نقد و بررسی گریت وال M4

این جور که به نظر می رسد گریت وال دوست دارد ماشین های خودر را به آلمان نسبت دهد، زیرا که چند وقتی هست که نام خودرو های خودرا از خودروهای آلمانی تقلید می کند. گریت وال M4 یک سند موثق از پیشرفت خودرو سازی چین است. این پیشرفت مخصوصا در ظاهر این خودرو بیشتر خود را نشان می دهد. درواقع می توان گفت M4 تلفیقی از فولکس واگن تیگوان، سوزوکوی SX4 و اشکودای بتی است. یک تقلید زیرکانه که باعث نشود پای گریت وال را به دادگاه باز کند. طراحی جلو پنجره ی این خودرو و ظاهر نسبتا خشن آن، این خودر را چالش برانگیز کرده است. اگر به این خودرو به دید یک خودروی چینی نگاه نکنیم، در کل می توانیم نمره ی خوبی به طراحی این خودرو بدهیم. در بیشتر قسمت های این خودرو چه در ظاهر و چه در باطن، قطعات با یکدیگر همخوانی خوبی دارند و به خوبی به یکدیگر متصل شده اند.
اگر به داخل کابین این خودرو نگاه کنید، متوجه نصب خوب قطعات آن خواهید شد که بدون هیچ درز و شکافی به یکدیگر متصل شده اند. اما این جاگیری خوب قطعات دلیلی بر با کیفیت بودن آن نیست. گریت وال در این خودرو مانند بقیه ی خودرو های خود، برای ساخت وسائل داخل کابین، از مواد ساده و تقریبا بی کیفیتی استفاده کرده است. درست است که لوازم کابین خودرو به خوبی نصب شده اند، اما وقتی به باطن آن بروید و یکی از قطعات خودرو را باز کنید، متوجه سیم کشی شلخته ی آن خواهید شد! به دلیل استفاده از قطعات کرومی، سرنشین خودرو فکر میکند که برای ساخت این خودرو از مواد با کیفیتی استفاده شده است. اما در اصل این چنین نیست! M4 با داشتن 3961میلی متر طول، 1728 میلی متر عرض و 1617 میلی متر ارتفاع، یک خودروی سایز کوچک محسوب می شود و این جور خودروها معمولا مورد استقبال خانوم ها قرار می گیرد.
اما داخل کابین خودرو به قدری که فکر می کنید کوچک نیست. البته آن چنان صندلی های راحتی هم ندارد زیرا که قسمت گودی کمر خودرو بیشتر برای مردمان چینی ساخته شده است که دارای جسه های تقریبا کوچکی هستند. با این حال در ردیف عقب خودرو دو نفر به راحتی می توانند بنشینند اما اگر نفر سومی قرار باشد به ردیف عقب اضافه شود، مقداری فضا برای سر نشینان عقب تنگ خواهد شد. اگر شما دارای قد بلندی هستید و قصد خرید یک خودروی چینی را دارید و میخواهید در شهر تردد کنید، قطعا M4 خودروی مناسبی برای شما نخواهد بود زیرا به دلیل طراحی ناقض قسمت پدال خودرو، پای چپ شما دارای مشکل خواهد شد. صندوق عقب خودرو دارای 337 لیتر فضای بار است که زیاد هم رقم خوب و راضی کننده ای نیست و ممکن است جواب گوی یک خانواده ی 4 نفره در سفر نباشد. البته اگر صندلی های عقبی M4 را بخوابانید، این خودرو 1251 لتیر فضای بار به شما خواهد داد.
حال بعد از همه ی این مسائل به سراغ امکانات این خودرو میرویم! M4 درای یک صفحه نمایش 7 اینچی است که سیستم صوتی و تصویر دوربین عقب بر روی آن نمایش داده می شود. این خودرو دارای سنسور پارک و دوربین دید عقب نیز هست تا پارک کردن را برای سر نشین خود راحت تر کند. همچنین بر روی صفحه  نمایش دارای یک دکمه با نام NAVI می بینید که به نظر می رسد اگر نقشه را برایش نصب کنید، سیستم مسیریاب آن کار خواهد کرد. اما اگر مانند سیستم رادیوی خود فرکانس های چین را ذخیره نداشته باشد!! همچنین سیستم صوتی این خودرو دارای پورت USB نیز هست که اگر شما خودروی خود را خاموش کنید سپس دوباره روشن کنید، سیستم صوتی اولین موسیقی لیست شما را پخش خواهد کرد! این خودرو دارای امکانات دیگری همچون آیینه ی برقی، گرم کن صندلی های جلو، قفل مرکزی سانروف و 4 عدد بلند گو است.
میتوانیم با اطمینان بگوییم که کابین این خودرو از هیچ خودروی دیگری تقلید نشده است. اما این دلیلی بر این نیست که موتور این خودرو از همین موضوع پیروی کند M4 مجهز به یک موتور تویوتا است که تحت نظر خود تویوتا در کشور چین تولید می شود M4 دارای یک پیشرانه ی 1500 سی سی 4 سیلندر است که توان تولید 103 اسب بخار قدرت را دارد. M4 با داشتن 1106 کیلوگرم وزن می تواند در عرض 13 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد. یکی از نقات قوت این خودرو داشتن مصرف سوخت ترکیبی 9.5 لیتر در هر صد کیلومتر است که توسط یک مخز سوخت 57 لیتری پشتیبانی می شود. از سیستم های ایمنی این خودرو نیز می توان به سیستم ABS، EBD، BAS و BA اشاره کرد. همچنین در قسمت های سر نشین جلو و راننده ی این خودرو کیسه ی هوا تعبیه شده است. شما می توانید صفر این خودرو را در بازار ایران حدود 56 میلیون تومان خریداری کنید! البته با داشتن همچین قیمت کمی نتوانست در بازار ایران جایی برای خود پیدا کند و به ندرت در خیابان ها دیده می شود!