تمامی مدل‌های ساخته‌شده از مک‌لارن F1 در تاریخ، منحصر‌به‌فرد بوده‌اند. شرکت مک‌لارن تنها ۱۰۶ دستگاه از این سوپراسپرت افسانه‌ای تولید کرد که تنها ۶۴ دستگاه آن قابلیت تردد در شهر را داشتند. مدلی که امروز به آن خواهیم پرداخت، با شماره شاسی 018#، یکی از کمیاب‌ترین نمونه‌های شهری مک‌لارن F1 محسوب می‌شود.

مک لارن F1

خودروی مذکور از از کیت بدنه و پیشرانه‌ی مسابقه‌ای بهره می‌برد، که این نمونه را به یکی از دو دستگاه F1 ساخته‌شده با این مشخصات تبدیل می‌کند. حال حراجی RM قصد دارد یکی از کمیاب‌ترین مدل‌های مک‌لارن F1 را در تاریخ ۱۵ اوت، به‌نمایش بگذارد.

مک لارن F1

این بهترین موقعیت برای کلکسیونرهای سرشناس است تا بتوانند رویایی‌ترین مک‌لارن F1 موجود در جهان را به‌تملک خود در بیاورند. خودروی مورد بحث، در ابتدا با رنگ آبی بدنه و سیاه کابین عرضه‌ شده بود؛ اما پس از فروخته‌شدن به صاحب جدید، به کارخانه مک‌لارن بازگشت تا تغییرات جدیدی را تجربه کند.

مک لارن F1

تمامی محدودیت‌های پیشرانه ۶.۱ لیتری ۱۲ سیلندر برداشته شد تا قدرت خودرو به ۶۸۰ اسب‌بخار افزایش یابد و ۱۰۰۰ دور بر دقیقه بیشتر کار کند. به‌همراه تغییرات پیشرانه، دو رادیاتور جدید، خنک‌کن جعبه‌دنده و سیستم اگزوز تقویت‌شده هم روی خودرو قرار گرفت. خودروی مورد بحث ما از ضربه‌گیرها و فنرهای مسابقه‌ای بهره می‌برد که برای استفاده شهری، در نرم‌ترین حالت تنظیم شده‌اند.

مک لارن F1

رینگ‌های ۱۸ اینچی GTR هم جلوه‌ی زیبایی به بدنه خودرو بخشیده است. بدنه‌ی خودرو از بادشکن‌های بزرگتر در زیر سپر، گلگیرهای پهن‌تر و یک بال عقب ثابت بهره می‌برد. طبق محاسبات انجام‌شده توسط مهندسان مک‌لارن، این مدل می‌تواند داونفورس بیشتری از خودروی مسابقه‌ای F1 GTR برنده‌ی مسابقه‌ی لمان تولید کند.

مک لارن F1

رنگ بدنه‌ی خودرو به خاکستری پلاتینیوم تغییر یافته و کابین خودرو با ترکیبی از رنگ قهوه‌ای، بژ و کِرم مزین شده است. در کابین خودرو از پوشش آلکانترا استفاده‌ شده و موکت‌های کف هم‌رنگ سایر قسمت‌ها هستند. یک فرمان ۱۴ اینچی هم روی خودرو قرار گرفته است.

مک لارن F1

با وجود تغییرات فنی و ظاهری انجام‌گرفته، تمامی قسمت‌های کابین از جمله رادیو بدون تغییر باقی‌ مانده و حتی سیستم تهویه هوا برای استفاده‌ی روزمره، به‌روزرسانی‌ شده است. عقربه کارکرد خودرو هم‌اکنون عدد ۲۱,۵۰۰ کیلومتر را نمایش می‌دهد.

مک لارن F1

در سال ۲۰۰۷، هارولد درموت، مدیر بخش خدمات انحصاری مک‌لارن F1 در نامه‌ای به مالک خودرو نوشت:

F1/018 یکی از F1های موردعلاقه‌ی من و یکی از برترین خودروهایی است که ما تا به‌حال ساخته‌ایم.

 

 

منبع: زومیت