در گذشته‌ی نه چندان دور خودروهای کوچک (حودروهای کلاس ساب کامپکت) از محبوبیت بسیار بالای برخوردار بودند و کمتر کسی به دنبال شاسی بلندهای عظیم الجثه بود (البته به جز آمریکایی‌ها). در سال‌های اخیر خودروسازان دیگر آن طور که باید به این کلاس از خودروها اهمیت نمی‌دهند چرا که بیشتر تمرکز و انرژی آن ها بر روی اس یو وی های کوچک و بزرگ گذاشته می‌شود. در این میان البته برخی از خودروسازان بسیار بزرگ مانند مرسدس بنز و یا ب ام و هستند که هنوز در این کلاس بسیار جذاب خودروهای خوبی را می‌سازند. البته این کلاس از خودروها هنوز هم در بسیاری از کشور‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار است چرا که کماکان به دلیل کوچک بودنشان وسیله‌های نقلیه‌ی بسیار مناسبی برای شهرهای پرجمعیت محسوب می‌شوند و البته رانندگی با این خودروها به طور کلی ساده تر است. 

مرسدس سی ال ای آ ام گ ۲۰۲۰ -cla-amg

اگر نگاهی گذرا به لیست بلند بالای خودروهای پر فروش این کلاس بیاندازیم با اسامی همچون هوندا فیت، مینی کوپر، هیندای اکسنت، شورولت سونیک، کیا ریو، تویوتا یاریس، فورد فیستا، شورولت اسپارک، تویوتا پریوس سی، نیسان ورسا، و میتسوبیشی میراژ روبرو می‌شویم. اگر مینی کوپر و پریوس ۲۱ هزار دلاری را از این لیست حذف کنیم تمامی خودروهای این لیست قیمتی کمتر از ۲۰ هزار دلار دارند. شاید این خودروها در کلاس قیمتی خود ماشین‌هایی خوش ساخت و قابل اطمینان باشند اما باید بپذیریم که تمامی آن‌ها خودروهایی به شدت خسته کننده و معمولی هستند. البته باید بگوییم که تمام خودروهای این کلاس خسته کننده و بی هیجان نیستند چرا که در این کلاس خودروهایی همچون ب ام سری ۱، گلف جی تی آی، آئودی ای ۳ و البته مرسدس بنز سی ال ای هم حضور دارند.مرسدس به تازگی اقدام به معرفی قدرتمند ترین نسخه‌ی سی ال ای کرده است. این خودرو که نسخه‌ی آ ام گ نسل دوم این خودرو محسوب می‌شود یکی از قوی‌ترین و سریع ترین خودروهای این کلاس به حساب می‌آید. در قلب این مرسدس-آ ام گ کوچک یک موتور توربوی ۴ سیلندر ۲ لیتری (۱۹۹۱ سی سی) می‌تپد که قادر است ۳۰۲ اسب بخار نیرو و ۲۹۵ پوند فیت گشتاور تولید کند. این موتور ۲ لیتری جدید نیروی خود را به کمک یک جعبه دنده‌ی ۷ سرعته‌ی دو کلاچه به هر چهار چرخ منتقل می‌کند سی ال ای ۳۵ جدید به لطف سیستم فورماتیک (4matic) مرسدس، آیرودینامیک فوق العاده و همچنین پیشرانه‌ی قدرتمندش قادر است تا ظرف ۴.۶ ثانیه سرعت خود را به ۶۰ مایل بر ساعت برساند.
سی ال ای جدید درست مانند باقی برادران بزرگ ترش مجهز به زبان طراحی جدید مرسدس بنز شده است. این خودرو حالا ساده تر از نسل پیش خود طراحی شده است.آستانه‌ی قیمت سی‌ال‌ای جدید حدود ۳۳ هزار دلار است. قیمت نسخه‌ی آ‌ام‌گ این خودرو هنوز اعلام نشده است اما با توجه به شباهت این خودرو با هاچبک قدرتمند مرسدس یعنی ای ۳۵ که آستانه‌ی قیمتی ۴۵ هزار دلاری دارد می‌توان تخمین زد که سی ال ای ۴۵ قیمتی بیش از ۴۵ هزار دلار داشته باشد. بی شک قیمت این خودرو پاشنه‌ی آشیل آن محسوب می‌شود چرا که این قیمت آن هم برای یک خودروی ساب کامپکت بیش از حد زیاد است.