورولا می گردند.
ابزار و ادوات رفاهی این دو خودرو نیز با هم تفاوت هایی دارند. هیوندای النترا مجهز به صفحه نمایشگر 8 اینچی لمسی شده در حالیکه این صفحه نمایش در تویوتا کورولا  با سایز 6.1 اینچ عرضه می گردد. سیستم صوتی حرفه ای ساخت شرکت اینفینیتی (Infinity)، صندلی راننده با قابلیت ذخیره تنظیمات وضعیت، صندلی های ردیف عقب مجهز به گرمکن و صندلی ها ردیف جلو مجهز به سیستم تهویه از دیگر برتری های هیوندای النترا مدل 2017 نسبت به تویوتا کورولا مدل 2017 به شمار می آیند. با توجه به توضیحات بالا نتیجه رقابت این دو خودرو در بخش تکنولوژی واضح و مشخص است. با وجودیکه تجهیزات ایمنی و کمکی رانندگی در این دو خودرو تقریبا یکسان است، اما هیوندای النترا با ارائه طیف وسیعی از ابزار و ادوات رفاهی و گجت های مختلف به راحتی تویوتا کورولا را پشت سر گذاشته و برنده این بخش از رقابت می گردد.

برنده این بخش: هیوندای النترا


قیمت
با وجود اینکه هیوندای النترا مدل 2017 و تویوتا کورولا مدل 2017 در مقایسه هایی که تا به اینجا داشتیم، تقریبا در یک رده قرار می گیرند اما هیوندای در زمینه قیمت از تویوتا بهتر عمل کرده است. هیوندای النترا نسل جدید مدل سال 2017 میلادی در مدل پایه نسبت به مدل پایه تویوتا کورولا با وجود عدم پشتیبانی از تعدادی از ابزار و ادوات رفاهی و سرگرمی ارزان تر است. این تفاوت قیمت در مورد مدل های بالاتر نیز وجود داشته و در مجموع قیمت تمام شده تویوتا کورولا مدل 2017 از همتای کره ای خود بیشتر است. البته شاید کسانی باشند که این افزایش قیمت را به استفاده از برند تویوتا بر روی خودروی خود نسبت داده و این تفاوت قیمت را توجیه نمایند. اما بر اساس اطلاعات از نظر ما هیوندای النترا نسبت به امکانات موجود قیمت مناسب تری داشته و برنده این بخش از مقایسه ما نام می گیرد.

برنده این بخش: هیوندای النترا

پیشنهاد
با توجه به اصلاحات انجام شده بر روی تویوتا کورولا مدل 2017، این خودرو همراه با هیوندای النترا نسل جدید سال 2017 به جمع بهترین های این کلاس راه پیدا می کنند. مدل هاچ بک (Hatchback) این خودرو ها نیز بزودی به بازارها عرضه خواهد شد و طرافداران این کلاس از خودروها نیز می توانند از قابلیت های فنی و امکانات رفاهی این دو خودرو در کلاس هاچ بک نیز استفاده نمایند. اما در مجموع خودروی برنده از دید ما، هیوندای النترا نسل جدید مدل سال 2017 میلادی است. البته این برتری تنها به دلیل قیمت پایین تر و سیستم ضمانتنامه طولانی تر نیست. هیوندال النترا به مجموعه ای از ابزار و ادوات با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و سیستم های ایمنی و کمکی رانندگی نیز مجهز شده است. اما بسته به سلیقه خریداران انتخاب تویوتا کورولا نیز انتخاب نا معقولی نبوده و این خودرو نیز در کنار خودروهایی مانند مزدا 3 و هوندا سیویک از بهترین خودرو های موجود در کلاس سدان کوچک هستند.

برنده نهایی: هیوندای النترا

لینک ویدئو بررسی تویوتا کرولا: toyota corolla 2016
لینک ویدئوی بررسی هیوندای النترا: hyundai elantra 2017