سوم خرداد، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، از تولید ۳ هزار دستگاه پژو 301 تا پایان امسال خبر داده بود. مازیار بیگلو با اشاره به اینکه پژو 301 ویژه‌ی بازار چین و کشورهای درحال‌توسعه طراحی شده است، تولید این خودرو بدون حضور پژو و با توانمندی قطعه‌سازان و صاحبان دانش فنی ایرانی و مواداولیه داخلی را اطلاع‌رسانی کرد. 

 

امروز، معاون تحقیقات و مهندسی ایران‌خودرو، از آغاز تولید آزمایشی پژو 301 با تکیه بر قطعات ساخت داخل خبر داد.، عادل پیرمحمدی در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد:

با اعلام تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه ملت و کشور ایران به‌ویژه تحریم علیه صنعت خودروسازی کشور، شرکت پژوی فرانسه با بدعهدی ایران را ترک کرد. از این رو خودکفایی و ادامه تولید محصول پژوه ۳۰۱ در دستور کار قرار گرفت که فردا تولید آزمایشی آن آغاز می‌شود. هم‌اکنون داخلی‌سازی این محصول ۶۰ درصد است که تا پایان سال به ۸۰ درصد خواهد رسید و با همین میزان داخلی‌سازی سال آینده، تولید رسمی آن آغاز و روانه بازار خواهد شد. 

برای ۳ ماه نخست سال ۹۹ پیش‌بینی شده است که ۱۰ هزار دستگاه خودروی پژو ۳۰۱ تولید شود البته توان تولید سالانه این محصول در مرحله نخست ۱۰۰ هزار دستگاه خواهد بود که در مرحله بعدی به ۱۷۰ هزار دستگاه افزایش خواهد یافت. 

 

پژو ۳۰۱ فیس لیفت

معاون تحقیقات و مهندسی ایران‌خودرو با بیان اینکه این خودرو با استفاده از ظرفیت توان دانشگاهی، جوانان متخصص و ظرفیت زنجیره تأمین ۳۰۰ قطعه ساز داخلی از هزار و ۲۰۰ قطعه ساز موجود تولید خواهد شد افزود:

اکنون جزء نادرترین زمان‌هایی است که طراحی و توسعه خودرو توسط جوانان ایرانی انجام می‌شود و با استفاده از همین توان، ۵ خودروی امروزی با نام ایرانی طراحی شده که در ماه‌ها و سال‌های آینده به ترتیب رونمایی شده و به مرحله تولید خواهد رسید که با تولیدات این محصولات جدید، محصولات قدیمی از خط تولید خارج خواهد شد. 

این موفقیت‌ها در حالی در شرایط تحریم اتفاق افتاد که تا ابتدای دهه ۷۰ به عدد انگشتان دست، قطعه ساز نداشتیم حتی پیش از انقلاب، آرم خودرو هم خارج کشور ساخته و وارد می‌شد، اما بعد از جنگ تحمیلی صنعت خودرو به‌معنای واقعی تعریف و بعد از دو دهه به جایی رسیدیم که اکنون می‌توانیم هم خودرو طراحی کنیم و هم صاحب زنجیره تأمین بسیار قوی با سازندگانی هستیم که صاحب دانش قوی طرحی هستند. هم‌اکنون با قطعه سازانی که صاحب دانش فنی و طراحی هستند همکاری می‌کنیم ضمن اینکه بعضی از قطعه سازان در حوزه‌های مختلف طراحی از کمک دانشگاه‌ها و جوانان متخصص استفاده می‌کنند. 

برای خودروی پژو ۳۰۱ ایرانی هم‌اکنون مجموعه موتور آماده شده که برای نخستین بار در ایران‌خودرو استفاده می‌شود، جعبه‌دنده دستی آماده است و جعبه‌دنده خودکار هم به‌زودی آماده خواهد شد ضمن اینکه ساخت مجموعه ترمز، شاسی، سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی، تنظیمات داخلی و بیرونی، داشبورد و سپر‌ها در مرحله نهایی است و نمونه‌های آزمایشی آن ساخته شده است.

301

پیرمحمدی درباره تکمیل خودرو‌های ناقصی که در پارکینگ ایران‌خودرو مانده گفت:

با پیگیری‌های صورت گرفته روند تکمیل خودرو‌های برکف مانده سرعت گرفته، از حجم این خودرو‌ها کاسته شده و به بازار عرضه شده است که از اثرات آن می‌توان به سقوط قیمت خودرو‌ها در روز‌های اخیر در بازار اشاره کرد. اگرچه تحریم‌ها صنعت خودروی ما را اذیت کرد و قصد داشت ۲۵ صنعت مرتبط به صنعت خودرو از جمله صنعت نفت، مس و آلومینیوم را تحت تأثیر قرار دهد، اما نه‌تنها این اتفاق نیفتاد بلکه در صنعت خودرو توانستیم در دل تحریم، طراحی‌ها را انجام دهیم که نمونه آن پژو ۳۰۱ ایرانی است و پس از آن نیز دیگر خودرو‌های با توان ساخت داخلی به ترتیب رونمایی و روانه بازار خواهد شد.

 
 

منبع: زومیت