مقایسه میتسوبیشی اوتلندر  2015 با اوتلندر 2016

شرکت خودرو سازی ژاپنی میتسوبیشی (Mitsubishi) برای سال 2016 میلادی تغییراتی اساسی در مدل اوتلندر (Outlander) خود ایجاد نموده و آن را با ظاهری جدید به بازار ها عرضه کرده است. این تغییرات علاوه بر باز طراحی و بهینه سازی بخش هایی از بدنه و دادن نمایی جدید به خودرو، در بخش امکانات و تجهیزات داخلی نیز تغییر یافته تا بتواند میتسوبیشی اوتلندر را در بازار داغ رقابتی خودرو های شاسی بلند (SUV) حفظ نماید. در اینجا  این سوال پیش می آید که تفاوت های دقیق مدل های سال 2015 و 2016 میلادی در چه بخش ها و قسمت هایی است؟ آیا باید خودرو مدل 2015 خود را با مدل سال 2016 میلادی جایگزین نماییم و یا به سراغ مدل های دست دوم و کارکرده سال 2015 این خودرو برویم؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش ها و سوالاتی مشابه، این دو خودرو را مورد بررسی دقیق، جز به جز و موشکافانه قرار داده ایم تا شما را برای انتخاب خودرو مورد نظر راهنمایی نماییم.


طراحی خارجی و نمای بدنه
با وجودیکه تغییرات انجام شده در مدل سال 2016 میلادی میتسوبیشی اوتلندر تنها در حد باز طراحی برخی قطعات بوده اما نمای ظاهری خودرو دچار تغییر شده و به سادگی از مدل سال 2015 قابل تفکیک است. از تغییرات اعمال شده در میتسوبیشی اوتلندر سال 2016 میلادی می توان به طراحی جدید رینگ ها، طراحی جدید بخش عقبی و چراغ های عقب و طراحی جدید و متفاوت نمای جلویی خودرو و جلو پنچره اشاره کرد که ظاهر این خودرو را به طور کامل دگرگون کرده است. میتسوبیشی اوتلندر جدید سال 2016 میلادی همچنین از سپر های جدید، جلو پنجره جدید، چراغ های روشنایی در روز (Daytime Running Light – DRL) با استفاده از لامپ های LED و چراغ های جلوی جدید مجهز به لامپ های LED استفاده کرده که نمایی جذاب و تاثیر گذار را به آن داده و مدل سال 2016 میلادی را به خودرویی متفاوت از مدل سال 2015 میلادی تبدیل کرده است.


طراحی داخلی و کابین
برخلاف نما و طراحی خارجی میتسوبیشی اوتلندر، این خودرو در داخل کابین تقریبا بدون تغییراتی محسوس نسبت به مدل سال 2015 میلادی به بازارها عرضه شده است. ادوات کنترلی مانند غربیلک فرمان، دکمه های کنترل کننده سیستم های داخلی مانند سیستم صوتی و سیستم تهویه مطبوع، مواد اولیه و روکش های صندلی ها و داشبورد و دسته دنده مانند مدل سال 2015 بوده و بدون هیچ تغییری برای سال 2016 میلادی به بازار عرضه شده اند. تنها تغییرات کابین میتسوبیشی اوتلندر در مدل سال 2016 میلادی می توان به ظاهر جدید نرم افزار سیستم چند رسانه ای موجود در خودرو (Interface) اشاره کرد. همچنین مکانیزم خم شدن صندلی های ردیف دوم نیز بهبود یافته و این صندلی ها با سادگی و نرمی بیشتری نسبت به میتسوبیشی اوتلندر مدل سال 2015 خم و راست می گردند.


