اقدامی جسورانه جهت مبارزه جدی با آلودگی هوا در 4 شهر بزرگ دنیا

شهرداران شهرهایی از جمله پاریس، مکزیکو سیتی، مادرید و آتن تمرکز خود را بر توسعه خودروهایی که با سوخت‌هایی از قبیل بیودیزل، برق، گاز طبیعی، سوخت‌های زیستی و…کار می‌کنند خواهند گذاشت. در کنار آن در بخش حمل ونقل عمومی بیشتر بر انرژی‌های تجدیدپذیر تکیه خواهند کرد. قراردادی که چهار شهردار که نماینده ۴۲ میلیون نفر بودند امضا کردند، در مورد خودروهای دیزلی شخصی است. درحالی که فولکس واگن اعلام کرد دیگر خودروهای دیزلی را در آمریکا عرضه نخواهد کرد، خودروسازهای دیگری از جمله جگوار و لندروور سرمایه ‌گذاری ‌های سنگینی را روی فناوری دیزل انجام می‌دهند. خودروسازهای دیگر در حال حال حاضر مشغول کار برروی توانایی ‌های هیبریدی موتورهای دیزلی هستند. به طور کلی میشود نتیجه گرفت عموم خودروسازان در حال پیشروی رو به سوی خودروهای هیبریدی هستند. مارا در موتوتل همراهی کنید.
اقدام به حذف خودروهای دیزلی در این چهار شهر، نوید بخش پیمان‌های جهانی در زمینه ی آب وهوا است که به جای کشورها توسط شهرها جهت برداشتن قدم‌هایی در راستای کنترل آلودگی بدون اهداف سیاسی و در سطح ملی در زمان نامعلومی بوجود خواهند آمد. مسئولین مدیریت شهری بر خلاف دولت های مرکزی نشان داده‌اند که میتوانند خیلی امیدوار کننده باشند. چرا که اجرای همچین قانونی در سطح یک شهر بسیار راحت‌تر از اجرای آن در سطح کشور است. بسیاری از شهرها برای کنترل آلودگی قوانینی را وضع کرده‌اند. از جمله قوانینی که میگوید در صورت عبور و مرور خودروها در ساعات و مناطق شلوغ باید هرینه ای به عنوان شارژ ازدحام پرداخت شود و یا جلوگیری از ورود کامیون‌ها به مرکز شهر و یا اجازه دادن به خودروهای مشخص برای ورود به مناطق شهری و حاشیه شهر. به گفته ی شهردار مکزیکوسیتی آنها با کمک گسترش امکانات حمل نقل عمومی مانند اتوبوس‌های تندرو و مترو و سرمایه‌گذاری بر روی فرهنگ دوچرخه‌ سواری، در تلاشند که مشکل ترافیک را در مسیرها  و همچنین آلودگی هوا را حل کنند..
اخیرا پاریس اعلام کرده که خودروهای تولید شده قبل از سال 1997 ممنوعیت تردد دارند.این قدم توسط فعالان محیط زیست بسیار پسندیده آمد اما برخی نیز از این اقدام انتقاد کردند. سایر شهرهای اروپایی نیز در حال مبارزه با آلودگی و ازدحام هستند و با دقت پاریس را تحت نظر دارند. به نظر می‌رسد ممنوعیت تردد خودروهای پاریس با موفقیت روبه رو شود. شهردار پاریس بیان می کند: ما امروز ایستاده‌ایم تا بگوییم که دیگر آلودگی هوا و مشکلات سلامتی و مرگ و میر ناشی از آن را تحمل نخواهیم کرد به خصوص برای شهروندان آسیب پذیرمان. مشکلات بزرگی مانند آلودگی هوا اقدامات جسورانه‌ای می‌طلبد و ما سازندگان خودروها و اتوبوس‌ها دعوت می‌کنیم که به ما بپیوندند.» اکنون باید دید انسان‌ها آینده‌ خود را چگونه رقم خواهند زد؟ آیا تغییر روی داده و به سمت زندگی در دنیایی پاک حرکت خواهد کرد و یا با ادامه روند کنونی موجودیت خودش را به خطر خواهد انداخت؟