چگونه راننده بهتری شویم؟

حتی اگر برای یک مدت طولانی است که رانندگی می کنید باز هم همیشه کارهایی وجود دارد که با رعایت آنها رانندگی شما بهبود پیدا میکندرانندگی کردن جزو آن دسته از کار هایی است که شکل گرفتن عادت های بد در آن خیلی راحت اتفاق می افتد که حتی این مشکل را با تجربه ترین راننده ها نیز دارند. در اصل هر چقدر که بیشتر رانندگی کنید امکان شکل گیری این عادات بد در شما بیشتر است. اگر فکر میکنید که رانندگی شما می تواند از این نیز بهتر باشد، مطالعه این مقاله برای شما سودمند خواهد بوددر این مقاله تعدادی از توصیه های کارشناسان خودرو را گرد آوری کرده ایم تا رانندگی شما را در تمام شرایط بهبود دهیم. اگر علاقه دارید راننده ی خوبی باشید این توصیه ها برای شما بسیار کمک کننده خواهد بود. همراه ما باشید تا مروری کنیم به بهترین اقداماتی که می توانید در جهت ارتقا سطح رانندگی خود انجام دهید.
فقط در مواقع ضروری رانندگی کنید
این توصیه ممکن است در ابتدا اندکی عجیب به نظر بیاید. احتمالا میپرسید که چرا باید از رانندگی خودداری کنید. پاسخ این است که این مسئله مربوط به بحث امنیت است. همگی میدانیم که رانندگی یک عمل بسیار خطرناک است. کارهای متعددی می توان انجام داد برای جلوگیری از خطر رخ دادن وقایع ناگوار در جاده ها که اندکی جلوتر به آنها می پردازیم. با این وجود ساده ترین و موثر ترین روش برای اجتناب از مشکلات هنگام رانندگی این است که تا حد ممکن کمتر رانندگی کنید.
واقعیت این است که بخش زیادی از رانندگی ما کاملا غیر ضروری است.
هنگام خستگی رانندگی نکنید
یکی از مشکلات زندگی امروزه این است که اغلب با عجله در حال رفت و آمد هستیم؛ و یکی از نتایج آن این است که بسیاری از ما در زمانی که در حال رانندگی هستیم خسته ایم. اگرچه این موضوع برای بسیاری از افراد اجتناب ناپذیر است در واقع بهترین راه این است که تا جایی که میتوان از رانندگی در هنگام خستگی اجتناب کنید. این امر برای خیلی ها عادی شده که در حالت خستگی رانندگی میکنند و حقیقت این است که رانندگی هنگام خستگی به شدت خطرناک است زیرا خستگی تا حد زیادی زمان واکنش دادن شما را کند می کند حتی در شرایط بدتر ممکن است شما پشت فرمان به خواب بروید.
از رانندگی با سرعت غیر مجاز پرهیز کنید
اگر بخواهیم صادقانه درنظر بگیریم، همه ی ما با سرعت زیاد رانندگی کردن را تجربه کرده ایم. این مورد هم به ماهیت زندگی امروزی مرتبط می شود. حقیقتا نیازی به گفتن ندارد که رانندگی با سرعت بالا بسیار خطرناک است. در صورتی که حتی مقدار کمی از سرعت مجاز فراتر بروید احتمال تصادف کردن شما بیشتر خواهد شد. آمارهایی که در این زمینه وجود دارد می تواند کاملا موضوع را روشن کند. در حقیقت شما توانایی پیش بینی جاده را ندارید وهرگز نمی دانید که سر پیچ ها چه چیزی در کمین شما است پس باید مطمئن شوید که کمترین خطر ممکن شما را تهدید کند.
اگر احساس می کنید که نمی توانید با سرعت پایین رانندگی کنید شاید امتحان کردن و یاد گرفتن بعضی از تکنیک های آرام سازی به شما کمک کند. آرام سازی به طور کلی برای زندگی شما نیز سودمند است و به حفظ خونسردی شما هنگام رانندگی نیز کمک می کند. خونسردی باعث می شود سرعت خود را کاهش دهید و بسیار آرامتر و راحت تر رانندگی کنید. این موضوع در نهایت باعث می شود که راننده ماهرتر و مطمئن تری باشید.
برای تصادفات از قبل برنامه ریزی کنید
مسلما باید هر کاری که از دستتان بر می آید برای جلوگیری از تصادف انجام دهید. تصادف ممکن است برای هر کس رخ دهد و نمی توانید مطمئن باشید که هرگز تصادف نمی کنید، می توانید برای مواقعی که تصادفی رخ می دهد از قبل برنامه ریزی هایی داشته باشید. اگر برنامه ریزی صحیحی داشته باشید در هنگام رانندگی در جاده ها حس امنیت بیشتری خواهید داشت. همچنین شانس بسیار بیشتری خواهید داشت که در شرایط بد کمترین آسیب به شما برسد.
قبل از هر چیزی  لازم است بدانید به محض وقوع تصادف باید چه کاری انجام دهید. اول از همه توقف کنید. دوم اینکه حرکات ناگهانی انجام ندهید زیرا ممکن است عضوی از بدنتان آسیب دیده باشد. اگر حالتان خوب است از شرایط حال دیگران نیز اطلاع کسب کنید. سپس با اورژانس و پلیس تماس بگیرید. باید جزئیات مربوط به وضعیت رانندگان دیگر را هم در نظر داشته باشید. اگر حس می کنید که باید ادعای خسارت کنید این موضوع به شما کمک می کند. به خاطر داشته باشید که فرآیند ادعای خسارت می تواند نسبتا طولانی باشد. اگر برنامه ریزی درستی داشته باشید هنگام رانندگی آرامش بیشتری خواهید داشت. در این صورت حس می کنید که در رانندگی تبحر بیشتری دارید.
با قوانین رانندگی آشنا شوید
گاهی اوقات درک ضعیف مردم از قوانین رانندگی تعجب دارد. اگر علاقه دارید که رانندگی خود را تا حد امکان ارتقا دهید، باید سعی کنید قانون های رانندگی را درک کنید. تسلط پیدا کردن به قوانین رانندگی ممکن است زمان زیادی طول بکشد. هر چه بیشتر بدانید راننده بهتری خواهید شد. اگر درک بعضی از این قوانین برای شما دشوار است نیاز به آموزش بیشتر دارید که واقعا در فهم قوانین به شما کمک می کند.
به عادت های خودتان توجه داشته باشید
با گذشت زمان احتمال دارد عادت های بدی در شما شکل بگیرد. این موضوع در مورد همه ما صدق می کند و خوب است که تا حد امکان از عادت های بد خود آگاه باشیم. اگر از عادت های بد خود آگاه باشید احتمال اینکه آنها را ترک کنید بیشتر است. اغلب این عادت ها برای شما مشکلات جدی ایجاد می کنند، بنابراین پی بردن به این عادت ها ارزشمند است. هنگامی که به عادت های بد خود پی بردید سعی کنید آنها را ترک کنید.