قابلیت های فنی و موتور
در مورد پیشرانه نیز وضیعت مانند طراحی داخلی و کابین میتسوبیشی اوتلندر است. بر خلاف طراحی ظاهری مدل سال 2016 میتسوبیشی اوتلندر که پیشرفت بسیاری داشته و گونه ای کاملا متفاوت از نمونه سال 2015 میلادی این خودرو است، موتور های مورد استفاده در مدل سال 2016 میلادی همانند موتور های موجود در مدل های قبلی میتسوبیشی اوتلندر است. مدل پایه این خودرو از یک موتور 4 سیلندر 2.4 لیتری استفاده کرده که توانایی تولید نیرویی برابر با 166 اسب بخار را دارد. سیستم انتقال قدرت نیز از نوع CVT (جعبه دنده با ضریب دنده های متغیر) بوده که توانایی انتقال نیرو به چرخ های جلویی و چهار چرخ را در تیپ های مختلف دارد. برای رانندگی که از خودروی خود انتظار توانایی ها و قدرت بیشتری را داشته نیز یک موتور 6 سیلندر پر قدرت خورجینی با حجم 3 لیتر در نظر گرفته شده که توانایی تولید نیرویی برابر با 224 اسب بخار را دارد. این نیروی تولید توسط یک جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک به چهار چرخ خودرو منتقل می گردد.
مصرف بنزین این خودرو نیز ثابت مانده و میتسوبیشی اوتلندر مدل سال 2016 میلادی در مدل 4 سیلندر با موتور 2.4 لیتری و انتقال قدرت به چرخ های جلو، مصرفی معادل 9.4 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر شهری را داشته و مسافت قابل پیمایش آن در بزرگراه معادل 7.6 لیتر در هر 100 کیلومتر است. میتسوبیشی اوتلندر با موتور 6 سیلندر 3 لیتر خورجینی با انتقال قدرت به هر چهار چرخ خود نیز  مصرف سوخت 11.7 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر های شهری و 8.7 لیتر در هر 100 کیلومتر در مسیر جاده ای را دارد.


امکانات و تکنولوژی استفاده شده در کابین و تجهیزات کمکی
میتسوبیشی اوتلندر برای سال 2016 میلادی علاوه بر تیپ های موجود در مدل SEL نیز عرضه می گردد. امکانات موجود نیز در تیپ های مختلف تغییر محسوسی نداشته است. از جمله تغییرات مهم در میتسوبیشی اوتلندر سال 2016 میلادی می توان به استفاده از لامپ های LED در سیستم نوردهی خودرو اشاره کرد. میتسوبیشی اوتلندر جدید در چراغ های جلویی، چراغ های ترمز و چراغ های روشنایی در روز از لامپ های با کیفیت و پر نور LED استفاده می کند. از دیگر تغییرات محسوس موجود در مدل جدید میتسوبیشی اوتلندر می توان به طراحی دوباره سیستم چند رسانه ای و سرگرمی خودرو اشاره کرد که با تغییرات انجام شده بر روی آن کاربردی تر شده و همچنین استفاده از آن نیز ساده تر از مدل های قبلی شده است.
در نسل قبلی میتسوبیشی اوتلندر از ابزار و ادواتی با استفاده از تکنولوژی مناسب استفاده می کرد و نمی توان آن را خودرویی از رده خارج دانست. در حقیقت میتسوبیشی اوتلندر سال 2015 میلادی از لیست پر و پیمانی از تجهیزات کمکی و مدرن استفاده می کرد. مدل جدید میتسوبیشی اوتلندر نیز با اندکی تفاوت و بهینه سازی سیستم چند رسانه ای از همان تجهیزات استفاده می کند. از جمله این امکانات می توان به سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control)، سیستم هشدار بر خورد از جلو (Forward Collision Alert) همراه با ترمز گیری خودکار، چراغ های جلوی با قابلیت روشن شدن خودکار در محیط های با نور کم و قابلیت کنترل سیستم چند رسانه ای خودرو با استفاده از فرمان صوتی (Voice Control) اشاره کرد.


