پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ نه به‌عنوان سدان اندازه‌متوسط، بلکه به‌عنوان خودرویی فست‌بک معرفی شد؛ به همین دلیل، می‌توان آن را به‌نوعی رقیب خودروهایی مانند فولکس واگن آرتیون دانست. گران‌ترین مدل این خودرو با کد GT و پیشرانه ۱.۶ لیتری توربو عرضه می‌شود.

2019 Peugeot 508

ابتدا باید به طراحی بدنه و فضای داخلی ۵۰۸ جدید بپردازیم. در بخش خارجی، بیش از هر چیز نمای جلو خودرو جلب توجه می‌کند؛ چون پژو از طراحی بسیار خاص و منحصر‌به‌فردی استفاده کرده است. چراغ‌های جلو واقعا جذاب هستند و کاملا معلوم است پژو توجه زیادی به طراحی آن‌ها کرده است. طراحی کلی چراغ‌ها، به‌‌ویژه چراغ روشنایی در روز که تا پایین سپر ادامه یافته، بسیار هوشمندانه و جالب است. جلوپنجره‌‌ی این مدل نیز از طراحی جدید محصولات پژو پیروی می‌کند و خطوط خاصی دارد. بخش جالب دیگر قسمت عقب است. در این بخش نوار تیره‌رنگی دیده می‌شود که بخشی از زبان طراحی جدید محصولات این خودروساز فرانسوی است. طراحی چراغ‌های عقب بسیار جذاب و گیرا است و مشابه آن‌ها در مدل‌های ۳۰۰۸ و ۵۰۰۸ نیز وجود دارد. 

2019 Peugeot 508

آنچه در بدو ورود به کابین پژو ۵۰۸ توجه را جلب می‌کند، کیفیت درخورتوجه است. پژو به‌طور مستقیم سعی کرده فولکس‌واگن را هدف بگیرد و باید اعتراف کرد کابین آن از هر فولکس‌واگنی بهتر از آب درآمده است. صندلی‌ها هم طراحی مطلوبی دارند و روی داشبورد، استفاده از چوب طبیعی به‌چشم می‌خورد. به‌جز کیفیت چشمگیر مواد به‌کاررفته در ساخت کابین، جالب‌ترین اقدام پژو را باید نحوه‌ی طراحی داشبورد راننده‌محور این خودرو دانست که i-Cockpit نامیده می‌شود. البته، نقص‌هایی نیز در این کابین وجود دارند؛ مثلا می‌توان به ابعاد بسیار کوچک غربیلک فرمان اشاره کرد. محل قرارگیری فرمان نیز به‌گونه‌ای است که در بیشتر اوقات، بخشی از دید راننده به مجموعه‌ی پشت‌ آمپرها را مسدود می‌کند.

2019 Peugeot 508

نکته‌ی منفی دیگر پژو ۵۰۸ را هنگام قراردادن خودرو در دنده‌‌عقب متوجه خواهید شد. پژو از دوربین دیدعقب بسیار بی‌کیفیت با وضوح کم در این خودرو استفاده کرده است. به‌جز این، سایر بخش‌های کابین راضی‌کننده هستند. زیر کنسول مرکزی هم فضای کوچکی قرار دارد که درون آن شارژر بی‌سیم تلفن‌همراه کار گذاشته شده است.

2019 Peugeot 508

در اروپا، پژو ۵۰۸ را می‌توان با پیشرانه‌ی دولیتری توربودیزل از سری BlueHDi سفارش داد و خرید که ۱۷۵ اسب‌بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد. این مدل به جعبه‌دنده‌ی هشت‌سرعته‌ی خودکار مجهز است و می‌تواند در ۸.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتربرساعت برسد. مصرف سوخت مدل دیزلی، تنها ۳.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است و در هر کیلومتر ۱۲۵ گرم دی‌اکسید‌کربن آلایندگی دارد. ناگفته نماند مدل بنزینی از پیشرانه‌ی ۱.۶ لیتری توربو با قدرت ۱۷۹ اسب‌بخار و گشتاور ۲۴۹ نیوتن‌متر استفاده می‌کند و سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتر آن ۷.۹ ثانیه است. 

 

مدل بررسی‌شده به پیشرانه‌ی چهار سیلندر توربو با حجم ۱.۶ مجهز شده است که می‌تواند ۲۲۵ اسب‌بخار قدرت و ۳۰۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. این مدل هم به جعبه‌دنده‌ی هشت‌سرعته‌ی خودکار مجهز است و در ۷.۳ ثانیه می‌تواند به سرعت ۱۰۰ کیلومتربرساعت دست پیدا کند. 

