یکی از چهار دستگاه استون مارتین DB5 نسخه‌ی گلدفینگر ساخته شده برای فیلم جیمز باند 1965 با قیمت رکوردشکن 6385000 دلار در حراجی RM Sotheby’s به فروش رفت.


تخمین‌های اولیه نشان می‌داد این خودرو با قیمت بین 4 تا 6 میلیون دلار به فروش خواهد رفت اما قیمت نهایی این خودرو بالاتر از یکی دیگر از DB5 های اصلی بود که در سال 2010 و با قیمت 4.2 میلیون دلار فروخته شد؛ بنابراین این خودرو به گران‌ترین خودروی تاریخ جیمز باند بدل گردید.


موضوع احساس‌برانگیز درباره‌ی DB5 موردبحث به اولین باری که ساخته شد بازمی‌گردد یعنی این خودرو با یک صفحه‌ی ضدگلوله‌ی تاشونده به‌منظور محافظت از شیشه‌ی عقب عرضه شد. صندلی پرنده، رادار داخل داشبورد، اسپری روغن لغزنده، سلاح‌های پنهان داخل چراغ‌های راهنما و صفحه‌ی دودزا جزو دیگر ویژگی‌های DB5 جیمز باند هستند. تمامی این موارد کاملاً عملکردی بوده هرچند به دلایل واضح سلاح‌ها عمل نمی‌کنند و تنها صدای شلیک گلوله را درمی‌آورند.


پیش از برگزاری حراجی این خودرو توسط شرکت Roos Engineering در سوئیس بازسازی شد. این کارخانه یکی از 13 سایت تائید شده توسط استون مارتین در سراسر جهان بوده و فرایند بازسازی خودرو هم 4 سال طول کشیده است.


یکی دیگر از موارد جالب درباره‌ی خودرو این است که DB5 یاد شده در واقع در فیلم گلدفینگر حضور نداشته اما در طول تور تبلیغاتی برای فیلم تاندربال شرکت کرده و با همان مشخصات خودروی اصلی برای فیلم جیمز باند ساخته شده است. اگر راننده تصمیم به راندن این خودرو در جاده بگیرد خواهد توانست آن را انجام دهد چراکه خودرو مشکلی برای تردد ندارد.

 

 

منبع: پدال