7 مورد از اقداماتی که از آسیب به خودروی شما جلوگیری میکند

بعضی اوقات عجله دارید و قصد دارید که خودتان را سریع به مقصد برسانید ولی هنگامی که سوار ماشینتان میشوید ماشین روشن نمی شود یا مشکلی دارد. در آن لحظه ناراحت میشوید و از خودروی خود ممکن است خسته شوید. گاهی برای تعمیر کردن ماشین شاید مجبور شوید هزینه ی ماهیانه ی زیادی بپردازید که ناخوشایند است. در اینجا ۷ مورد از اقداماتی را که می‌توانید انجام دهید تا هزینه‌های اضافی را از بین ببرد و از داشتن اتومبیل خود لذت ببرید را در اختیار شما قرار می‌دهیم.


۱) تنظیم باد چرخ‌ها
بیشتر وقت ها کم بودن باد لاستیک‌ها و یا زیاد بودن آن باعث ایجاد مشکل برای شما می‌شود. کم باد بودن لاستیک باعث اصطکاک و ساییده شدن آج و مصرف سوخت بیشتر خواهد شد؛ باد زیاد لاستیک‌ها نیز در سرعت ‌های بالای رانندگی ریسک واژگونی خودرو را افزایش می‌دهد زیرا سطح تماس تایر با زمین کمتر می‌شود.


2) جلوگیری از شتاب‌های ناگهانی
سرعت بیش از حد موتور، تمام اجزای موتور را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شتاب‌های ناگهانی و سرعت‌ بالای خودروهای اسپرت باعث سایش زودرس می شود که دلیل آن استفاده از حداکثر قدرت موتور است


3) ترمز به هنگام
ترمزهای ناگهانی روی پدال، بر روی صفحه ی دیسک و لنت اثر می‌گذارد و شما را مجبور میکند که زود به زود آنهارا تعویض کنیدبهترین روش برای ترمز گرفتن استفاده از روش بالا و پایین هست که در آن باید پدال ترمز را گرفته و برای دو ثانیه رها کنید و بعد دوباره ترمز بگیرید؛ ترمز نگهانی در سرعت‌های بالا باعث از بین رفتن ترمزها و پایین آوردن سطح ایمنی رانندگی می شود.


۴) استفاده از ضد یخ
همه ما می‌دانیم استفاده از ضد یخ یکی از ارکان اساسی داشتن خودروی سالم هست، همیشه استفاده ۵۰/۵۰ ضدیخ و آب مقطر برای رادیاتور پیشنهاد می شود؛ البته استفاده تنها از آب مقطر بهتر از استفاده تنها ضد یخ هست اما در درازمدت استفاده آب مشکل در رادیاتور ایجاد خواهد‌کرد.


۵) نگه داشتن خودرو در سایه
قرار گرفتن خودرو در زیر نور مستقیم آفتاب برای مدت طولانی باعث به وجود آمدن ترک‌ روی بدنه و داخل کابین می‌شود، پس بهترین راه برای جلوگیری از این موضوع خریدن روکش خودرو و کشیدن آن روی اتومبیل برای محافظت در برابر سرما و گرما است.


۶) شستن و تمیز کردن خودرو
لازم است که زیر و بند خودرو هر چند وقت یکبار شسته و تمیز شود خصوصا در شهرهایی که گرد و غبار و آلودگی زیاد است. همچنین می‌توان به جای کارواش رفتن، با آستری خودروی خود را تمیز کنید و فراموش نکنید که داخل کابین هم نیاز به تمیز کردن دارد.


7) تعویض به موقع روغن
اگر روغن خودرو را به موقع عوض نکنید با مشکل روبرو خواهید شد؛ اکثر وقت ها افراد روغن را بیش از اندازه استفاده میکنند یا آن را به موقع عوض نمی‌کنند. بهتر است به ازای هر ۸۰۰۰ کیلومتر رانندگی در آب‌ و هوای نرمال و هر ۵۰۰۰ کیلومتر رانندگی در هوای سخت، روغن خودرویتان را عوض کنید.