تجربه رانندگی
میتسوبیشی اوتلندر در مدل جدید خود تجربه رانندگی همانند مدل قبلی خود را به راننده و سرنشینان ارائه می دهد. سیستم تعلیق، سیستم فرمان و پیشرانه میتسوبیشی اوتلندر مدل سال 2016 میلادی نسبت مدل سال 2015 بدون تغییر مانده است. شتابگیری میتسوبیشی اوتلندر در حد متوسط بوده و در مجموع سواری متوسطی را از خود نشان می دهد. در مدل های پایه و استاندارد مجهز به پیشرانه 2.4 لیتری 4 سیلندر هماهنگی خوبی بین بخش های مختلف خودرو  وجود دارد. اما عملکرد میتسوبیشی اوتلندر با پیشرانه 6 سیلندر خورجینی 3 لیتری، در حد انتظار نبوده و در مقایسه به رقبای خود ضعیف تر عمل می نماید. این پیشرانه از توانایی شتابگیری خوب و قابل توجهی برخوردار نبوده و به ویژه در هنگام سبقت گیری ها ضعیف تر از رقبای خود عمل می نماید. با وجود اینکه شرکت میتسوبیشی اعلام کرده که نفوذ صدا به داخل کابین میتسوبیشی اوتلندر مدل سال 2016 میلادی با توجه به بهینه سازی ها انجام شده و بهبود سیستم عایق بندی کمتر شده و این خودرو نسبت به مدل قبلی خود از کابین ساکت تری استفاده می کند اما در آزمایش های ما همچین مساله ای مشاهده نشد و صدای ورودی به کابین در میتسوبیشی اوتلندر مدل سال 2016 میلادی همانند مدل سال 2015 میلادی است.


امنیت و سیستم های ایمن
سازمان دولتی NHTSA در مورد تست تصادف، به میتسوبیشی اوتلندر مدل سال 2015 میلادی رتبه مناسب و قابل توجه 5 ستاره ایمنی را اعطا کرده است. همین مساله در مورد موسسه غیر دولتی IIHS نیز وجود داشته و میتسوبیشی اوتلندر موفق به کسب عنوان Top Safety Pick+ از این موسسه شده است. در حال حاضر هنوز هیچکدام از این موسسه ها، مدل سال 2016 میلادی میتسوبیشی اوتلندر را مورد بررسی قرار نداده اند، اما بنظر نمی رسد که در مورد مدل سال 2016 میلادی این خودرو نکته منفی وجود داشته باشد و این خودرو احتمالا همین عناوین و رتبه ها را در مورد مدل سال 2016 خود نیز کسب خواهد کرد.
سیستم های کمکی و ایمنی موجود در میتسوبیشی اوتلندر قابل توجه بوده و شامل لیست بلند بالایی از این دست تجهیزات می  گردد. از تجهیزاتی که در مدل های پایه و استاندارد این خودرو وجود داشته می توان به ترمز ضد قفل (ABS) و ‌ایربگ های جانبی پرده ای اشاره کرد. از امکاناتی که بطور سفارشی بر روی میتسوبیشی اوتلندر قابل نصب هستند می توان به دوربین کمکی عقب برای حرکت در دنده عقب، چراغ های جلویی با قابلیت روشن شدن در محیط های کم نور و تاریک، چراغ های مجهز به لامپ های LED، سیستم هشدار برخورد از جلو با قابلیت ترمز گیری بصورت خودکار و سیستم هشدار خروج از خطوط جاده اشاره کرد.

سخن آخر
میتسوبیشی اوتلندر در مدل جدید سال 2016 میلادی خود نسبت به مدل سال 2015 میلادی تغییراتی اندک در امکانات و توانایی ها داشته ولی ظاهر آن بروز تر و مدرن تر شده و جذاب تر از مدل قدیمی بنظر می آید. اگر نما و طراحی ظاهری از اولویت های شما برای خودروی تحت تملک خودتان است، میتسوبیشی اوتلندر مدل سال 2016 خودرویی زیبا تر و جذاب تر بوده و گزینه ای مناسب برای شما بحساب می آید. در غیر این صورت این مدل تفاوت چندانی با مدل سال قبلی نداشته و توانایی ها و امکانات آن با آن برابری می کند. در مجموع می توان گفت که تغییرات اعمال شده بر روی مدل سال 2016 میتسوبیشی اوتلندر تنها در ظاهر خودرو بوده و قابلیت های دینامیکی این خودرو تغییری نکرده است.

تست و بررسی میتسوبیشی اوتلندر ۲۰۱۶