آیا سیستم چند رسانه ای مخصوص صندلی های عقب ارزشی برابر با قیمت خود دارند؟

اگر شما علاقمند به خرید یک خودروی خانوادگی باشید، ممکن است این سوال برای شما مطرح شده باشد که آیا پرداخت هزینه ای بیشتر برای مجهز کردن خودرو به سیستم سرگرمی و چند رسانه ای برای سرنشینان صندلی های ردیف عقب منطقی بوده و آیا این سیستم ارزش مبلغ اضافه ای را که برای آن پرداخت می کنید دارد یا خیر. یکی از فواید وجود اینچنین سیستمی در خودرو این است که کودکان در طول سفر و حرکت در خودرو خسته نشده و در طول مسیر بوسیله آن سرگرم می شوند. اما آیا واقعا چنین سیستمی ارزش خرید را دارد؟ در این نوشته ما به بررسی این موضوع پرداخته و با نگاهی دقیق به آن، به پاسخ این پرسش می رسیم.

سیستم های استاندارد کارخانه تولید کننده خودرو یا برند های معتبر موجود در بازار
اگر قصد استفاده از یک سیستم چند رسانه ای سرگرمی مجهز به DVD و یا Blu-Ray را برای خودروی جدید خود دارید، معمولا بیشتر از دو انتخاب برای شما وجود ندارد. انتخاب اول این است که خودرویی را تهیه نمایید که بطور استاندارد و توسط کارخانه سازنده خودرو به این سیستم مجهز شده باشد. انتخاب دوم هم این است که خودرویی خریداری نمایید که این سیستم در آن وجود نداشته و با مراجعه به شرکت های بهینه سازی و تقویت خودرو، نمونه موردنظر را انتخاب نموده و توسط متخصصان شرکت، برای استفاده سرنشینان صندلی های ردیف عقب نصب نمایید.
نکته جالب توجه در این زمینه این است که معمولا هردوی این روش ها قیمت تقریبا یکسانی دارند. البته قیمت سیستم مخصوص کارخانه اندکی از مدل های خارج از کارخانه بیشتر خواهد بود که آن نیز به این دلیل است که سیستم موردنظر، بطور کامل با خودرو سازگار بوده و عملکردی مناسب دارد. هزینه تجهیز خودرو به این سیستم توسط کارخانه سازنده بسته به نوع خودرو و همچنین پیچیدگی و مدرن بودن سیستم مورد استفاده دارد و در این حالت، سیستم چند رسانه ای و سرگرمی خودرو، تحت ضمانت شرکت خودروسازی قرار می گیرد. هزینه تجهیز خودرو به این تجهیزات توسط شرکت های بهینه سازی و تقویت خودرو اندکی پایین تر بوده ولی این سیستم، بخش تجهیزات رفاهی خودرو را از پوشش گارانتی خارج می کند.

روش های جایگزین
پیش از اینکه اقدام به سفارش یک سیستم چند رسانه ای برای صندلی های ردیف پشتی خودروی خود نماییم، بهتر است به روش های جایگزین نیز فکر کنیم. در حال حاضر تولید کنندگان لوازم جانبی اقدام به ارائه پایه ها و نگهدارانده هایی جدید نموده اند. این نگهدارنده ها به بخش پشتی صندلی های جلو وصل شده و به سرنشینان بخش عقبی خودرو این امکان را می دهند که دستگاه هایی مانند iPod و تبلت خود را به آن وصل نمایند. با استفاده از این گونه نگهدارنده که قابلیت جدا سازی و حمل را دارند، دیگر نیاز به استفاده از سیستم های گرانقیمت و پیچیده و ثابت سیستم های چند رسانه ای برای سرنشینان عقبی خودرو نیست.
در این میان یک نکته مهم دیگر نیز وجود داشته که باید به آن توجه کنیم. در حال حاضر بسیاری از خودروهای موجود در بازار مجهز به قابلیت اشتراک بدون سیم اینترنت در داخل خودرو (Wi-Fi Hotspot) هستند. این قابلیت، موجب آن شده که کارایی و قابلیت های گجت ها و تبلت ها بیشتر شده و بتوانند با استفاده از آن به اینترنت متصل شوند. به عنوان مثال شرکت خودرو سازی کرایسلر (Chrysler) ایالات متحده، سرویسی به نام UConnect برای اتصال به اینترنت را به خریداران خودرو های خود ارائه می نماید. هزینه استفاده از این سرویس معادل 34.99 دلار  در ماه یا 9.99 در روز بوده و با استفاده از آن، خودرو مجهز به اینترنت بی سیم خواهد شد. با استفاده از این سرویس، سرنشینان صندلی های عقبی خواهند توانست از اینترنت موجود در خودرو استفاده نموده و به تماشای فیلم و یا دانلود نرم افزارهای مختلف بپردازند. این قابلیتی است که با استفاده از دستگاه های معمولی چند رسانه ای پخش DVD و Blu-Ray ممکن نخواهد بود.

آیا این سیستم های چند رسانه ای ارزش هزینه پرداختی خود را دارند؟
دستگاه های چند رسانه ای پخش DVD و دیسک های Blu-Ray برای صندلی های عقبی خودرو در دنیایی که در اختیار گجت های مختلف و تبلت ها بوده، ارزشی برابر با کاربرد خود ندارند. استفاده از سیستم های نگه دارنده تبلت ها و دستگاه های iPad که امکان نصب شدن این دستگاه ها را بر روی پشت صندلی های جلو دارند، منطقی تر بوده و کاربردی به مراتب بیشتر از سیستم های چند رسانه ای گرانقیمت دارند.
البته درست است که اندازه صفحه های نمایش این دستگاه ها بزرگ تر، عریض تر و با کیفیت تر از صفحه نمایش گجت ها و تبلت ها بوده اما، این دستگاه ها قابلیت جابجایی داشته و این امکان را به سرنشینان می دهند که در خارج از خودرو نیز از آنها استفاده نمایند. این امر در مورد سیستم های چند رسانه ای مخصوص خودروها امکان پذیر نیست. اما اگر قصد ندارید هزینه اضافه برای خرید تبلت ها و یا دستگاه های iPad برای فرزندان خود پرداخت نمایید، سیستم های چند رسانه ای برای صندلی های ردیف عقب انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. فقط باید این نکته را به یاد داشته باشید که در هنگام فروش خودروی خود، هیچ مبلغ اضافه ای بابت تجهیز خودروی خود به دستگاه های چند رسانه ای رفاهی پخش DVD و Blu-Ray از خریدار دریافت نخواهید نمود!