به‌تازگی در شهر وین اتریش سانحه‌ای بین اتوبوس خودران و یک عابر پیاده رخ داد که تحت پیگرد قانونی قرار‌گرفته است. با وجود اینکه سانحه تنها مصدومیت جزئی در پی داشته است؛ اما مسئولان بخش حمل‌ونقل شهر، آزمایش‌های پیش روی این اتوبوس را متوقف کرده‌اند. نام این اتوبوس خودران Navya SAS است که با سرعت ۱۲ کیلومتربرساعت، با یک زن ۳۰ ساله برخورد داشته و منجر به ایجاد صدمه به زانوی وی شده است.

اتوبوس خودران Navya

تیمی از مهندسین شهر وین به‌همراه سازمان فناوری اتریش و شرکت زیمنس، از ماه گذشته آزمایش‌های میدانی دو اتوبوس بدون راننده را در شهر وین آغاز کرده‌اند. با وجود اینکه یک راننده‌ی ماهر هنگام تردد در شهر باید در اتوبوس خودران حضور داشته باشد؛ اما اطلاعات بیشتر در رابطه با این حادثه تاکنون منتشر‌نشده است. به‌گفته‌ی شرکت Navya، این اتوبوس مطابق با نیاز‌های یک خودروی خودران و بدون نیاز به‌راننده طراحی‌شده و موارد ایمنی و مسیریابی آن در حال بهبود است. به‌گفته‌ی شرکت سازنده:

بدون وجود پدال یا فرمان، اتوبوس خودران با استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌ی مختلف،  راهنمای اثربخش و سیستم‌های شناسایی بهره می‌برد. داده با استفاده از دوربین‌ها، سنسورها، GPS، RTK، IMU و اودومتری به‌دست می‌آیند و به‌وسیله‌ی برنامه‌های یادگیرنده با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

اتوبوس خودران Navya

بدین ترتیب، در شرایطی که هنوز اطلاعات و مدارک کافی برای شناسایی مقصر وجود ندارد، مشخص نیست که آیا عابر پیاده مقصر بوده یا فناوری حسگر و دوربین اتوبوس خودران. 
 

منبع: زومیت