خودروی هیبریدی چیست؟

با افزایش قیمت سوخت های فسیلی و همچنین روند آلوده سازی محیط زیست توسط موتورهایی که از این سوخت ها استفاده می کنند، دولت ها و کارخانه های تولید خودرو ناچارند تا به جایگزینی برای اینگونه سوخت ها بیاندیشند. این شرکت ها با ساخت خودروهایی کم مصرف تر و با آلایندگی کمتر، با استفاده از موتورهای الکتریکی در کنار موتورهای پایه بنزینی و یا دیزل با تکنولوژی هیبریدی (Hybrid)، سعی داشته اند تا قدمی مثبت در راستای کاهش آلایندگی خودروها بردارند. این شرکت ها با ترکیب موتورهای درون سوز قدیمی و موتورهای الکتریکی توانسته اند مصرف سوخت خودروها را کمتر از پیش کرده و همچنین قدرت لازم را برای آنها فراهم نموده تا نیاز های حرکت در داخل شهرهای امروزی را برآورده سازند.

تعریفی از خودروی هیبریدی
به بیان ساده خودروی هیبریدی اتومبیلی است که از بیش از یک منبع برای تولید انرژی مورد نیاز خود استفاده می کند. در بیشتر خودروهای هیبریدی می توان یک موتور استاندارد بنزینی و یا دیزل را مشاهده کرد که به کمک یک یا چند موتور الکتریکی اضافی نیروی لازم برای حرکت خودرو را فراهم می نماید. این موتورها در واقع نقطه میانی خودروهای با موتورهای درون سوز و الکتریکی بوده و به نمونه ای بسیار کارآمد تبدیل شده است.
تجهیزات موجود در بعضی از خودرو های هیبریدی حتی توان ذخیره و استفاده از نیروی تولید شده در هنگام ترمز گیری را نیز داشته و می تواند از آن به عنوان یک نیروی کمکی برای به حرکت درآوردن مجدد خودرو استفاده نماید. این انرژی معمولا در باتری های موجود در این خودروها ذخیره شده تا در هنگام لزوم و شتابگیری مجدد استفاده گردد. برخی دیگر از خودروهای هیبریدی این قابلیت را داشته که در هنگام تردد در مسیرهای داخل شهری و با سرعت پایین، تنها از نیروی موتور الکتریکی استفاده کنند و تنها در هنگام شتابگیری های سریع و حرکت در سرعت های بالا از نیروی تولید شده توسط موتور بنزینی و یا دیزل خود استفاده نمایند.

تکنولوژی هیبریدی چگونه کار می کند؟
نحوه عملکرد موتورهای بنزینی و دیزل با موتورهای الکتریکی موجود در خودرو های هیبریدی، به برند خودرو و کارخانه سازنده آن بر می گردد. با وجود اینکه ترکیب های مختلفی از نحوه به کارگیری این دو مدل موتور وجود دارد اما ایده اولیه تمامی این پیشرانه ها بر اساس این نکته بوده که در صورت امکان و وجود شرایط مناسب، موتورهای الکتریکی خودرو را به حرکت در آورده و یا به موتورهای بنزینی و دیزل در فراهم آوردن نیروی لازم برای به جلو راندن خودرو کمک نماید. در نتیجه هر چه فشار وارده بر روی موتورهای بنزینی و دیزلی خودرو کمتر باشد، مصرف سوخت نیز کمتر شده و همچنین میزان آلایندگی خودرو نیز به مراتب کمتر می گردد.

مدل ها مختلف خودروهای هیبریدی کدامند؟
در حال حاضر خودروهای هیبریدی زیادی در بازار موجود هستند. اما در مجموع دو نوع مختلف از این پیشرانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دو مدل عبارتند از خودروهای Conventional Hybrids و ‍ Plug-in Hybrids.