2019 Peugeot 508

وزن پژو ۵۰۸ به ۱,۴۲۰ کیلوگرم می‌رسد؛ به همین دلیل، نسبت قدرت به وزن راضی‌کننده‌ای دارد. وزن پژو ۵۰۸ در مقایسه با ابعاد آن واقعا سبک است و هنگام رانندگی نیز این وزن سیک تأثیر مثبت خود روی دینامیک خودرو را به‌خوبی نشان می‌دهد. رانندگی پژو ۵۰۸ در پیچ‌ها به‌گونه‌ای است که اصلا ابعاد بزرگ آن را احساس نمی‌کنید و مثل خودروهای کوچک‌تر از خود رفتار می‌کند. به‌طور کلی، ایده‌ی پژو خیلی هوشمندانه است: کاهش‌دادن وزن به‌جای استفاده از پیشرانه‌ی قوی. البته باید در نظر داشت این خودرو محرک‌جلو است و محدودیت‌های ذاتی این خودروها را با خود به‌همراه دارد. برای مثال، همچنان پدیده‌ی انحراف فرمان ناشی از گشتاور هنگام سرعت‌گیری به‌وضوح احساس می‌شود. درکل، نباید انتظار عملکردی مثل بی‌ام‌و سری ۳ و مرسدس‌بنز C کلاس را از این خودرو داشت. این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که قیمت پژو از مرسدس‌بنز و بی‌ام‌و خیلی ارزان‌تر است.

2019 Peugeot 508

پژو ۵۰۸ در رده‌ی قیمتی خود امکانات ایمنی فراوانی عرضه می‌کند. امکاناتی مانند کروزکنترل هوشمند، رادار بین خطوط، سیستم تشخیص تابلوهای جاده و بسیاری از سیستم‌های ایمنی هوشمند در پژو ۵۰۸ به‌صورت استاندارد موجود هستند.  پژو ۵۰۸ از سیستم تعلیق فعال هم استفاده می‌کند. با قراردادن حالت رانندگی روی حالت راحت، سواری خودرو نرم‌تر می‌شود؛ ولی این تغییر نسبتا کم است و نباید انتظار سواری فوق‌العاده راحت را داشت. درمجموع، پژو ۵۰۸ کار خود را درزمینه‌ی دینامیک رانندگی به نحو احسن انجام می‌دهد و فقط در مواجه با جاده‌های پردست‌انداز ممکن است کمی آزاردهنده باشد. 

2019 Peugeot 508

به‌جز دوربین دیدعقب، قسمت آزاردهنده‌ی دیگر کابین‌ پدال‌های تعویض دنده‌ی پشت فرمان هستند. اولین نکته‌ی منفی درباره‌ی پدال‌های پشت فرمان این است که هنگام تعویض دنده، اصلا تکان نمی‌خورند؛ بلکه فقط پلاستیک پشتشان متحرک است. نکته‌ی منفی دوم هم کیفیت ناامیدکننده‌ی پلاستیک است که اصلا با سایر بخش‌های باکیفیت کابین همخوانی ندارد. 

2019 Peugeot 508

یکی از موضوعات جالب پژو ۵۰۸ این است که هنگام رانندگی تهاجمی، وقتی راننده پدال گاز را رها می‌کند، خودرو همچنان در دنده‌سه‌ باقی می‌ماند؛ گویی ۵۰۸ همچنان منتظر است تا به آن گاز بدهید. این وضعیت تا زمانی‌ باقی می‌ماند که دوباره پدال گاز را فشار ندهید و سپس، خودرو دنده را سبک می‌کند. این عملکرد جعبه‌دنده را باید یکی از ضعف‌های پژو ۵۰۸ دانست و به‌نظر می‌رسد پژو باید جعبه‌دنده را دوباره تنظیم کند. البته، جعبه‌دنده‌ی هشت‌سرعته‌ی خودکار پژو ۵۰۸ ویژگی‌های مثبت هم دارد؛ مثلا تعویض‌ دنده‌ها خیلی نرم هستند. موضوع بعدی حساسیت زیاد فرمان است که به کمی زمان برای عادت‌کردن به آن نیاز خواهد بود. 

 

2019 Peugeot 508

می‌توان پیش‌بینی کرد پژو ۵۰۸ جدید فروش درخورتوجهی در بازار تجربه کند. اگر کسی به‌دنبال مدلی فست‌بک‌ با قیمت مقرون‌به‌صرفه باشد، پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ و فولکس‌واگن آرتیون بهترین انتخاب‌ها هستند.

 

 

 

منبع: زومیت