شاید در کشورهای پیشرفته و صاحب صنعت به ویژه در حوزه خودروسازی اتفاقی معمولی و منطقی باشد اما سابقه و کارنامه خودروسازان ایرانی اندک زمانی است که گزینه انتشار فراخوان را در خود می بیند.


از این رو، وقتی یکی از خودروسازان ایرانی فراخوانی منتشر می‌کند به خودی خود قابل تامل می شود اما آنچه اقدام اخیر سایپا را قابل تحسین هم کرده، رسیدگی به اختلالی است که در یکی از قطعات خودروهای تولیدی شرکت زامیاد وجود داشته.


موضوعی که رئیس مرکز ملی هوا هم بر آن صحه گذاشته و در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها گفته است: «انتظار می‌رود که سایر خودروسازان کشور از این شیوه رفتاری الگو بگیرند و نسبت به حقوق مشتری با مسئولیت‌پذیری بیشتری عمل کنند.»

وی با بیان اینکه چنین اقدامی توسط خودروسازان داخلی تقریباً کم‌سابقه و یا حتی بی‌سابقه بوده است، گفت: اقدامات این‌چنینی قبلاً توسط تولیدکنندگان مطرح دنیا انجام شده بود مثل فراخوان شرکت فولکس واگن در ماجرای دیزل گیت یا فراخوان یک شرکت تولیدکننده گوشی تلفن همراه در خصوص مشکل انفجار باتری محصولات تولیدی. در حال حاضر شاهدیم که یکی از خودروسازان داخلی به انجام حرکت مشابه شرکت‌های بزرگ دنیا اقدام کرده است و قصد دارد محصولاتی که در زمان گذشته به مشتریان فروخته به‌صورت رایگان تعمیر کند.»

گفتنی است هفته گذشته شرکت سایپا یک آگهی فراخوان در یکی از روزنامه‌ها منتشر کرد که نشان می‌داد در نظر دارد ECU (کامپیوتر) برخی تولیدات دوگانه‌سوز شرکت زامیاد را به‌روزرسانی کند.

این شرکت اعلام کرده بود مالکانی که در بازه زمانی دی تا اسفند ۹۷ نسبت به خرید خودرو از زامیاد اقدام کرده‌اند برای انجام به‌روزرسانی رایگان به یکی از نمایندگی‌های شرکت مراجعه کنند.

 

منبع: وب سایت خودرو