نقد و بررسی خودروی چینی BYD مدل S6

رویاهایت را بساز! در واقع این جمله شعار شرکت خودروسازی چینی BYD است. BYD مخفف جمله ی Build Your Dreams است. این کمپانی چینی در سال 2003 تاسیس شد و تمام سعی خود را مبنی بر یک شروع طوفانی کرده است. BYD در شرکت QIN با دایملر به صورت 50-50 شریک است که این شرکت به ساخت خودروهای الکتریکی معروف است. اولین سری محصولات BYD در سال 2008 روانه ی بازار شد. مدیر عامل BYD آقای وانگ جیان جون از برنامه ی BYD تا سال 2025 پرده برداری کرده است. طبق این برنامه BYD قصد دارد تا با رسیدن به فروش 10 میلیون دستگاه در سال، جای تویوتا را در مقام اول خودرو سازی تصاحب کند.

داستان S6
وقتی که درب  S6 را باز می کنید با یک طراحی خوب مواجه می شوید که با انواع دکمه و سیستم های دیجیتالی تجهیز شده است. BYD برای S6 یک صفحه نمایش 7 اینچی  در نظر گرفته که شما توانید سیستم ناوبری و سیستم صوتی این خودرو را از روی این صفحه نمایش کنترل کنید. شما می توانید سیستم صوتی این خودرو را که به 9 عدد اسپیکر مجهز شده، از روی فرمان کنترل کنید. همچنین این خودرو دارای سیستم تهویه مطبوع دو منطقه ای برای سرنشینان جلو است. این بدین معنی است که سرنشینان جلو می توانند به خواسته ی خود قدرت و دمای سیستم تهویه را تنظیم کنند.
یکی از بزرگ ترین مزیت های  S6 داشتن فضای بزرگ داخل کابین است. BYD کابین S6 را برای 5 نفر آدم بزرگ سال طراحی کرده. مواد به کار رفته در این خودرو از پلاستیک نرم و در مدل های سفارشی از جنس چرم است. در کل می توان گفت که این کمپانی چینی سعی خود را کرده تا یک SUV با کیفیت را طراحی و تولید کند که می توان گفت تا حدی موفق به این کار هم شده  است. به دلیل به کار بردن دکمه های زیاد در کابین خودرو، در برخورد اول ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد، اما به مرور زمان این حس گیج کننده تبدیل به یک حس خوب خواهد شد. S6 از فضای بار خوبی نیز برخوردار است. اما اگر فضای بار در نظر گرفته شده جواب گوی کار شما نبود، می توانید با تا کردن صندلی های ردیف عقب از فضای بار بیشتری برخوردار شوید.
BYD امکانات خوبی را نیز برای این خودرو در نظر گرفته است. از این امکانات می توان به سیستم ورود بدون کلید (Key-Less)، سیستم استارت دکمه ای، سیستم ضد سرقت الکترونیکی، سیستم و حس گر کمکی پارک، سیستم GPS، سیستم آلارم، DVD و تلوزیون دیجیتال، سیستم بلوتوث برای اتصال تلفن همراه و نمایشگر فشار باد تایر ها اشاره کرد. همچنین برای سیستم ایمنی خودرو از 6 کیسه هوا، ترمز ضد قفل (ABS) و سیتسم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD) را در نظر گرفته است.این خودرو دارای سیستم تعلیق مک فرسون  با کمک های هیدرولیکی است. همچنین سیستم ترمزها این خودرو دیسکی خنک شونده هستند که تولید برند بوش آلمان است.
BYD برای این خودرو 3 پیشرانه ی مختلف 1.5 لیتری توربو، 2 لیتری و 2.4 لیتری را در نظر گرفته است. S6 درای دو گیربکس 6 سرعته ی دستی یا 4 سرعته ی اتوماتیک است که به درخواست مشتری بر روی خودرو نصب می شود. BYD در نسخه های 1.5 لیتری و 2 لیتری می تواند به حداکثر سرعت 180 کیلومتر درساعت و در نسخه ی 2.4 لیتری به حداکثر سرعت 185 کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. BYD مصرف ترکیبی سوخت این خودرو را حدود 12.2 لیتر در هر صد کیلومتر اعلام کرده است. BYD در ایران توسط شرکت کارمانیا وارد و گارانتی می شود. باید صبر کرد و دید این خودرو با حدود قیمت 115 میلیون تومان آیا در بازار ایران موفق خواهد شد یا مردم خودرو های کارکرده ای چون تویوتا پرادوی 2005، نیسان مورانو 2008، هیوندای سانتافه ی 2008، کیا سورنتوی 2008، بی ام دبلیو X33 2008 و یا کیا اسپورتیج 2010 را به این خودروی چینی ترجیح میدهند!