توقف موقت فعالیت فورد به مدت یک هفته

فورد موتور با هدف تطبیق عرضه و تقاضا، فعالیت کارخانه خودروسازی خود در کانزاس سیتی را اوایل ژانویه به مدت یک هفته تعطیل خواهد کرد. این کارخانه پیکاپ اف ۱۵۰ و ون فورد ترانزیت را تولید می کند. فورد کارخانه کانزاس سیتی را چند ماه قبل به مدت یک هفته تعطیل کرده بود. این اقدام یک روز پس از اعلام تصمیم جنرال موتورز برای تعطیلی فعالیت پنج کارخانه آمریکایی صورت می گیرد که عمدتا سدانهای کم فروش تولید می کنند.
جنرال موتورز همچنین اعلام کرده است در مارس حدود ۱۳۰۰ نفر از کارکنانش را اخراج خواهد کرد و شیفت دوم در کارخانه دیترویت همترامک را کاهش خواهد داد. این کارخانه پلاگین هیبریدی شورولت ولت و سه مدل سدان شامل شورولت ایمپالا، کادیلاکCT۶ و بوئیک لاکراس را تولید می کند. اخراجهای جدید علاوه بر ۲۰۰۰ نفری است که جنرال موتورز در ژانویه حذف می کند زیرا تصمیم دارد در هر یک از کارخانه‌های لوردزاستون اوهایو و لانسینگ میشیگان یک شیفت حذف کند.
فورد در بیانیه ای اعلام کرد تعطیلی یک هفته کارخانه کانزاس سیتی امکان انجام فعالیت تعمیراتی ماشین آلات در این کارخانه را فراهم می کند. بر اساس گزارش رویترز، آمار اتوموتیو نیوز نشان می دهد فورد در ابتدای ماه جاری ۸۳ روز موجودی مدل ترانزیت دارد که کمتر از ۹۰ روز در یک ماه قبل است. فورد موتور همچنین تولید خودرو در ونزوئلا را هفته گذشته متوقف کرد و تا آوریل ازسر نخواهد گرفت. لایل واترز، رییس امور منطقه آمریکای جنوبی فورد اظهار کرد این اقدام برای تنظیم تولید با تقاضا در این کشور انجام می گیرد. در این کارخانه که فعالیت آن متوقف شده است، ۲۰۰۰ کارگر مشغول به کار بوده اند.
توقف تولید در ونزوئلا بر نتایج مالی فورد تاثیر نخواهد گذاشت زیرا فعالیت این خودروساز در این کشور به طور جداگانه گزارش می شود. فورد در ژانویه سال ۲۰۱۵ در فعالیتهای ونزوئلایی خود متحمل ضرر و زیان شد که سود خالص این شرکت در سه ماهه چهارم را به میزان ۷۰۰ میلیون دلار کاهش داد. فورد تنها خودروساز آمریکایی بوده است که با وجود فروش محدود، همچنان در ونزئلا تولید انبوه دارد. طبق آمار، تولید خودرو در ونزوئلا کمتر از هشت دستگاه در روز است و این شرکت از کل ۲۷۶۸ خودرویی که در یک سال منتهی به نوامبر در ونزوئلا تولید شد، ۲۲۵۳ دستگاه را تولید کرده است. تولید این تعداد خودرو در یکی از کارخانه‌های آمریکایی بزرگ فورد کمتر از دو روز طول می کشد. فورد در سال ۲۰۱۴ به دلیل کمبود ارز خارجی برای واردات قطعات، تولید در ونزوئلا را به مدت یک ماه متوقف کرده بود.

منبع: ایسنا