این روزها بازار شاسی‌بلندهای عملکردی بسیار داغ است و بسیاری از خودروسازان نماینده یا نماینده‌هایی را راهی این بخش از بازار کرده‌اند. به‌زودی اما به این جمع دو رقیب قدرتمند و تازه‌نفس یعنی آئودی RS Q8 و نسل جدید ب‌ام‌و X6 M هم اضافه خواهند شد. ب‌ام‌و به‌تازگی نسل سوم X6 را معرفی کرده و حالا یک نسخهٔ نزدیک به تولید از X6 M در پیست نوربرگ‌رینگ دیده شده است.

این کراس‌اوور کوپهٔ اسپرت که باید با خودروهایی مثل لامبورگینی اوروس و پورشه کاین کوپه توربو به رقابت بپردازد، به همان پیشرانهٔ 4.4 لیتری V8 توئین توربوی مورداستفاده در ب‌ام‌و M5 و M8 مجهز خواهد بود. این موتور در نسخهٔ استاندارد 600 اسب بخار قدرت و در نسخهٔ کامپتیشن 625 اسب بخار قدرت تولید می‌کند تا به X6 M جدید توان کافی برای رقابت با رقبا را هدیه کند.

در همین حال، پروتوتایپی از آئودی RS Q8 با پوشش‌های استتاری بسیار کم نیز در نوربرگ‌رینگ دیده شده است. گزارش‌هایی ادعا کرده‌اند پرچم‌دار خانوادهٔ Q8 به پیشرانهٔ 4 لیتری V8 توئین توربویی مجهز خواهد بود که در حال حاضر در محصولات مختلف گروه فولکس‌واگن مورداستفاده قرار می‌گیرد. قوی‌ترین نسخهٔ این موتور با 650 اسب بخار قدرت در لامبورگینی اوروس ارائه شده است اما بعید به نظر می‌رسد آئودی مجاز به ورود به محدودهٔ لامبورگینی باشد.

بنابراین احتمالاً RS Q8 به نسخهٔ تضعیف‌شده‌ای از این پیشرانه مجهز خواهد بود که قدرتی در حدود 600 اسب بخار خواهد داشت. البته جای نگرانی نیست چون RS Q8 همچنان خودروی بسیار سریعی خواهد بود و علاوه بر این قیمت بسیار کمتری هم از پسرعموی ایتالیایی خود خواهد داشت. از سوی دیگر، شایعاتی هم به‌ احتمال استفاده از قوای محرکهٔ پورشه پانامرا توربو S E-Hybrid در RS Q8 اشاره کرده‌اند. این سیستم 680 اسب بخار قدرت دارد و در این صورت RS Q8 به قوی‌ترین محصول آئودی تبدیل می‌شود.

این در حالی است که مرسدس بنز هم در حال توسعهٔ نسل آیندهٔ GLE63 است که به پیشرانهٔ 4 لیتری V8 توئین توربو با قدرتی در حدود 600 اسب بخار مجهز خواهد بود تا بخش شاسی‌بلندهای عملکردی از همیشه داغ‌تر و رقابتی‌تر گردد. علاوه بر خودروهای مذکور، هم‌اکنون در این بخش مازراتی لوانته تروفئو و بنتلی بنتایگا اسپید هم حضور دارند درحالی‌که به‌زودی آستون‌مارتین DBX و چندی بعد شاسی‌بلند فراری (با نام Purosangue) نیز به آن‌ها اضافه خواهند شد.

آئودی به‌تازگی نسخهٔ میان عملکردی Q8 یعنی SQ8 را معرفی کرده و انتظار می‌رود تا پیش از پایان سال جاری RQ Q8 هم معرفی گردد اما برای دیدن نسل جدید ب‌ام‌و X6 M و همین‌طور مرسدس GLE63 AMG باید کمی بیشتر صبر کنیم.

 

منبع: پدال