چراغ های روشنایی در روز (Day Light) چیست و چرا کمپانی های معروف در هنگام معرفی آن را به عنوان یک تکنولوژی معرفی می کنند؟

محصولات جدید کمپانی های خودروسازی مجهز به فنآوری روشنایی در روز است و این شرکت ها در مراسم رونمایی مانور زیادی روی آن انجام می دهند هم اکنون توضیح خواهیم داد که فلسفه وجود این تکنولوژی چیست.

در آمریکا که یکی از بازارهای بزرگ خودرو جهان به شمار میرود و عبور و مرور خودروها دارای قوانین و استاندارهای فراوانی است و به خودرویی که این استاندارها را رعایت کند امتیاز خوبی تعلق خواهد گرفت. یکی از این قوانین استفاده از چراغ خودرو در روز است. اگر خودرویی دارای چراغ روشنایی روز باشد یا بتواند به صورت خودکار در روز این چراغ ها را فعال کند هزینه بیمه کمتری را پرداخت خواهد کرد. حالا چرا روشن بودن چراغ در روز یک مزیت به حساب می آید.؟ خیلی ساده است. زندگی انسانها همیشه در اولویت است ، پس این چراغ ها نه برای زیبایی و خودنمایی بلکه برای جلب توجه عابران پیاده می باشد. اگر به این نکته توجه کنید به اهمیت وجود این چراغ ها پی خواهید برد.

اگر وقتی که در خیابانهای شهر قدم می زنید به نور ماشین های که از این نوع چراغها استفاده میکنند توجه کرده باشید خواهید دید که چگونه شما را از وجود خود مطلع کرده و توجه شما را جلب می کنند و این همان چیزی است که با طراحی این نوع از چراغها باید به دست بیاید. یعنی جلب توجه عابران پیاده و  دیگر رانندگان در حال عبور و همچنین رعایت کردن مسائل ایمنی و فاصله با خودروی مورد نظر. البته در کشورهایی همچون سوئد  این قانون به دلیل محدود بودن دید در طول روز و شرایط اقلیمی آن از سال های قبل این قانون در حال اجرا بوده است البته نوع چراغ ها در این کشورها از نوع LED نبود ولی چراغهای جلو به محض روشن شدن خودرو به صورت خودکار روشن میشد. بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده از چراغهای روشنایی در روز میتواند تصادفهایی که به علت عدم توجه راننده ها به خودروهای عبوری میباشد را تا حد زیادی کاهش دهد.