سریعترین شاسی بلند های دنیا

در این مقاله به بررسی سریعترین خودروهای شاسی بلند به همراه توضیحی مختصر در مورد مشخصات فنی آنها می پردازیم


۱) پورشه Cayenne توربو S
این خودرو جزو گران قیمت ‌ترین خودروها است. این خودرو با پیشرانه ی ۸ سیلندری 4800 سی سی ، توانایی تولید ۵۵۰ اسب بخار قدرت و گشتاور 749 نیوتون متر با گیربکس ۸ سرعته خودکار می‌تواند در ۴.۱ ثانیه ۰ تا ۱۰۰ را طی کند، بیشترین سرعت آن ۲۸۲ کیلومتر بر ساعت و مصرف سوخت آن برابر ۱۸ لیتر هر ۱۰۰ کیلومتر است.


۲) مرسدس بنز G63 AMG
از گران قیمت ‌ترین شاسی ‌بلندهای موجود در آمریکا است که محهز به پیشرانه ی5500 سی سی 8 سیلندری با قابلیت تولید ۵۳۶ اسب بخار قدرت، و گشتاور 759 نیوتن متر با گیربکس ۷ سرعته خودکار است. شتاب ۰ تا ۱۰۰ این خودرو برابر ۵.۳ ثانیه استت و بیشترین سرعت آن ۲۸۲ کیلومتر بر ساعت است. همچنین مصرفی برابر با ۲۰ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر دارد.


۳) مرسدس بنز ML63 AMG
از ویژگی ‌های برتر این شاسی ‌بلند کم صدا بودن موتور در سرعت ‌های بالا است. این خودرو مجهز به یک پیشرانه ی 5500 سی سی 8 سیلندری است که توانایی تولید 516 اسب بخار قدرت و 759 نیوتون متر گشتاور را دارد. این خودرو با یک گیربکس ۷ سرعته خودکار تجهیز شده و می‌تواند در ۴.۷ ثانیه ۰ تا۱۰۰ را طی کند. بیشینه سرعت آن ۲۸۲ کیلومتر بر ساعت هست و مصرفی معادل ۱۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر دارد.


۴) پورشه ماکان توربو
ماکان توربو مدل اسپرت کراس ‌اوور ماکان است که با یک پیشرانه ی 5000 سی سی ۶ سیلندری تجهیز شده و توانایی تولید۴۰۰ اسب بخار قدرت و 550 نیوتن متر گشتاور دارد. شتاب ۰ تا ۱۰۰ این خودرو برابر ۴.۲ ثانیه است که به کمک گیربکس ۷ سرعته خودکار می‌تواند به بیشینه سرعت ۲۶۴ کیلومتر بر ساعت برسد؛ مصرف سوخت این خودرو برابر ۱۴ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر است.


۵) لندرور رنج‌رور اسپرت
یکی از سریع‌ترین شاسی‌بلندهای دنیا با موتور ۸ سیلندر 5000 سی سی قدرتی برابر ۵۱۰ اسب بخار دارد. با مجموعه گشتاور 680 نیوتون متر و گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک می‌تواند حداکثر سرعت ۲۶۱ کیلومتر بر ساعت و مصرف سوخت ۱۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر را داشته باشد؛ همچنین در 5 ثانیه به شتاب 0 تا 100 میرسد.


۶) جیپ گراند Cherokee SR
این شاسی‌بلند با قدرت زیادش با موتور ۸ سیلندر 6400 سی سی شناخته شده که قدرتی برابر ۴۷۵ اسب بخار و گشتاور  637 نیوتون متر دارد، گیربکس ۸ سرعته خودکار به این خودرو کمک میکند بیشینه سرعت 257 کیلومتر بر ساعت را داشته باشد و در 4.8 ثانیه 0 تا 100 را طی کند مصرف سوختی معادل ۱۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر دارد


۷) بی‌ام‌و X6 M
این کارخانه آلمانی مدل‌های مختلفی از شاسی‌ بلندها دارد که این مدل با موتور ۸ سیلندر و پیشرانه ی 4400 سی سی یکی از سریع‌ ترین‌ آن‌ها است؛ توانایی تولید قدرت ۵۶۷ اسب بخار و گشتاور 749 نیوتون متررا دارد و بیشینه سرعتی برابر ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت دارد. با گیربکس ۸ سرعته خودکار قادر است تنها در ۴.۵ ثانیه سرعت خود را از صفر به صد برساند. همچنین مصرف سوخت شهری آن معادل ۱۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است


8)  بی‌ام‌و X5 xDrive50i
شاسی‌بلند دیگر بی‌ام‌ دبلیو با یک پیشرانه ی 4000 سی سی ۸ سیلندر توانایی تولید قدرت ۴۴۵ اسب بخار قدرت و گشتاور 650 نیوتون متر را دارد. به کمک گیربکس 8 سرعته خودکار، این خودرو می‌تواند شتاب ۰ تا ۱۰۰ را در ۴.۳ ثانیه طی کند. بیشینه سرعت آن ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت و مصرف سوختش برابر ۱۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.


۹) مرسدس بنز GL63 AMG
مدل دیگر این برند آلمانی با پیشرانه ی 5500 سی سی ۸ سیلندری و قدرت ۵۵۰ اسب بخار و گشتاور 650 عرضه می شود؛ به کمک گیربکس ۷ سرعته خودکار یا دستی، این خودرو می‌تواند ۰ تا ۱۰۰ را تنها در ۴.۸ ثانیه طی کند و در جاده با بیشینه سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت براند و به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۲۰ لیتر مصرف سوخت داشته باشد.


۱۰) آئودی SQ5
این شاسی‌بلند از سری Q5 آئودی موتور ۶ سیلندر با حجم 5000 سی سی، قدرت ۳۵۴ اسب بخار و گشتاور 470 نیوتون متر دارد. این خودرو مجهز به یک گیربکس ۸ سرعته خودکار یا دستی است و ۰ تا ۱۰۰ را تنها در ۵.۱ ثانیه طی میکند و میتواند به بیشینه سرعت ۲۴۵ کیلومتر بر ساعت برسد. همچنین مصرف سوختی معادل ۱۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر دارد.


11) دوج Durango R/T Hem
دوج با تولید این شاسی‌بلند توانست خود را در فهرست سریع‌ترین شاسی‌بلندهای جهان جای دهد. این خودرو دارای موتور ۸ سیلندر با حجم 5700 سی سی و گیربکس ۸ سرعته خودکار است و قدرت ۳۶۰ اسب بخار و گشتاور 528 نیوتون متر را دارد که در ۶.۴ ثانیه سرعت خود را از ۰ به ۱۰۰ می‌رساند و بیشینه سرعت آن برابر ۱۹۱ کیلومتر بر ساعت و مصرف سوختش ۱۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.