نقد و بررسی چانگان CS35

در چند سال اخیر، کراس اوورها در بازار ایران فروش قابل توجهی داشتند. شرکت سایپا هم برای عقب نماندن از این بازار پر سود، به فکر وارد کردن یک کراس اوور افتاد و چه کاری بهتر از استفاده ی خودروهای چینی؟! با اینکه سایپا خودش یک خودرو ساز محسوب می شود، اما به دلیل سود خوب واردات، تمرکز خود را روی این بخش معطوف کرده است. کراس اووری که سایپا پای آن را به بازار ایران باز کرد، چانگان CS35 بود که بعد از برلیانسV5 دومین محصول وارداتی ایران خودرو است. البته تغییر مسیر سایپا از برند برلیانس به چانگان در یک مدت کوتاه، یک مقدار بحث برانگیز است. لازم به ذکر است به دلیل یک سری مشکلات خودروی چانگان، در سال 1392 سایپا همه ی این خودرو ها برای رفع مشکل فراخوانی کرد. چانگان یک برند با سابقه در چین بوده که یک سری همکاری ها با کمپانی هایی همچون سوزوکی و مزدا داشته. این امر باعث ایجاد یک موقیعت خوب برای این برند چینی دربین رقبای خود شده است.
کار طراحی این خودرو مانند سایر خودروهای این کمپانی توسط یک شرکت در کشور ایتالیا انجام می شود. لازم به ذکر است که  CS35 اولین SUV چانگان بوده که با لوگوی همین برند روانه ی بازار شده. تا پیش از CS35 چانگان در تولید یک سری از SUV ها با شرکت هایی چون سوزوکی و مزدا همکاری هایی را داشته . CS35 دارای طراحی قابل قبولی است و نمی توان ایراد سختی از آن گرفت. همه ی قسمت ها از طراحی خوبی برخودار هستند و به خوبی با یکدگیر تطبیق داده شده اند.
طراحی داخل کابین این خودرو جذاب و مدرن است. نورپردازی مناسب نمایشگر، کلید های زیبا، رنگ بندی خوب لوازم داخل، روکش چرمی فرمان و  صندلی ها همگی دست به دست هم داده اند تا یک کابین جذاب را برای سرنشینان خودرو به ارمغان بیاورد. البته زیبایی ظاهر دلیلی بر خوب بودن کیفیت لوازم استفاده شده نیست. طبق گزراش هایی که خریدارن این خودرو داده اند، لوازم خودرو زود به صدا در می آیند و چرم استفاده شده رنگ اصلی خود را از دست می دهند. البته چانگان امید وار بوده که با ایجاد یک زیبایی در داخل کابین، حس یک رانندگی لذت بخش را برای راننده و سرنشینان خودرو فراهم کند.
چانگان برای  CS35  دو پیشرانه در نظر گرفته است. یکی دارای یک پیشرانه ی 1.6 لیتری 4 سیلندر که توان تولید 125 اسب بخار قدرت را دارد. دومین نسخه یک پیشرانه ی 1.5 لیتری 4 سیلندر دارد که به توروبو مجهز شده. نسخه ی دوم CS35 می تواند 174 اسب بخار قدرت تولید کند. چانگان برای این خودرو گیبرکس 5 سرعته ی دستی و یک گیربکس 4 سرعته ی اتوماتیک را در نظر گرفته است. CS35 می تواند در 15 ثانیه از صفر به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد. چانگان برای این خودرو  مصرف ترکیبی سوخت 7.2 لیتر در هر صد کیلومتر را اعلام کرده است. CS35 از امکانات ایمنی نظیر سیستم ABS، EBD، TSC، BA و HBA بهره مند است. این خودرو دارای کیسه های هوا در قسمت های رانند، سرنشین و  قسمت های جانبی خودرو است. همچنین چانگان برای این خودرو دوربین دید عقب و سنسور پارک نیز در نظر گرفته است. مصرف سوخت این خودرو دارای نشان یوروی 4 است.
از امکانات  CS35 می توان به نمایشگر رنگی، 6 بلندگو ، سیستم تهویه مطبوع، صندلی برقی راننده با تنظیم در 6 جهت و کروز کنترل اشاره کرد. این خودرو مانند بقیه ی چینی ها از آپشن های زیادی و خاصی برخودار نیست.  این خودرو تا یک مدتی توسط شرکت سایپا به صورت وارداتی فروخته می شد، اما پس از گذشت زمان سایپا مونتاژ این خودرو را در داخل کشور آغاز کرد. شما در بازار آزاد می توانید مدل وارداتی این خودرو را در حدود 70 میلیون تومان و مدل مونتاژ را در حدود 60 میلیون تومان خریداری کنید.