خودروهای هیبریدی Conventional یا سنتی
در خودروهایی که از موتورهای هیبریدی Conventional یا سنتی استفاده می کنند، موتور الکتریکی معمولا در سرعت های پایین به تنهایی کار کرده و نیروی مورد نیاز را برای حرکت خودرو فراهم می کند. این بدین معنی است که خودروی هیبریدی نوع Conventional یا سنتی در هنگام گیر کردن در ترافیک های شهری و حرکت با سرعت های پایین از موتورهای بنزینی و دیزل خود استفاده نکرده و مصرف سوخت آن در این شرایط برابر با صفر است. اما هنگامی که سرعت خودرو از حد معینی بالاتر رود، موتورهای دیزلی و یا بنزینی نیز وارد عمل شده و نیروی لازم برای انجام این مانورهای با قدرت بالا را به خودرو می دهند. از نمونه ها محبوب این گونه موتورهای هیبریدی می توان به تویوتا پریوس (Toyota Prius) و لکسوس (Lexus) مدل IS300h اشاره کرد. البته نحوه و زمان تقسیم نیرو بین موتورهای بنزینی و دیزل و موتورهای الکتریکی در خودرو سازان مختلف اندکی تفاوت داشته ولی اساس کار این پیشرانه ها همان است که پیشتر گفته شد. از دیگر خودروسازان مطرحی که دست به تولید خودروهای هیبریدی Conventional یا سنتی می زنند، می توان به بی ام دبلیو (BMW)، مرسدس بنز (Mercedes Benz)، پورشه (Porsche) و لند روور (Land Rover) اشاره کرد.


خودروهای هیبریدی Plug-In یا قابل شارژ
جدید ترین تکنولوژی که در حال حاضر برای خودروهای هیبریدی به بازار عرضه شده، نمونه های هیبریدی Plug-In یا قابل شارژ هستند. باتری های موتورهای الکتریکی موجود در مدل های هیبریدی Conventional یا سنتی توانایی نسبتا کمی داشته و زمان استفاده از آن بصورت تنها و بدون استفاده از موتورهای بنزینی و دیزلی بسیار کم است. اما با تکنولوژی قابل شارژ در خودروهای هیبریدی جدید، این بازه افزایش پیدا کرده است و خودرو توانایی پیمودن مسافت بیشتری را بدون نیاز به موتورهای بنزینی و دیزل و تنها با استفاده از موتور الکتریکی دارد. باتری ها در اینگونه از موتورهای هیبریدی بزرگ تر بوده و توان تولیدی موتور الکتریکی نیز به نسبت موتورهای هیبریدی Conventional بیشتر است. برای استفاده از حداکثر توانایی های این نوع موتور ها می بایست آنها را مانند خودروهای تمام الکتریکی مانند تسلا (Tesla) و کارما (Karma) به برق متصل نمود و اقدام به شارژ آنها کرد.

در حال حاضر خودرو سازانی مانند فولکس واگن (Volkswagen)، ولوو (Volvo)، مرسدس بنز (Mercedes Benz) و میتسوبیشی (Mitsubishi) از این تکنولوژی در ساخت خودرو های خود استفاده می کنند.

نقاط ضعف و قوت خودروهای هیبریدی در چه قسمت هایی است؟
بزرگترین نقطه قوت خودروهای هیبریدی مصرف سوخت کمتر آنها نسبت به مدل های بنزینی و یا دیزلی است. این بدین معنی است که هزینه های مربوط به سوخت خودرو نیز کاهش می یابد. در واقع خودرو های هیبریدی با صرفه ترین خودرو های موجود در بازار خودرو های جهان هستند. خودروهایی نظیر مدل سوپر اسپرت و رویایی i8 شرکت ب ام دبلیو با استفاده از موتور هیبریدی بسیار پیشرفته و قوی خود مصرفی معادل 2.35 لیتر در هر 100 کیلومتر در شرایط واقعی جاده را داشته و مدل اوتلندر PHEV شرکت میتسوبیشی مصرفی معادل 1.8 لیتر در هر 100 کیلومتر را دارد.
علاوه بر این با توجه به میزان آلایندگی کم این خودروها و تولید مقدار بسیار کمتری از گاز آلاینده دی اکسید کربن (CO2)، این خودروها از پرداخت مالیت معاف شده اند. در واقع شما با خرید یک خودرو هیبریدی مبلغی در حدود 6.000  دلار (معادل 23 میلیون تومان) تخفیف گرفته و در هزینه های خود صرفه جویی خواهید نمود. البته قیمت نمونه های هیبریدی از نمونه های مجهز به موتورهای بنزینی و دیزلی به مراتب بیشتر بوده و هزینه صرفه جویی شده توسط مصرف سوخت کمتر در دراز مدت خود را نشان خواهد داد. 
در مجموع خودروهای هیبریدی از هر نوع، بیشتر مناسب مسیرهای داخل شهری و استفاده در سرعت های پایین بوده و اگر مسیر روزانه مورد نظر شما از اتوبان ها و بزرگراه ها می گذرد انواع بنزینی و دیزلی این خودروها بیشتر مناسب شما خواهند بود.